stars-not-exist

Hvězdy, jež by neměly existovat

pavelkabrtVesmír, astronomie Napsat komentář

Creation Research Society

Z časopisu Creation Matters, roč. 12, č. 6, listopad – prosinec 2007, str. 9, přeložil M. T.

Je hračkou modelovat astronomické teorie na papíře s rovnicemi, ale aspoň jednou za čas musí obstát ve srovnání s pozorováními. Phil Berardelli napsal pro ScienceNOW: (1)

Zdá se, že skoro pokaždé, když astronomové namíří své dalekohledy na noční oblohu, vyskytne se nějaký nový záhadný  objev, který je přinutí přepracovat své dřívější teorie. A tak je tomu i s devíti objevenými bílými trpaslíky. Hvězdy se vzpírají svému očekávanému chemickému mejkapu a podle zákonů by neměly vůbec existovat. Vysvětlení by mohlo otevřít snad jen nové odvětví astronomie.

Hvězdy možná porušují lidské zákony, ale zřejmě poslouchají zákony hvězdné. Jeden astronom konstatoval, „Říká nám to, že příroda vynalezla nám dosud neznámý způsob, jak udělat bílé trpaslíky bez obvyklých vodíkových či héliových povrchových vrstev“.

Podle teorie vývoje hvězd by měli být bílí trpaslíci obaleni vodíkem a héliem, nikoli uhlíkem. Astronomové však nenašli ve spektrech těchto podivných hvězd ani stopu vodíku či hélia. „Kosmologové nevědí, proč tomu tak je“, pokračoval článek. Jiný astronom to komentoval slovy, „V současné době neznáme žádné vysvětlení, jak se mohou takové hvězdy utvářet. Pro teorii evoluce hvězd to znamená její skutečné zpochybnění“. Hvězdy byly identifikovány ve Sloanově digitálním přehledu oblohy. Původní článek byl zveřejněn v časopise Nature (2). Jak uvádí souhrn článku, „Naše analýza ukazuje, že atmosférické parametry zjištěné u těchto hvězd nezapadají uspokojivě do žádné z běžně známých teorií evoluce post-asymptotické (ustálené) větve obřích hvězd.“

(Pozn. překl.: Asymptotická větev obrů = konečná vývojová fáze pro velkou většinu hvězd ve vesmíru. Mají uhlíkové jádro obklopené vrstvou, v níž hoří hélium. Ještě výše nad ní je vrstva, v níž hoří vodík. Jsou to hvězdní obři v pokročilejší vývojové fázi. Za 7 mld. let, dle evolučního chápání, by mělo takto dopadnout i naše Slunce.)

Tahle část zprávy se Vám podává prostřednictvím tvůrců britské rockové skupiny Humble Pie, kteří Vám připomínají, že zdrženlivost ve vědě je dobrá věc.

„Twinkle twinkle little star, I don’t wonder what you are; for by spectroscopic ken, I know that you are hydrogen.” (3)

(Což v překladu volně znamená asi toto: „Třpyť se, třpyť se, hvězdičko, nedivím se, co jsi za kvítko. Říká mi má spektro-měrka, že jsi pěkná hydrogenka.“).

A podobně to říkali i astronomové. Vždycky buďte opatrní, když vědec řekne „Já vím“. Co se rýmuje třeba se slovem uhlík?

Kdyby tak našli jen sedm těchto neočekávaných hvězd, mohli bychom vymyslet nějakou báchorku v podobě teorie o Sněhurce a sedmi trpaslících, kteří se ztratili při těžbě dat. Budeme však zdrženliví a raději nebudeme rozebírat, kteří astronomové byli ospalí, natvrdlí či mrzutí.

Odkazy

  1. Berardelli, P. 2007. Odd little stars. ScienceNOW Daily News (21 November).
    sciencenow.sciencemag.org/cgi/content/full/2007/1121/1
  2. Dufour, P., J. Liebert, G. Fontaine, and N. Behara. 2007. White dwarf stars
    with carbon atmospheres. Nature 450:522-524, doi:10.1038/nature06318.
  3. See bcn.boulder.co.us/~neal/poetry/twinkle.html
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments