kepler-78b-header

Kepler-78b: “Svět žhavé lávy” který “by neměl existovat”

pavelkabrtVesmír, astronomie Napsat komentář

David Catchpoole

Z creation.com přeložil Pavel Kábrt – 04/2018. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com

Už dávno apoštol Petr varoval před příchodem posměváčků svévolně ignorujících fakt, že nebe a země začaly existovat Božím slovem (2 Petra 3:3–5). A skutečně, dnes mnozí ve veřejném životě tvrdí, že žádného Stvořitele nebylo potřeba. A než aby přijali biblickou zprávu o stvoření v šesti dnech před asi 6 000 roky, raději tvrdí, že se vesmír vytvořil naturalistickými procesy (tj. vytvořil sám sebe) za miliardy let.

Jenže vědci dnes opakovaně narážejí na důkazy, které popírají takové teorie o evolučních počátcích a velmi dlouhém časovém období.1 Jedním takovým příkladem je exoplaneta Kepler-78b, asi o 20% větší než Země a s  dvakrát tak větší hmotností, která byla nedávno objevena2 v souhvězdí Cygnus. Její objev je natolik v rozporu s teoriemi o vzniku planet, že zpráva o tom zveřejněná Smithsonovým Centrem pro astrofyziku na Harvardově univerzitě (CfA) říká, že “Kepler-78b je planeta, která by neměla existovat.”3

„Vědci dnes opakovaně narážejí na důkazy, které popírají takové teorie o evolučních počátcích a velmi dlouhém časovém období.“

Především jsou evoluční astronomové podrážděni blízkostí4 “tohoto světa žhavé lávy”5 k mateřské hvězdě; planeta ji oběhne jen za osm a půl hodiny—jedna z nejtěsnějších známých oběžných drah ve vesmíru. To je ovšem zcela “nestravitelné”5 pro současné teorie o vzniku planet, protože současná oběžná dráha planety Kepler-78b by se měla nacházet uvnitř své vlastní hvězdy, která měla být údajně o mnoho větší. To je samozřejmě nemožné, jak vysvětluje astronom Dimitar Sasselov z CfA:

„Nemohla se vytvořit na místě, kde je, protože nemůžete vytvořit planetu uvnitř hvězdy. Nemohla se vytvořit ani někde dál a migrovat dovnitř, protože by tak migrovala celou cestu do nitra hvězdy. Tahle planeta je záhada.“5

„Tato planeta je naprostou záhadou. Nevíme, jak vznikla nebo jak se dostala tam, kde je dnes.”— Astronom David Latham“

Jeho kolega astronom z CfA (Center for Astrophysics) David Latham souhlasí: “Tato planeta je naprostou záhadou. Nevíme, jak vznikla nebo jak se dostala na místo, kde je dnes.”5

Kepler-78b je jen jedním z mnoha takových „naprostých hlavolamů“ u nedávno objevených „záhadných exoplanet“.6 Znovu to jen podtrhuje skutečnost, jak bláhové jsou všechny pokusy vysvětlovat vznik planet naturalisticky.7 Určitě je to ale jasná zpráva pro každého, kdo je ochoten ji přijmout: “Nebesa vypravují o Boží slávě, obloha mluví o díle jeho rukou .” (Žalmy 19:1)

Odkazy a poznámky

  1. Batten, D., Age of the earth—101 evidences for a young age of the earth and the universe, creation.com/age 4 June 2009.
  2. By means of data sent from the telescope on NASA’s Kepler spacecraft launched in 2009, and later confirmed using measurements from the high-precision spectrometer HARPS-North at the Roque de los Muchachos Observatory on La Palma and the HIRES spectrograph at the Keck Observatory, Hawaii.
  3. Mystery world baffles astronomers, Harvard Smithsonian Center for Astrophysics media release no. 2013-25, cfa.harvard.edu, 30 October 2013.
  4. Less than 1.6 million km (one million miles).
  5. O’Neill, I., Kepler-78b: Mystery exoplanet shouldn’t even exist, news.discovery.com, 30 October 2013.
  6. Planets baffle big bangers, Creation 36(3):9, 2014; creation.com/focus-363#planets.
  7. Hartnett, J.G., Planetary system formation: exposing naturalistic storytelling; creation.com/planet-formation, 14 April 2016. Also, Psarris, S., Our created solar system DVD (available from CMI).
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments