Překlad a české znění:
Pavel Akrman
(Zdroj: Kawase, Hiroshi, Yoji Okata, Kimiaki Ito. 1. července 2013. Role of Huge Geometric Circular Structures in the Reproduction of a Marine Pufferfish. Scientific Reports, Vol. 3)
Nevelká rybka Takifugu je známá především svou prudkou a smrtelnou jedovatostí. Při její kuchyňské přípravě pak sebemenší chyba znamená pro hosta smrt. Japonci jsou za porci Fugu ochotni zaplatit v přepočtu i 2 400 korun.
Takifugu je rod čtverzubců známý pod japonským názvem Fugu. V přírodě se po celém světě vyskytuje asi 25 druhů. Živí se mlži, planktonem a drobnými korýši. Při napadení zvětšují svůj objem a dravec, který se nenechá odstrašit, zahyne na otravu tetrodotoxinem, obsaženým hlavně v játrech, pohlavních orgánech a kůži. (zdroj: Wikipedia)
Už méně je o této rybce známo, že umí na dně oceánu vytvářet něco podobného, co vídáme na polích jako pečlivě navržené „vzory v obilí“ – je to součást jejího důmyslného namlouvacího rituálu. Toto chování poprvé zdokumentoval u pobřeží ostrova Ryukyu fotograf Yoji Ookata, a později se na místo vrátil s filmovým štábem japonské NHK, která potom vysílala epizodu o rybách.
Přestože se na internetu objevovaly podobné články s fotografiemi drobných ryb Fugu při budování tohoto neuvěřitelného díla v písku, představit si to celé bylo stále dost obtížné.
Až se konečně objevilo video, které to vše názorně ukázalo – jak ten malý šikula citlivě brázdí pískem a vytváří úžasný kruhový vzor o velikosti 5-7 stop, jakýsi „podvodní spirograf“. Strukturovaný obrazec v písku je nejen atraktivní, ale slouží také jako ochrana při tření rybího páru a pokládání vajec.
Ovšem jak má rybka Fugu celé toto své dílo vytvořit, se nenaučila – to má ve svém mozku pevně zakódováno. Hádejte, jakými mutacemi se toto jedinečné chování dostalo do mysli rybek Fugu. Pokud na to přijdete, nezapomeňte to oznámit evolučním biologům; vaši pomoc nutně potřebují.
Samička pokládá vajíčka do střední zóny. Po tření zůstávají samci v kruhovité struktuře po dobu 6 dní, aby se o vejce starali. Jakmile se z vajíček vylíhnou potomci, samci odcházejí a už se nikdy nevrátí. Začnou ale stavět novou kruhovou strukturu na jiném místě.
Autoři studie říkají: „Hnízdo vykazuje tři neobvyklé charakteristiky, které u ryb nebyly nikdy zaznamenány: Nejprve jsou vytvořeny radiálně vyrovnané vrcholy a brázdy mimo hnízdo, za druhé jsou hřebeny ozdobeny fragmenty skořápek a za třetí se uprostřed hnízda skrývají jemné částice písku, aby vytvořily nepravidelný vzorec. Všechny tři charakteristiky jsou dokončeny a udržovány před pářením, než se dostaví samička do hnízda.“
Jak úžasné, že nejen „nebesa hlásají Boží slávu“, ale i vše, co je na Zemi i pod vodou.