A pokud ne asteroid, tak co tedy?
Archiv → Z dopisů čtenářů 2021
Z creation.com přeložil Pavel Akrman – 04/2021. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com. Úvodní obrázek: Umělecké zpracování kráteru Chicxulub (New York Times, Nov. 17, 2016).
Pan R.R. z Wisconsinu se ptá na téma, které zaměstnávalo posledních asi 200 let jak kreacionisty, tak evolucionisty: tedy vyhynutí dinosaurů. Kdysi byl evoluční pohled na dopad meteoritu obvykle považován za něco výstředního, ale nyní je za výstřední považováno pochybovat o tom.
Biblický kreacionistický pohled nezbytně předpokládá globální Potopu v Noemových dnech. A protože dinosauři byli suchozemští obratlovci, musel být také pár z každého druhu pasažérem v Arše. Proč tedy nyní vyhynuli?
Na dotaz níže odpovídají Dr. Jonathan Sarfati a Joel Tay.
O dopadech meteorů jsem viděl několik starších článků. Nyní se však zdá, že sekulární vědecká komunita zaznamenala nový vývoj. Jako příčina vyhynutí dinosaurů je nyní prosazován dopad asteroidu Chicxulub a že tato událost mohla potenciálně trvat jen několik desetiletí. Je zde také zmínka o vrstvě asteroidního prachu, která se vyskytuje po celém světě. Zajímalo by mě, zda máte pro kráter Chicxulub vysvětlení, a také pro vrstvu asteroidního prachu, o které někteří vědci tvrdí, že existuje po celém světě.
Vážený pane R.,
Děkujeme za Vaši písemnou reakci do CMI.
Od doby, kdy byli dinosauři v 19. století (znovu) objeveni, bylo jejich vyhynutí záhadou jak pro kreacionisty, tak i pro evolucionisty. Existuje více než 100 teorií, proč dinosauři vyhynuli. Některé z těchto teorií zahrnují myšlenku, že dinosauři vyhynuli v důsledku přílišné akumulace oxidu uhličitého během sopečných erupcí, globálního oteplování nebo ochlazování, epidemií nebo predace savců, kteří pojídali jejich nakladená vejce. Mezi mnohé novější názory na příčinu vyhynutí patří nově vyvinuté narkotické rostliny, chronická zácpa a zmenšující se mozek. Už jen ta skutečnost, že existuje tolik různých teorií nám říká, že sekulární vědci ve skutečnosti nemají spolehlivé řešení této otázky.
Tato myšlenka o dopadu asteroidu Chicxulub je sice nyní v módě, ale i sami evolucionisté poukazují na její problémy. Nárazovým tělesem měl být buď kamenný asteroid nebo kometa, o průměru 10,6–80,9 km, o hmotnosti 1,0×1015 kg až 4,6×1017 kg a s energií 1,3×1024 J až 5,8×1025 J.1 Pro srovnání, abychom si to dokázali lépe představit: nejsilnější jaderná zbraň, která kdy explodovala – sovětská vodíková bomba RDS-220 neboli „Car-bomba“, vyprodukovala 2,10×1017 J. Takže i ten nejstřízlivější odhad exploze Chicxulub by se rovnal více než 6 milionům bomb typu Car.
Daná teorie říká, že nárazové těleso vrhlo 60krát větší množství hmoty v podobě prachu do stratosféry. To mělo za následek, že prach blokoval sluneční záření a způsobil tak globální ochlazení, které zničilo 50 % veškerého života, tedy včetně dinosaurů.
Podpora této myšlenky vychází z tenkých vrstev iridia, které vykazuje podobné vlastnosti jako při úderu velkého meteoritu. O těchto tenkých vrstvách se obecně předpokládá, že se nacházejí po celém světě ve vrstvách hornin časového rozhraní K-Pg, tedy křída – paleogén (dříve K-T: křída – terciér) – což je podle evolucionistů předpokládaná doba vyhynutí dinosaurů.
