Robert Niemand
Z creation.com přeložil Pavel Kábrt – 12/2016. Permition granted by Creation.com – Přeloženo s povolením od Creation.com.
Pořád se podivuji nad tím, kde se ten termín ‘doba kamenná’ vlastně vzal? Je všude — jako předpokládaný ‘fakt’, že prehistoričtí lidé používali kamenné nástroje více jak dva milióny let předtím, než se naučili jak vyhledat a použít kov. A pak začali používat bronz, a železo přišlo až později.
Jenže fakta z archeologie nejsou tak průzračně jasná, jak byste si mohli myslet.
Christian Thompson, který vymyslel systém ‘tří období’ — doba kamenná, doba bronzová a doba železná — byl ve skutečnosti sběratel mincí, který byl jmenován prvním ředitelem Dánského národního muzea, i když byl z velké části bez kvalifikace.
Jeho úkolem bylo najít klasifikační systém, který by vnesl určitý pořádek do změti lidských artefaktů (nástrojů, zbraní, ozdob a tak dále), které se kupily kolem tohoto muzea.
Jeho nástupce v tomto muzeu, archeolog J.J.A. Worsaae, šel hledat důkazy této posloupnosti do míst vykopávek po celé Evropě—začal vykopávkami pohřebních míst v Irsku, kde našel velkou spoustu kamenných, mosazných a železných nástrojů.
Běžně se tvrdí, že Worsaae tyto artefakty našel ve třech vrstvách, jak to prezentoval jeho předchůdce,1 jenže ve skutečnosti, když si jeho práci ověříte, tak on ve skutečnosti říká, že z nástrojů, které vykopal přímo z bahnitého rašeliniště, nemůžete zjistit vůbec nic, protože v takové rašelinové slatině jsou železné, bronzové a kamenné nástroje navzájem promíchány.
Také našel hrobky, obsahující buď bronzové a kamenné, nebo železné sady nástrojů. Proč tedy došel k závěru, že se tato pohřebiště skládala ze tří oddělených období? Protože místa s kamenným nářadím obsahovala celá lidská těla, zatímco místa s bronzovými nástroji obsahovala jen popel, což ukazuje, že lidé praktikovali kremaci a byli tedy ‘zřejmě’ mnohem pokročilejší! Tento problematický argument je zpochybněn tím, že lidé se železnými nástroji se později znovu vrátili k pohřbívání celých těl.
Moderní archeologové nyní uznávají, že mimo Evropu není tento systém doby kamenné–bronzové–železné příliš užitečný.
Člověk si klade otázku, zda je to vůbec nějak platné kdekoli jinde. Vypadá to tak, že jde převážně jen o další případ dogmatu o ‘lidském pokroku’; dogmatu, kterým byla fakta jen jednoduše znásilněna.
Zatímco technologické inovace mají svoji posloupnost, všechny základní věci existovaly v pokročilém stádiu už dlouho před Noemovou Potopou ve dnech Túbal-kaina, který byl ‘mistrem všech řemeslníků obrábějících měď a železo’ (Genesis 4:22).
Odkazy
- Worsaae, J.J.A., The Primeval Antiquities of Denmark, transl. by W.J. Thoms, London, John Henry Parker, 1849.
Robert Niemand je pseudonym používaný v případě, že článek byl vytvořen více přispěvateli/autory takovým způsobem, že je obtížné přesně určit autorství.