Ukázka z DVD “Achillovy paty evoluce”
Creation Ministries International
Překlad a české znění Pavel Akrman – 08/2019.
Evoluční teorie říká, že všechno živé pochází z jediné buňky, a že tato buňka vznikla v jakési prebiotické polévce. A původ prvního života z neživých chemikálií, což se běžně nazývá chemická evoluce, je pro mě jako chemika právě tím nejtěžším evolučním problémem.
Většina lidí už slyšela o Miller-Ureyho experimentu a ve většině učebnic je dodnes. Cílem bylo zjistit, zda mohou organické molekuly vzniknout z anorganických prekurzorů. Vzali tedy několik jednoduchých chemikálií a prohnali je jiskřící komorou. Většina z toho, co získali, byl ve skutečnosti jen hnědý dehet, protože náhodné chemické reakce vytvářely náhodné molekuly. A ano, našli i několik aminokyselin, ale ve směsi levo a pravotočivých forem. Nenalezli však určité, pro život nezbytné specifické aminokyseliny – nenalezli nukleotidy ani žádné velké biomolekuly.
K životu je nutná spousta obrovských molekul a to znamená, že malé molekuly musíme sloučit do velkých molekul. Problém je v tom, že chemikálie se takto nechovají. Všechno, co jsem se v reálné chemii naučil dokazuje, že reakce jdou proti tomu, co je nutné pro život, tedy aby pocházely z chemikálií s dlouhou životností. Kdokoli z chemiků se o to snaží, nemůže mít při takové reakci vodu, protože ta vede reakci spíše opačným směrem – tedy k malým molekulám. Jenže v prvotní pra-polévce by mělo být nevyhnutelně spousta vody, takže to je to poslední místo, kde by se kterýkoli správný chemik snažil vytvářet proteiny nebo DNA.
Další problém s chemickou evolucí se nazývá problém chirality. Aminokyseliny v proteinech a cukry v DNA přicházejí ve dvou formách zrcadlového obrazu, jako je naše levá a pravá ruka. Jenže všechny aminokyseliny v našem těle jsou „levoruké“ a všechny cukry v DNA jsou „pravoruké“. Ovšem v prebiotické polévce by byl stejný počet obou, a to je pak velký problém získat směs jen jednoho typu. Pra-polévka nemá takové „vědomosti“, tudíž je pro vznik života zcela nevhodná.
Nejběžnějším scénářem evolučního vzniku života je svět RNA. Zde si představují oceán nebo jezero plné molekul RNA, které jsou schopny se samy reprodukovat a pomalu se vyvíjett v první reprodukovatelný organismus. Svět RNA je však jen zoufalým pokusem chytání se stébla slámy, a to je zcela nevědecké.