Pavel Akrman
Z více zdrojů uvedených v letáku přeložil Pavel Akrman – 11/2024. Vytiskněte si leták ke stažení – zkuste o daném tématu přemýšlet bez předsudků. Určeno pro širokou veřejnost.
Ne, Země NENÍ plochá
Leták v češtině ke stažení a k tisku (PDF)
Stáhnout letákV tomto letáku je stručně uveden výběr několika důvodů, které – pokud se nad nimi zamyslíte opravdu bez předsudků – činí z teorie o ploché Zemi neuskutečnitelnou, a navíc pošetilou myšlenku.
Možná někoho překvapiví, že ve „vesmírném věku“ stále existují zastánci ploché Země (a dokonce jich přibývá), kteří nadále zpochybňují mnohonásobné důkazy o sférické Zemi. Astronomové již před více než 2 000 lety jednoznačně prokázali, že naše planeta má kulovitý tvar, a tyto důkazy jsou každému veřejně dostupné.
Tento přibližně kulový tvar Země může být empiricky doložen mnoha různými typy pozorování – od úrovně země, letu nebo oběžné dráhy. Kulovitý tvar způsobuje řadu efektů a jevů, které ve svém celku přesvědčivě vyvracejí pojem ploché Země. Patří mezi ně např. viditelnost vzdálených objektů na zemském povrchu; zatmění a vzhled Měsíce; pozorování oblohy z určité výšky; pozorování určitých stálic z různých míst; pozorování Slunce; povrchová navigace; deformace mřížky na kulovém povrchu; meteorologické systémy; gravitace; a mnohé další za pomoci moderní technologie.
Mokrý, rotující tenisák
Toto je jeden z mnoha „argumentů“ zastánců ploché Země: „Pokud je Země kulatá a otáčí se, nemůže se na ní vlivem odstředivé síly udržet voda.“ Mokrý rotující tenisový míček je koule, jako Země, ale na rozdíl od Země z něho voda uniká. Plochozemci jej používají k „vyvrácení“ sférické Země. Jde však o naprosto neslučitelné srovnání.
Gravitační zrychlení vyvíjené hmotou mokrého rotujícího tenisového míčku je příliš malé ve srovnání s odstředivým zrychlením generovaným jeho otáčením. Proto voda z míčku uniká, na rozdíl od Země.
Voda na povrchu Země zůstává proto, že gravitační zrychlení Země je nesrovnatelně větší než odstředivé zrychlení generované jejím rotačním pohybem. Země se neotáčí natolik rychle, aby vytvářela stejné odstředivé zrychlení způsobené rotujícím tenisovým míčkem.
Pomocí Newtonova zákona univerzální gravitace můžeme zjistit, že gravitační zrychlení, kterým působí tenisový míček na předmět na jeho povrchu (v tomto případě vodu), je asi 0,00000000332 m/s². Ale jeho rotační pohyb generuje odstředivé zrychlení přibližně 376 m/s², za předpokladu rychlosti otáčení 1 000 ot./min. Pro srovnání, bekhend Rogera Federera dokáže vytvořit rotaci 5 300 otáček za minutu. Odstředivé zrychlení míčku je asi 376 m/s², což způsobuje únik vody z rotujícího míčku.
Navíc je také nutné vzít v úvahu, že „experiment“ s rotujícím tenisovým míčkem probíhá na Zemi, a byl tedy ovlivněn zemskou gravitací. Takže každá uniklá kapka vody z povrchu tenisového míčku je ovlivněna více zemskou gravitací než tenisovým míčkem.