Mořský biolog dr. Robert Carter definuje pojem evoluce a poté vysvětluje základní problém, se kterým se v tomto ohledu setkáváme téměř všichni.
Zdroj: isgenesishistory.com/what-is-evolution/
Překlad a české znění Pavel Akrman – 12/2020.
DEL: Vím o vás, že jste mořský biolog, a také vím, že jste se hodně zabýval celou oblastí genetiky – když tedy lidé mluví o evoluci, co tím myslí?
ROB: Jak definovat evoluci? To slovo znamená „změna v čase.“ Ale i já věřím ve změnu v čase, a to nejsem evolucionista. Jak to tedy je? Evoluce je vlastně víra, že dostatek změn během patřičně dlouhé doby povede ke společnému předku všech druhů na Zemi. A tohle je část, kterou já odmítám.
Jistě, druhy se mění. Podívejte se např. na tyto žraloky. Máme jich tu několik různých druhů. Při stvoření vložil Bůh do těchto organismů schopnost měnit se, přizpůsobovat se, dynamicky reagovat na své prostředí. Ale jsou to stále žraloci. A když se podíváme na fosilní záznam, jsou to pořád žraloci.
Lidé slyší pojem „chybějící článek“ a obvykle ho řadí jen mezi lidi a opice. Ne, v celém fosilním záznamu chybí vazby téměř mezi všemi hlavními skupinami zvířat, rostlin, a dokonce i bakterií – což velmi silně ukazuje na to, že ve skutečnosti se jedná o různá stvoření.
DEL: Takže z jednoho druhu nemůže vzniknout jiný druh?
ROB: Ne. Podmínkou evoluční teorie je to, že všechno, co vidíme mohou vysvětlit malé, náhodné změny. To ale nemohou.
DEL: A proč ne?
ROB: Protože život je natolik složitý, že malé změny k vysvětlení nestačí. Stejně jako nemůžete vzít operační systém v počítači a říct: „Ano, ten vznikl bit po bitu během dlouhé doby.“ Ne, to byl inteligentní člověk, který ho dal dohromady.
DEL: Ano, myslím že jako někdo, kdo se v této branži pohyboval mohu zaručit, že kdyby někdo v oblasti informatiky řekl, že v operačním systému se něco zlepší jen díky nějaké náhodné změně, nikdo by s tím nesouhlasil.
ROB: To opravdu není možné, aby se žralok vyvinul v ptáka. To množství změn, a hlavně typ změn nelze získat postupně, krok za krokem.