upside-down2

Evoluce „naruby“

Pavel AkrmanDarwinovy omyly Napsat komentář

Ryby pocházejí z pevniny? Co je evoluce „naruby“ se dozvíte např. v Českém slovníku věcném a synonymickém.

Pavel Akrman

Čerpáno z článku Většina ryb se vyvinula ve sladké vodě (gizmodo.com, překlad Pavel Akrman – 07/2023.

Evoluční věda je vždy plná překvapivých zvratů proti očekávání, a tento by mohl být matkou všech. Navzdory neochvějným tvrzením skalních darwinistů, že život sám má původně pocházet z moře, totéž nelze říci o současných obyvatelích oceánu. Takže pokud jste se učili, že ryby se vyvinuly v oceánu, znovu se nad tím zamyslete.

Vědci Greta Vega a John Wiens ze Stony Brook University v New Yorku přišli s nápadem,1 že se ryby vyvinuly na pevnině. Neznamená to ale, že by se z jejich původních nohou staly ploutve; novou myšlenkou je, že údajně tři čtvrtiny rybích druhů mají sladkovodní předky.

polypterus-delhezi

Polypterus delhezi (kredit: Wikipedia)

Uvědomili si totiž, že všechny fosilie patřící do skupiny předků s paprsčitými ploutvemi, kteří se měli vyvinout asi před 300 miliony let – známí jako polypteriformes (bichirovití) – pocházejí ze sladkovodních usazenin.

Výzkumníci jsou tudíž toho názoru, že asi 75 % všech žijících druhů ryb sleduje svou evoluční historii zpět ke sladkovodním zdrojům, nikoli ke slaným. Pokud se tedy na evoluční časové ose vrátíte o 170 milionů let zpět – tj. do doby, kdy měli žít dinosauři – tak předkové většiny dnes žijících ryb na oceán ani nepomysleli a omezovali se pouze na řeky a jezera, kde se měli původně vyvinout před asi 300 miliony let.

Když to celé „evolučně“ shrneme: ryby se nejprve vyvinuly v oceánu, pak se přemístily do sladkých vod, kde se rozvinula jejich druhová pestrost a značně se rozmnožily, a pak se některé z nich opět vrátily do oceánu.

„Připomíná to výrok Sira Johna Herschela o Darwinově díle, které nazval „teorií pátého přes deváté.“

Colin Barras, autor článku v NewScientist2 se nad tím ani na chvíli nepozastavil a bez okolků napsal, „S podobným druhem evoluce naruby jsme se ostatně už setkali.“ Narážel tím na evoluci mořských tvorů, kteří (prý) také začali ve sladké vodě: delfíni a velryby. Máme tu tedy novou formulaci, která má zjevně své pevné místo v Darwinově teorii: „evoluce naruby“.

Připomíná to výrok známého matematika, astronoma a člena Královské společnosti Sira Johna Herschela poté, co si přečetl Darwinovo dílo Origin of Species (O původu druhů). Nazval ho „teorií pátého přes deváté“.3

Možná by nebylo od věci podívat se na termín „naruby“ trochu blíže. Vyhledáme-li si tento pojem v Českém slovníku věcném a synonymickém,4 dostaneme pestrou řadu synonym: „Chaotický, zmatený, neuspořádaný, nejasný, nezřetelný, popletený, pomíchaný, zmotaný, celý pryč, mišmaš, tumpachový, perplex, zašmodrchaný, mešuge.“

Každý si může vybrat podle chuti; všechna synonyma sedí na celou tu masivní ideologickou propagandu pod názvem „evoluční teorie“, jako ulitá.

Odkazy

  1. Wilkins, A., Most fish evolved in freshwater. Gizmodo.com, February 2012.
  2. Barras, C. (2012, February 8). Most fish in the sea evolved on land. NewScientist. Retrieved March 15, 2012, from https://www.newscientist.com/article/dn21441-most-fish-in-the-sea-evolvedon-land.html
  3. Bowlby, J., Charles Darwin: A new life, W.W. Norton & Company, New York, p. 344, 1990.
  4. Haller, J., Český slovník věcný a synonymický. Díl I.-III. Státní pedagogické nakladatelství 1969.

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments