Úryvek z videa Odolnost proti antibiotikům není důkazem evoluce. Překlad a české znění Pavel Akrman. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.
Ukážeme si příklad odolnosti na antibiotika, který byl původně oslavován jako důkaz evoluce, ale při hlubším zkoumání se ukázalo, že jde naopak o důkaz proti evoluci.
Tak tedy bakterie Helicobacter pylori žije v našem žaludku a napadá jeho sliznici, což může vyvolat vředy a rakovinu žaludku. Toto lze léčit pomocí antibiotik.
Funguje to následovně: antibiotika se vstřebávají do buněk, tedy do bakterií. Uvnitř bakterií je enzym, který na antibiotika reaguje – přemění je na jed a ten bakterie zabíjí.
Avšak existuje i zmutovaná Helicobacter pylori. Mutace způsobí, že bakterie ztratí schopnost vyrábět enzym, takže antibiotika nejsou metabolizována na jed a bakterie žije dál. Jinými slovy, přežívá díky ztrátě funkce. Poté dál vytváří další malé kopie sebe sama a velmi rychle tu máme celý kmen bakterií odolných vůči antibiotikům.
Ale všimněte si důležité věci: výhodu přežití přináší něčeho ztráta. Neboli něco, co fungovalo, se pokazí či přestane úplně fungovat, a to přináší výhodu přežití.
Ano, tohle je skvělý příklad přirozeného výběru a adaptace v důsledku něčeho, co lze nazvat „prospěšnou“ mutací. Ale pro evoluci je to dost hrozný příklad! Evolucionisté se zaměřují na nové věci, které organismus budují.
I když z určitého pohledu i tady můžeme říci, že je tu něco „nového“ – tím myslím to, že bakterie nebyla antibiotikem zničena. To je nové. Ale i tato velmi zajímavá „odolnější“ mutace není důkazem evoluce.
Abychom objasnili, proč to evoluci nepomáhá, můžeme trochu upřesnit terminologii. Místo abychom říkali, že dělá něco nového, bude přesnější říkat, že prostě přestala dělat něco starého – tj. něco, co dělala dříve – předtím byla schopná metabolizovat antibiotika a nyní už to nedokáže.
Tuto schopnost ztratila. Mutace narušila fungující složitý systém, který je nyní nefunkční. Tahle část je celkem dobře pochopitelná, ale poněkud horší je to, že ten nefunkční systém umožnil bakteriím přežít.
Ukážeme si to na příkladu. Vezměme si kolo – řekněme, že kolo je enzym, a kolo s jezdcem je bakterie pylori. Máme tedy normální bakterii, která není odolná vůči antibiotikům.
Pohybuje se jako obvykle, ale pak přijede auto – antibiotikum – a narazí do jezdce na kole, neboli bakterii usmrtí.
Nyní si představte mutaci, která odstraní články řetězu kola, které již potom nebude schopno pohybu. Kolo a jezdec jsou nyní před automobilem v bezpečí – jinými slovy, jsou odolní vůči antibiotikům.
Přitom nedělají nic nového, prostě jen nedělají něco starého – něco co dříve dělat mohli, ale nyní již tuto schopnost nemají.
Takže ve skutečnosti odolnost vůči antibiotikům není získání funkce, ale je to její ztráta. Tento typ změny v živých organismech je špatný typ změny než ten, který je nutný k evoluci z jediné buňky až k člověku.
Celá epizoda (v angličtině): Antibiotic resistance is NOT evidence for evolution)