Z časopisu Creation 42(4):7–11, Říjen 2020 přeložil Pavel Akrman – 12/2021. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.
a, b: Vyhynulý rod členovců Parioscorpio venator;
c: Moderní štír (samec Hadogenes troglodytes) pro srovnání. Měřítko pro (a,b) se rovná 1 mm; měřítko pro (c) se rovná 1 cm.
V horninových vrstvách biotického seskupení raného siluru Waukesha Biota ve Wisconsinu, USA, byl nalezen „nejstarší známý“ druh štíra, vyhynulý Parioscorpio venator. Byl popisován jako „výjimečně zachovalá fosilie“, která má být stará údajně asi 437 milionů let.
Výzkumný tým řekl: „U vzorku jsou zachovány prvky oběhového, dýchacího a trávicího systému a jsou v podstatě k nerozeznání od štírů, kteří žijí dnes“ – ti však dýchají výhradně jen vzduch.
Pro evolucionisty to samozřejmě není dobrá zpráva, protože věří, že štíři byli mezi prvními zvířaty, která se adaptovala z života v moři na život na souši. „Do té doby se veškerý zvířecí život odehrával jen v oceánu,“ řekl Andrew Wendruff, jeden z autorů studie. „Toto je okamžik počátku, kdy zvířata začala opouštět moře a přecházela na pevninu!“
To byl zlom, odkdy měly být podle očekávání také vidět fyziologické změny spojené s přechodem života v moři na pozemský život.
Obr. 2.: creativecommons.org/licenses/by/4.0
Jenže takovému přechodu z moře na pevninu nic nenasvědčovalo. Naopak – prokázala se opět jen evoluční stagnace (tedy ne-evoluce) po dobu údajných 437 milionů let. Za celé toto období nedošlo k žádné změně oběhového, trávícího ani dýchacího systému.
Tým připustil, že „základní otázky nebylo možné zodpovědět, a to včetně toho, jak a kdy se zvířata přizpůsobila životu na souši.“
Štíři byli vždycky jen štíry a tato nejnovější zjištění jsou dalším nepříjemným ostnem v evoluční báchorce.
Odkazy
- Wendruff, A.J. and 4 others, A Silurian ancestral scorpion with fossilised internal anatomy illustrating a pathway to arachnid terrestrialisation., Science Reports 10:14, 16 Jan 2020.
- Pullano, N., Terrifying fossil may be one of earliest air-breathing animals on earth; inverse.com, 16 Jan 2020.