Povstali ptáci z dinosaurů? Ne – byli na dinosauřím jídelníčku
(Z creation.com/3-birds-in-a-dinosaur přeložil Pavel Kábrt – 06/2014. Vyšlo na stránách časopisu Creation 35(2):32-33, duben 2013. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.
Zkamenělina malého teropodního dinosaura Sinocalliopteryx gigas, nalezená v Liaoningu v Číně, byla tak dobře zachována, že vědci byli schopni sestavit neporušený obsah jejího žaludku1. Mohli vidět poslední jídlo, které dinosaurus měl – oběd z ptáků. Protože pták byl stráven jen částečně (což ukazuje, že ke smrti Sinocalliopteryxe došlo nedlouho po jeho posledním jídle), vědci mohli dokonce stanovit, jakého druhu pták byl: Confuciusornis sanctus.
Ale tento druh ptáka nebyl to jediné, co bylo v žaludku dinosaura nalezeno. Byly tam ještě další pozůstatky Confuciusornis sanctus, a i ty byly ve stavu částečného natrávení1. Když vědci uvážili, jak „takto jemné a malé pozůstatky ptačích kostí musí být stráveny poměrně rychle“, došli k logickému závěru, že oba ptáci rodu Confuciusornis museli být sežráni velmi rychle po sobě, „protože ten první nebyl ještě nijak pozorovatelně stráven poté, co byl pozřen ten druhý.“1
Je z toho jasné, že si dinosauři na ptácích rádi pochutnávali, protože v žaludku tohoto dinosaura byly ještě zbytky i třetího ptáka, který už byl tak nějak v mnohem pokročilejší fázi trávení, a o kterém vědci prohlásili, že to také mohl být Confuciusornis. Paleontolog Scott Persons uvažoval, že „Skutečnost, že tento Sinocalliopteryx měl ve svém žaludku ne jednoho, ale tři nestrávené ptáky, naznačuje, že to byl nenasytný a velice aktivní lovec.“2
Jak mohou existovat tyto a mnohé podobné další zkameněliny z Lianoningu, které byly podobně „nádherně uchovány“3, dokonce „s nádhernými detaily obsahu svého žaludku4“? Běžné materialistické modely, založené na myšlence, že ´současnost je klíčem k minulosti´, ani ještě nezačaly předkládat nějaké smysluplné vysvětlení pro zkameněliny, jako jsou tyto z Liaoningu, natož pro zkameněliny nalézané celosvětově. Ale je tomu spíše naopak: znalost toho, co se skutečně v minulosti stalo, je klíčem k porozumění současného světa – včetně zkamenělin. Bible nám podává zprávu o události celosvětového rozsahu, Noemově potopě, před asi 4 500 roky. A to je důvod, proč nalézáme miliardy zkamenělin v celosvětových sedimentárních nánosech.
Toto korektní porozumění zcela splachuje všechny ty milióny let, které tak zoufale potřebuje evoluční dogma. Školní učebnice, muzea a televizní dokumenty vytrubují obraz o minulosti, ve kterém z dinosaurů vznikají za milióny let ptáci, kteří si pak vyvíjejí schopnost létat. Jenže ptáci rodu Confuciusornis v žaludku dinosaura byli ptáci „schopní aktivního letu“1, a měli zobák spíše než zuby. A když zvážíme, že toto není první nález dinosaura s ptačími zbytky v břiše5, kampak se nám ztratil ten evoluční scénář dinosaurů, vyvíjejích se po milióny let v ptáky? Není se pak čemu divit, že mezi evolucionisty „zavládla panika.“6
Odkazy a poznámky
- Xing, L., Bell, P., Persons, W., Ji, S., Miyashita, T., et al., obsah žaludku ze dvou raně křídových compsognathů (teropodní dinosauři), který ukazuje, že se živili confuciusornithidy a dromaeosauridy, PLoS ONE 7 /8/: e44012. doi:10.1371/journal.pone.0044012, 29 August 2012.
- Dinosaur ´sežral pomalu letící ptáky´, Press Association, uk.news.yahoo.com, 29 August 2012.
- 3. Slova „nádherně uchovány“ byla použita evolucionisty k popisu velmi mnoha zkamenělin vykopaných v Liaoningu. Např. zkamenělé pterosauří embryo „si vychutnávalo svých několik posledních dnů ve svém vajíčku“ — Wang, X. and Zhou, Z., Pterosauří embryo z rané křídy, Nature 429(6992):621, 2004; o tom jsme podali zprávu v Creation 27(2):35, 2005; Tiny pterosaur’s untimely end.
- Přesně ta samá slova jsou použita v Úvodu pod odkazem č. 1.
- O’Connor, J., Zhou, Z. and Xu, X., Další vzorek Microraptora poskytuje unikátní důkaz, že dinosauři lovili ptáky, PNAS, pnas.org/content/early/2011/11/17/1117727108.full.pdf+html, 21 November 2011.
6. Thornhill, T., První důkaz ptáka sežraného dinosaurem uvedl vědce do zmatku, www.dailymail.co.uk, 23. listopadu 2011.