Tato iridiová vrstva však není tak jasně definována, jak se dříve myslelo. V současné době existuje na rozhraní K-Pg více než 100 známých anomálií iridia. Ohledně rozhraní K-Pg také existuje mnoho uvažování do kruhu. To se týká i domněnky, že dinosauři vymřeli v časovém rozmezí K-Pg. Jakým způsobem to bylo určeno? Jednoduše: jakákoli horninová vrstva s pozůstatky nebo stopami dinosaurů dokazuje, že spadá pod toto rozhraní.2
My nevylučujeme v době Potopy meteority, neboť ty jsou v souladu s biblickým modelem Potopy, který hovoří o otevření průduch nebeských (Genesis 7:11, 8:2). Takže není žádným překvapením nalézat stopy takového dopadu ve vrstvách způsobených Potopou.
Všechny sekulární teorie o vyhynutí dinosaurů se potýkají s mnoha problémy, včetně teorie o dopadu Chicxulub. Tak například pokud asteroid zasáhl Zemi, a to následně vedlo k tzv. jaderné zimě, jak potom přežily rostliny závislé na fotosyntéze? Proč přežily křehké včely a motýli nebo dokonce citliví obojživelníci, jako jsou žáby a mloci? Pokud sopečná činnost a toxické plyny zahltily po této události Zemi (například podle teorie vyhynutí kvůli sopečné činnosti nebo oxidu uhličitému), tak jak mohli přežít ptáci?
Teorii vyhynutí odpovídá biblický popis
Někteří kreacionisté občas poukazovali na skutečnost, že jelikož dinosauři po Potopě žili současně s člověkem, mohl k jejich vyhynutí přispět i lov. Kvůli lovu už došlo k vyhynutí mnoha zvířat po celém světě.
Podobně hovoří i několik starodávných legend o odvážných lidech, kteří zabili draka. Tito „draci“ mohli být docela dobře dinosauři. Existuje mnoho archeologických důkazů svědčících o tom, že lidé před několika tisíciletími byli obeznámeni s tvory podobnými dinosaurům, a tak mohli být tito tvorové loveni až do vyhynutí. Ale mohli být lovem zabiti všichni dinosauři? Lov mohl hrát v souvislosti s vyhynutím velkých a nebezpečných dinosaurů svou určitou roli, ale jen sotva si lze představit, jak by lov mohl vybít menší dinosaury hluboko v neprobádaných džunglích.
Většina biblických kreacionistů věří, že došlo k jediné Době ledové, která začala po Potopě, trvala několik set let a vyvrcholila zhruba po 500 letech. Chladné počasí mohlo sice ztěžovat přežití po-potopních dinosaurů v polárních oblastech, ale Doba ledová nevysvětluje, proč dinosauři vyhynuli i v rovníkových oblastech. A také nemůže vysvětlit, proč vyhynuli jen dinosauři, zatímco mnoho dalších plazů, jako jsou krokodýli nebo velcí hadi nikoli. A toto už je stejný problém i pro evolucionisty, kteří se odvolávají na globální ochlazení nebo jadernou zimu po předpokládaném dopadu asteroidu.
Vyhynutí dinosaurů tedy může být výsledkem kombinace více různých faktorů: podnebí, lov člověka, neschopnost přizpůsobit se světu po Potopě, ztráta vhodného jídla, nedostatek genetické rozmanitosti, místo výskytu atd. Totéž platí i pro ostatní vyhynulá stvoření.
Odkazy a poznámky
- Durand-Manterola, H.J. and Cordero-Tercero, G., Assessments of the energy, mass and size of the Chicxulub Impactor, arXiv:1403.6391v1, 19 Mar 2014.
- Oard, M., End-Mesozoic extinction of dinosaurs partly based on circular reasoning, J. Creation 15(2):6–7, 2001; creation.com/dino-extinction.