exoplanets-zone

„Obyvatelná“ zóna exoplanet je neobyvatelná

Jakob HaverVesmír, astronomie Napsat komentář

Jakob Haver

Citované pasáže jsou přeloženy z článku na www.newscientist.com.

Portál New Scientist uvedl 22. března 2019 článek pod názvem “Našli jsme 4000 exoplanet, ale téměř žádná není vhodná pro život”.1 Titulek sice ještě připouští jakousi naději (slůvko “téměř”), ale ve skutečnosti je situace mrazivě nesmlouvavá: tzv. “obyvatelná zóna” exoplanet je ve skutečnosti neobyvatelná. V článku se píše:

  • “Našli jsme více než 4000 planet obíhajících kolem vzdálených hvězd, ale ukázalo se, že zjevně žádná z nich nemá příhodné podmínky pro vývoj života, což činí Zemi ještě více jedinečnou, než jsme si mysleli.”
kepler-452b_artist_concept

Obr. 1: Umělecké ztvárnění exoplanety Kepler-452b. Klikni pro zvětšení.

Vědci z University v Portoriku totiž znovu prověřili poslední počet extrasolárních planet (je jich už kolem 4000) v obyvatelné zóně (často také nazývané zónou Goldilocks) a aplikovali na ně další soubor podmínek, které vymezují „možný vznik života“. Volná definice obyvatelné zóny spočívá v tom, že planeta musí být od své hvězdy ve správné vzdálenosti, aby měla tekutou vodu – pokud je příliš blízko, voda se začne vařit a odpaří se, pokud je příliš daleko, voda zmrzne.

Obrázek 1: Článek pod obrázkem uvádí: “Jediná známá exoplaneta se správnými podmínkami pro život je Kepler-452b – jenže teď už jen možná.” NASA Ames / JPL-Caltech / T. Pyle

New Scientist dále pokračuje:

  • “Za vhodnou pro život považujeme takovou planetu, jejíž povrch má správnou teplotu pro tekutou vodu. To závisí na tom, v jaké vzdálenosti planeta obíhá kolem své hvězdy – pokud je příliš daleko, veškerá voda zmrzne, ale pokud je příliš blízko, vypaří se.”1

Ještě před dvěma roky byla situace mnohem optimističtější – v dubnu roku 2017 tentýž portál nadšeně popisuje pět nejlepších exoplanet pro mimozemský život.2 Dnes je ale všechno jinak. Nový soubor uložených podmínek pro život, který by mohl vznikat podle představy nazvané „zónou abiogeneze“, určuje také parametr, podle něhož planeta musí být u hvězdy v takové pozici, kde na ní může působit dostatečné množství UV (ultrafialového) záření.

Proč? Údajně proto, aby mohlo dojít k „nastartování prebiotických chemikálií“. Pokud ovšem planeta přijímá příliš mnoho UV záření, pak budou všechny organické molekuly sterilizovány. Podle citovaného článku je pro stanovení možnosti života záření důležité:

  • „Pouze technická obyvatelnost však neznamená, že planeta má správné podmínky pro život. Jeden z hlavních výkladů pro vznik života na Zemi předpokládá, že svou roli při tom sehrává ultrafialové záření ze slunce. Názor je takový, že UV světlo, které zasáhlo jednoduché molekuly, jim poskytlo dostatek energie k tomu, aby spolu navzájem reagovaly a tvořily komplikovanější sloučeniny potřebné k tvorbě živého organismu.“
“Ještě absurdnější je očekávat, že život se utvořil jinde, vyvinul se v lidskou nebo super-lidskou inteligenci a pak byl nějak „zaset“ na Zemi.”

Jen tvůrci a milovníci evolučních příběhů toužebně očekávají, že se život prostřednictvím abiogeneze přece jen nějak vytvořil – pokud možno v celém vesmíru. Jediná jiná alternativa by znamenala čelit nepříjemné pravdě, že Země je zkrátka jedinečná a privilegovaná planeta. To je ovšem něco, co evoluční paradigma nemůže nikdy připustit. Ještě absurdnější je očekávat, že život se utvořil jinde, vyvinul se v lidskou nebo super-lidskou inteligenci a pak byl nějak „zaset“ na Zemi.

Abiogeneze je však ničím nepodloženou představou, a to jak na Zemi, tak na jakémkoli jiném místě ve vesmíru – živé pochází vždy jen ze živého. Jak i výše zmíněný článek přiznává, hledání planet vhodných pro život není úspěšné. Vypadá to, že pro evoluční astrobiology je univerzální „planetární kaše“ příliš horká nebo příliš studená a na rozdíl od Země neposkytuje nic, co by se dalo nazvat „tím pravým“.

Z biblického hlediska jsou tato zjištění v souladu s tím, co říká Písmo. Bible o Zemi jasně mluví jako o ústředním místě pro stvoření – ne jako o nějaké bezvýznamné planetě v jednom z mnoha solárních systémů. Je nám řečeno, že lidstvo bylo přímo stvořeno Bohem a je jedinečné – člověk byl učiněn k obrazu Božímu (Genesis 1:26–27), a že od Pádu člověka je celý vesmír pod prokletím (Římanům 8:22). Dále nám je řečeno, že nebesa vypravují slávu Boží (Žalm 19:1) a byla stvořena k tomu, aby dávala světlo (slunce, měsíc a hvězdy), znamení, a roční období (Genesis 1: 14–19).

Programování života – Země je jedinečná planeta

Odkazy

  1. Leah Crane, “We’ve Found 4000 Exoplanets but Almost Zero Are Right for Life,” last modified March 22, 2019, www.newscientist.com/article/2197406.
  2. Leah Crane, „The five best exoplanets in the galaxy to check for alien life,“ Space 19 April 2017, www.newscientist.com/article/2128340

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments