(Z creation.com/sea-horse přeložil Pavel Kábrt – 7/2014. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.)
S hrudí, se kterou se může naparovat jako holub voláč, a oděn do pestrého pancéřování, uchvacuje mnoho lidí. Je to 10 cm obrněné krásy, s ocáskem pevně svinutým kolem mořské řasy, ve vertikální plavební pozici ve svém vodním zelenkavém světě. Je to jediná ryba, která plave vzpřímeně, čehož dosahuje pomocí speciálních bublin uvnitř svého měchýřku. Citlivé buňky na horní straně měchýřku detekují, kdy je bublina na špatném místě; zvíře se pak natáčí tak dlouho, dokud necítí, že bubliny jsou na správném místě. A to nastane poté, až bude koník zase rovně nahoru.
Pokud máte dost divokou představivost a pokusíte se předělat kteroukoliv jinou rybu na mořského koníka, pak pochopíte, proč dosud žádný vědec nebyl schopen navrhnout jakoukoliv evoluční výhodu pro zvíře, které plave jako koník. Plavat v této vzpřímené pozici kupředu je jistě poněkud obtížné – asi jakoby se kůň ocitl bez končetin v nějakém špatném světě. A bez toho měchýřku se ani moc rychle pohybovat nemůže. Pokud se rána nezhojí, koník s proděravělým měchýřkem bezmocně klesne ke dnu a zemře.
Ale koníček mořský není jen rybou plovoucí na svém ocasu. Jeho celé tělo je vlastně postaveno s ohledem na jeho způsob plavání, s propracovaným mechanizmem pro udržení rovnováhy i v době spánku. Nemůže se překotit.
Jeho jedinečnost je demonstrována i tím, že pro svůj evoluční původ nenabízí absolutně žádnou stopu. Žádné přechodné články. Žádné příbuzné ryby – tedy napůl mořští koníci. Dokonce i jeho ploutve jsou úplně jiné. Koníček má na rozdíl od ostatních ryb jen jedinou ploutev, jednu širokou na svých zádech.
Jasně patrný projekt, vetkaný do tohoto malého stvoření, se odráží též na jeho neuvěřitelných očích. Podobně jako u suchozemského nezbedy chameleóna, mohou se i jeho oči pohybovat nezávisle. Jedním okem může koukat vlevo, zatímco druhým se dívá vpravo. Toto zařízení je neuvěřitelně užitečné tehdy, když se nedokážete moc rychle pohybovat. Když se koníček pohybuje u hladiny, může snímat jak vlny nahoře tak ty pod ním současně – je to tedy to nejlepší z obou světů. A stejně jako chameleón, i on umí přizpůsobit svoji barvu okolí, a tak se schovat. Jako taková malá podivná dráčata, mořští koníčci tráví mnoho svého času připoutáni k řasám, mezi kterými žijí. Mnoho z nich nejen že má stejnou barvu jako řasy, ale dokonce se jim i podobají. Říkáte, že se mezi nimi „schovávají“? Dost možná ano, ale na druhé straně mořský koník zas až tak moc nepřátel nemá. Jeho kostěné oplátování a hořká chuť odradí každého, snad až na ty nejhladovější.
Pozorovat, jak táta mořského koníčka dává vznik několika stovkám svých malinkatých mořských potomků, je unikátní drama. Svůj podíl na celém procesu reprodukce matka skončí poté, co pečlivě umístila svá oplodněná vajíčka do otcova vaku, podobného tomu, jaký má klokan. V něm vajíčka zůstanou následujících čtyřicet pět dní. Sameček o ně pečuje až do doby, kdy jsou malí koníčci schopni sehnat si svojí vlastní potravu. Poté mnozí rychle zmizí, aby se starali už sami o sebe.
Je také nádherný pohled na to, když některý malý koníček se obtočí kolem svého táty a dopřává si projížďku jako stopař.
Proč je mořský koníček takový, jaký je? Jeho podmořské oplátování a všechno to kolem je důkaz velmi pečlivého konstrukčního umění. I kdyby tu neměl žádný jiný význam, než aby se na něm člověk pokochal jeho krásou, byl by jeho účel splněn.
Design je na mořském koníkovi nepochybně patrný – ale pro ty jež věří, že mořští koníčci se vyvinuli, je dalším problémem fosilní záznam. Aby evolucionista dokázal, že mořský koník je výsledkem evolučních procesů v průběhu milionů let, potřebuje k tomu zkameněliny, které vykazují postupný vývoj z nižšího živočišného stupně v komplexnějšího mořského koníka. Ke smůle pro evolucionisty jsou fosilie mořských koníků „nezvěstné“.
My lidé jsme tak často zaslepeni touhou po poznání, že se zapomeneme radovat ze světa, který Bůh učinil. Konec konců je to svět, ve kterém nám náš dobrý Přítel zapůjčil celou sadu cenných věcí.
Podobné články v angličtině
• The amazing sea horse
• Enter the sea dragon
• Pygmy pipehorse pipe dream