serological-tests

Další špatné darwinistické předpovědi

pavelkabrtDůsledky evoluční ideologie Napsat komentář

Dobrá věda dělá dobré předpovědi, špatná špatné

Cornelius G. Hunter

Z článku „Serological tests reveal evolutionary relationships“ přeložil Pavel Kábrt – 02/2017.

Sérologické testy odhalují evoluční vztahy

V počátcích 20. století studovali vědci krevní imunitu a také to, jak mohou být imunitní reakce použity při srovnávání druhů organizmů. Krevní studie měly tendenci dávat výsledky, které se podobaly nejzřejmějším indikátorům plánu těla. Kupříkladu lidé se ukázali být bližší opicím než rybám či králíkům. Tyto nálezy byly vyhlašovány jako silné potvrzení evoluce. V roce 1923 H. H. Lane tato fakta citoval jako „fakt evoluce.“ (Lane, 47) I později ve 20. století stále ještě byly tyto nálezy citovány na podporu evoluce. (Berra, 19; Dodson a Dodson, 65)

Ale už v polovině století začaly být u sérologických testů zjevné rozpory s evolucionistickými očekáváními. Jak to vysvětlil J. B. S. Haldane v roce 1949:

„Nyní každý druh savce či ptáka, které jsme až dosud zkoumali, vykázal na sérologických testech velmi překvapující biochemickou rozmanitost. Dotyčné antigeny se jeví jako proteiny, ke kterým jsou upevněny polysacharidy. (citováno v Gagneux a Varki)

A skutečně, tyto polysacharidy a glykany nesplňují evolucionistická očekávání. Jak to vysvětlila jedna studie, glykany vykazují „pozoruhodně diskontinuitní rozšíření napříč evolučními liniemi.“ (Bishop a Gagneux) Glykany mohou být (i) specifické pro určitou linii, (ii) podobné ve velmi vzdálených liniích a (iii) zřetelně chybět pouze jen u určitých omezených taxonů.

Jiná studie popisuje nálezy kolem glykanů takto: „Neexistuje také žádné jasné vysvětlení pro extrémní složitost a rozšíření glykanů, které nalézáme v glykanových shlucích nebo v buněčném typu. Je obtížné uvidět nějaké jasné trendy nebo vzory, které by byly konzistentní s rozličnými evolučními liniemi, na základě omezených informací, které máme k dispozici o rozšíření a rozmanitosti mezi taxonomickými skupinami. (Gagneux a Varki).

Odkazy

  1. Berra, Tim. 1990. Evolution and the Myth of Creationism. Stanford: Stanford University Press.
  2. Bishop J., P. Gagneux. 2007. “Evolution of carbohydrate antigens–microbial forces shaping host glycomes?.” Glycobiology 17:23R-34R.
  3. Dodson, Edward, Peter Dodson. 1976. Evolution: Process and Product. New York: D. Van Nostrand Company.
  4. Gagneux, P., A. Varki. 1999. “Evolutionary considerations in relating oligosaccharide diversity to biological function.” Glycobiology 9:747-755.
  5. Lane, H. 1923. Evolution and Christian Faith. Princeton: Princeton University Press.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments