Z creation.com přeložil Jakob Haver – 08/2020. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.
Za poslední desetiletí nebo dvě se od různých výzkumných týmů objevovalo mnoho zpráv o tom, že vzkřísí některé dávno vyhynulé druhy. Jeden typický příběh v tomto duchu vypráví o společném rusko-japonském úsilí naklonovat mamuta ze zmrazených tkání.1 Zmrazení mamuti jsou známí již mnoho let.2 V poslední době byla z (nefosilizovaných) zbytků mamutů3 a mastodontů,4 získána mitochondriální DNA, což dává genetikům možnost spekulovat o původu a evoluci chobotnatců. V současné době je mamut vnímán jako blíže příbuzný slonu asijskému než slonu africkému.5 Nemusí tedy být překvapením, že v izolovaných populacích slonů asijských zůstaly některé rysy podobné mamutům.6 Mastodont se svými velmi odlišnými zuby je považován za sesterský taxon slonovitých.
Ale co tedy ten záměr naklonovat mamuta ze zmrzlých tkání? Jako genetik říkám: „Bez šance!“ S dostatkem času a peněz by snad možná někdo mohl vytvořit geneticky upraveného slona s mamutími geny. I to ale nebude jistě snadné, protože sloni nejsou zrovna modelovým organismem pro křížení mezi příbuznými druhy (na rozdíl od ovocných mušek nebo bakterií E. coli, které byly pro takové účely hojně využívány). Ale šance na získání životaschopného buněčného jádra z tisíce let starých zmrazených zbytků jsou velice přitažené za vlasy. DNA se i za optimálních laboratorních podmínek skladování v průběhu času rozpadá. Ještě před několika lety byla myšlenka získání DNA ze starých vzorků považována za absurdní. Dnes jsme schopni získat z některých nejlépe dochovaných vzorků alespoň fragmentovanou DNA. V projektu sekvenování neandertálského genomu se například chromozomy (každý o délce více než 50 milionů párů bází) rozpadly na fragmenty dlouhé jen 50 párů bází a méně.7 Jak lze tedy očekávat získání životaschopného jádra se všemi jeho buněčnými složkami, včetně DNA, RNA, proteinů a membrány, a to vše na svém místě a neporušené po tolika letech? Jako biblický kreacionista věřím, že mamuti žili jak před Noemovou Potopou, tak i po ní (ta nastala před asi 4 500 lety), ale i to je až příliš dlouho na to, abych mohl mít naději na získání životaschopného jádra!
Jen pro vytvoření hybridního „mamutoslona“ budou muset aplikovat významnou měrou inženýrství DNA. Avšak opětovné vytvoření plnohodnotného chlupatého obra je zcela něco jiného. Mějte na paměti, že darwinisté soustavně zlehčují složitost buňky. Stejně tak důsledně pak zveličují své výsledky. Takže až jednou sestrojí chlupatého slona (s využitím toho, co se naučili o způsobu tvorby chlupatosti u mamutů), budou vytrubovat, jak jejich porozumění evoluci je přivedlo ke znovuvytvoření srstnatého mamuta. Přesto se žádná z jejich předpovědí o „vzkříšení klonováním“ nenaplní, a v budoucnu se podobná tvrzení o klonování ukáží většinou jako chybná.
Nicméně vytvořit chlupatého slona je určitě možné – a já možná budu první v řadě z těch, kteří se v den jeho uvedení v ZOO přijdou na něj podívat.
Odkazy a poznámky
- Cooper, T., Japan, Russia see chance to clone mammoth, 3 Dec., 2011; uk.news.yahoo.com/japan-russia-see-chance-clone-mammoth-143958162.html.
- Viz creation.com/ice-age-questions-and-answers [Mammoths section].
- Thomas, M., et al., Whole-genome shotgun sequencing of mitochondria from ancient hair shafts, Science 317:1927, 2007.
- Rohland, N., et al., Proboscidean mitogenomics: chronology and mode of elephant evolution using mastodon as outgroup, PLoS Biol 5:e207, 2007.
- Roca, A.L., The mastodon mitochondrial genome: a mammoth accomplishment, Trends in Genetics 24(2):49-52, 2007.
- Wieland, C., Lost World animals found! Creation 19(1):10-13; creation.com/lost-world-animals-found.
- Carter, R.W., Neanderthal genome like ours, 1 June, 2010; creation.com/neandertal-genome-like-ours.