design-in-nature

Malá zvířata vykazují ještě více designu

pavelkabrtOstatní, různé Napsat komentář

David Coppedge

(Z www.creationresearch.org přeložil M. T. – 5/2012. Vyšlo na stránkách Creation Matters, čís. 2, sv. 17, březen/duben 2012)

Váš chytrý telefon je triumfem miniaturizace. První počítače byla monstra zabírající celé místnosti; nyní můžete ovládat větší výpočetní kapacitu, než měl bývalý Univac (první sériově vyráběný počítač, zabíral plochu cca 40 čtv. metrů – pozn. edit.) zmenšenou na velikost lidské dlaně. V přírodě bychom podobným způsobem neměli podceňovat drobná zvířata. Umějí na malé ploše zkoncentrovat spoustu technologie. Zde jsou některé příklady miniaturních rekordmanů z říše zvířat, o kterých se v poslední době mluví.

Maličký šampion v migrační schopnosti

Představte si, že jste leteckým konstruktérem, a máte navrhnout letadlo, které oblétne zeměkouli. Ale je v tom háček: nesmí vážit víc než půl kila. Vaše šance je taková, že asi nikdy nevyvinete takový stroj, který by mohl konkurovat bělořitu šedému (Oenanthe oenanthe) – skromnému ptáčkovi, který uletí při svém každoročním tahu 27 000 kilometrů z Arktidy do Afriky, byť váží méně než dvě polévkové lžíce cukru (asi 40 deka). Vědce, kteří ho sledovali geolokátory, byli fascinováni jeho výdrží. „Jde o neuvěřitelně daleké tahy, zejména vezmeme-li v úvahu velikost zmíněného ptáka“, napsal PhysOrg (1). V poměru k velikosti těla jde o jedny z nejdelších ptačích tahů na světě a vzbuzuje to otázky po tom, jak je možné, aby tak maličký ptáček úspěšně zdolal dvakrát ročně tak fyzicky namáhavé cesty – týká se to zejména nezkušených mláďat cestujících bez rodičů.

Mikrožáby

Představte si, že musíte přesít listový detritus, abyste zjistili, co to v něm pronikavě kváká. Přesně tohle udělali Chris Austin a jeho tým na Nové Guineji (viz video na LiveScience – 1), aby objevili nejnepatrnějšího obratlovce světa: žábu zvanou Paedophryne amauensis. Tahle malá skřehotalka zvíci pětikoruny vypadá jako velký plovoucí list leknínu (foto na NewScientist – 3).

Mikrochameleon

Je-li žába na pětikoruně úžasná, představte si, jak maličký chameleon, slídivé oči na stopkách, dřepí na vrcholku sirky. Podívejte se na National Geographic News (4) a užasnete. „Mimořádně malé rozměry těchto trpasličích plazů budou asi doprovázeny četnými zvláštnostmi v tělesném plánu“, konstatoval jeden německý zoolog.

Mikrovosa

Může být mnohobuněčné zvíře s křídly, zažívacími orgány, svaly, nervy a mozkem být menší než jediná buňka? Zní to neuvěřitelně, ale obrázek na Science NOW (3) představuje zázračnou vosu, která si co do velikosti nezadá s měňavkou a trepkou. Science Daily (4) ukazuje, jak tyhle nepatrné létající strojky lezou po tvářích jiného hmyzu, aby se kousek svezly a z ústních partií hostitele si slízly nějaké to sousto. Tyhle vosičky však ani příliš na autostop vázány nejsou; mají plně funkční křídla.

A skutečně, holandská filmová společnost Flight Artists potřebovala kameru snímající 22 000 obrázků za sekundu, aby podrobně zobrazila zmíněná mávající křídla. Ta mávnou 300krát za sekundu, a přestože tyto vosičky nepatří k nejelegantnějším letcům (viz video na You Tube – 7), dostanou se tam, kam potřebují. Jak se může zvíře tvořené buňkami takhle zmenšit? PhysOrg (3) referoval o tom, že vědci zjistili, že mnoho buněk zmíněné vosičky včetně 95% z jejích 7400 neuronů nemá jádro. Buňky přišly o jádra zřejmě během svého vývoje.

