Zdroj: Reasonable.Faith.org
Překlad a české znění Pavel Akrman – 07/2020.
Od galaxií a hvězd až po atomy a sub-atomické částice je celá struktura našeho vesmíru určena těmito čísly. Ta jsou základními konstantami a veličinami vesmíru. Vědci dospěli k šokujícímu poznání, že každé z těchto čísel bylo pečlivě stanoveno na překvapivě přesnou hodnotu. Hodnotu, která spadá do mimořádně úzkého rozmezí, umožňující život. Pokud by se jediné z těchto čísel jen o vlásek změnilo, žádný fyzikální, interaktivní život jakéhokoli druhu by nemohl nikde existovat.
Neexistovaly by žádné hvězdy, žádný život, žádné planety ani chemie. Vezměme si například gravitaci. Gravitační síla je určena gravitační konstantou. Pokud by se tato konstanta změnila jen o 1 z 1060, nikdo z nás by nemohl existovat. Abychom pochopili, jak nesmírně úzký je tento rozsah umožňující život, představte si číselný kruh rozdělený na 1060 dílků. Pro vaši představu, kolik by bylo na číselníku malých bodů, srovnejte je s počtem buněk ve vašem těle. Nebo třeba s počtem sekund, které uběhly od začátku času.
Pokud by se vyladění gravitační konstanty lišilo jen o jeden z těchto nepatrných dílků, vesmír by expandoval a zřídl by tak rychle, že by nemohly vzniknout žádné hvězdy a život by neexistoval. Nebo by se naopak zhroutil do sebe se stejným výsledkem – žádné hvězdy, žádné planety a žádný život. Nebo si vezměte rychlost rozpínání vesmíru. Ta je dosud dána kosmologickou konstantou. Změna její hodnoty o pouhý jeden dílek z 10120 by způsobila, že by se vesmír rozpínal příliš rychle nebo příliš pomalu. V obou případech by byl život ve vesmíru opět vyloučen.
Nebo jiný příklad jemného vyladění. Pokud by hmota a energie raného vesmíru nebyly rovnoměrně rozloženy do nepochopitelné přesnosti jedné ku 10 na 10123, byl by vesmír v každém případě k životu nepřátelský. Faktem je, že náš vesmír umožňuje fyzikální interaktivní život pouze proto, že tato, a mnohá další čísla byla zcela konkrétně a dokonale vyvážena na ostří žiletky.
„Kamkoli se fyzici podívají, vidí příklady jemného vyladění.“ (Sir Martin Rees)
„Je vskutku nápadné, že hodnoty těchto čísel se jeví být velmi jemně nastaveny, aby umožnily rozvoj života.“ (Stephen Hawking)
„Pokud někdo tvrdí, že není překvapen mimořádnými vlastnostmi, které má vesmír, strká hlavu v písku. Tyto speciální rysy jsou překvapivé a běžně nepravděpodobné.“ (David Deutsch)
Jaké je tedy nejlepší vysvětlení tohoto úžasného jevu? Ve hře jsou tři možnosti. Vyladění vesmíru je způsobeno buď fyzikální nutností, náhodou, nebo designem. Která z těchto možností je nejpravděpodobnější?
(Fyzikální nutnost): Podle této alternativy vesmír musí umožňovat život. Přesné hodnoty těchto konstant a veličin nemohou být jiné. Ale je to opravdu tak? Je život možný ve vesmíru, který ho vylučuje? Ani zdaleka ne. Je to nejen nemožné, ale ani zdaleka to nepřipomíná vesmír umožňující život. Konstanty a veličiny nejsou určovány přírodními zákony. Neexistuje žádný důvod ani důkaz naznačující, že je nutné jemné vyladění.
A co náhoda? Měli jsme opravdu, opravdu, opravdu, jen velké štěstí? Ne. Pravděpodobnost je tak směšně vzdálená, že jemné vyladění v důsledku náhody je zcela mimo realitu. Takže někteří, ve snaze udržet tuto možnost, překročili hranice empirické vědy a dali přednost více spekulativnímu přístupu, který je známý jako multivesmír.
Představují si jakýsi generátor vesmírů, který chrlí tak obrovské množství vesmírů, že je tu naděje na výskyt vesmíru umožňujícího život. O existenci takového multivesmíru však neexistují žádné vědecké důkazy. Nelze jej detekovat, pozorovat, měřit ani prokázat. A už samotný generátor vesmíru by vyžadoval obrovské množství jemného vyladění. Kromě toho malé dílky v uspořádanosti jsou mnohem vhodnější než ty velké. Takže pro pozorování je mnohem vhodnější malý vesmír, kde stačí pouze jeden pozorovatel.
Ale my ve skutečnosti pozorujeme to, co bychom nejméně očekávali – obrovský velkolepý komplex, vysoce uspořádaný vesmír, obývaný miliardami dalších pozorovatelů. Takže i kdyby takový multivesmír existoval, což je velmi sporné, nijak by nevysvětloval jemné vyladění.
Vzhledem k tomu, že fyzikální nutnost a náhoda není pravděpodobná, je tedy nejlepším vysvětlením jemného vyladění vesmíru pro život to, že byl takto dobře navržen.
„Interpretace faktů zdravým rozumem ukazuje na to, že s fyzikou si tu pohrávala nějaká super-inteligence … a že v přírodě neexistují žádné slepé síly, které by stály za řeč. Čísla, která vycházejí z faktů, se mi jeví natolik ohromující, že tento závěr je téměř nade vší pochybnost. “ (Fred Hoyle)
„Pro mě je to silný důkaz, že za tím vším je něco mimo nás … Vypadá to, že někdo má k vytvoření vesmíru jemně vyladěná přírodní čísla. Znaky designu jsou ohromující.“ (Paul Davies)
„Nebesa vyprávějí o Boží slávě, o díle jeho rukou mluví obloha. Jeden den druhému slovo uděluje, jedna noc druhé zjevuje poznání.“ (Žalm 19:1-2)