Miniaturní zvláště odolné organizmy

Už víme, že buňky jsou nepatrné. Mikrobi, o kterých píše LiveScience (9), však úspěšně přežívají pod jedním z nejsušších a nejslanějších míst na zemi, míst krajně pro život nevhodných: v poušti Atacama v Chile. Skryté v solných krystalech hned pod povrchem pouště připomínajícím dláždění žijí bakterie a archaee, ve kterých probíhají normální životní procesy rozmnožování, pohyblivosti, růstu, zpracovávání signálů i dýchání, jako kdyby tu měly svůj ráj na zemi. Zda podobné organizmy žijí i na Marsu, jak článek spekuluje, to už je jiná otázka.

Co je však úžasnější: kondor s rozpětím křídel tři metry vznášející se lehce na vzdušných proudech či ptáček „velikosti podvyživeného vrabce“, který mává křidélky a přeletí tak svět? Živé organizmy na téhle planetě jsou tak různorodé a neuvěřitelně složité, že nikdy nesmíme ztratit pocit úžasu nad nimi a stále si uvědomovat, že takové věci jsou možné pouze pomocí vložených instrukcí řídících molekulární mechanizmy, které nejenže žijí, nýbrž také přesně kopírují své genetické instrukce a korigují je tak, aby zajistily přežití svého druhu.

Každý z nás začal také jako podobná miniatura – jediná oplodněná buňka, ze které vyrostl muž či žena tvoření triliony rozrůzněných buněk. Ve všech stadiích svého života, ať už mikro či makro, si uchováváme tytéž genetické instrukce, které nás charakterizují jako člena Homo sapiens. Jednejte jako „člověk moudrý“ a milujte své bližní, kteří představují skutečné zázraky.

Odkazy

1. Anonymous (2012, February 15). Featherweight songbird is long-distance
champ. PhysOrg. Retrieved March 13, 2012, from
www.physorg.com/news/2012-02-featherweight-songbird-long-distancechamp.
html

2. http://www.livescience.com/18259-worlds-smallest-vertebrate-species.html
3. Marshall, M. (2012, January 11). Tiny frog is world’s smallest vertebrate.
NewScientist. Retrieved March 13, 2012, from
www.livescience.com/18259-worlds-smallest-vertebrate-species.html
4. Than, K. (2012, February 15). Pictures: Miniature Chameleons Discovered- Fit
on Match Tip. National Geographic Retrieved March 13, 2012, from
http://news.nationalgeographic.com/news/2012/02/pictures/120215-smallestchameleons-
new-species-madagascar-science/#/tiniest-chameleon-foundmatch_
48801_600x450.jpg

5. Gruber, K. (2011, November 18). ScienceShot: Amoeba-Sized Insect is Missing
Some Pieces. ScienceNOW. Retrieved March 13, 2012, from
http://news.sciencemag.org/sciencenow/2011/11/scienceshot-amoeba-sizedinsect.
html?ref=hp

6. Wageningen University and Research Centre (2011, May 25). Smallest insect
filmed in flight. ScienceDaily. Retrieved March 13, 2012, from
www.sciencedaily.com /releases/2011/05/110525105832.htm
7. http://www.youtube.com/watch?v=kZyIN23Cy4Y
8. Yirka, B. (2011, December 1). Entomologists discover first instance of intact
neurons without a nucleus – in fairy wasps. PhysOrg. Retrieved March 13,
2012, from http://www.physorg.com/news/2011-12-entomologists-instanceintact-
neurons-nucleus.html

9. Parry, W. (2012, February 17). Oasis of Tiny Life Discovered Beneath Desert.
LiveSceince. Retrieved March 15, 2012, from www.livescience.com/18527-
salt-microbes-desert-mars.html

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments