Samozřejmě, že mu darwinisti nemohou přijít na jméno

pavelkabrt Úvahy o kreacionismu, stvoření ad. Napsat komentář

(Z kolbecenter.org přeložil Pavel Kábrt – 10/2014)

Přední chemik a člen Národní akademie věd (USA), Philip Skell (1918-2010), „otec chemie karbenů [CH2]“, prohlásil1:

  • Zcela jistě můj vlastní výzkum antibiotik během 2. světové války nebyl ani v nejmenším motivován evolučními pohledy Darwina. Stejně tak Darwinova teorie nehrála žádný význam pro Alexandera Fleminga při objevu inhibičních účinků penicilinu na bakterie. Nedávno jsem se ptal 70 významných výzkumníků, zda by dělali svoji práci nějak odlišně, kdyby si zároveň mysleli, že Darwinova teorie je omyl. Odpovídali mi vždy stejně: Ne. …
  • Zjistil jsem, že Darwinova teorie neposkytuje vůbec žádné znatelné vodítko, nýbrž byla až po důležitých objevech nastrčena do vědy jako nějaká zajímavá verbální povídačka. …

Všechno to úsilí kolem ní není experimentální vědou; jsou to jen pokusy vysvětlit už prokázané jevy darwinovskou terminologií, třeba lidskou přirozenost. A to další, darwinovská vysvětlování těchto věcí jsou často příliš ohebná: přírodní výběr dělá z lidí soběstředné a agresivní jedince – ovšem kromě těch, kteří jsou altruističtí a mírumilovní. Anebo přírodní výběr produkuje sexuálně chtivé muže, kteří dychtivě šíří svoje semeno – ovšem kromě těch mužů, kteří jsou věrní ochránci a živitelé rodiny. Pokud je vysvětlování tak ohebné, že je jím možno vysvětlit jakékoliv chování, pak je těžké otestovat jeho pravdivost experimentálně, a ještě méně je možné použít ho jako katalyzátoru pro nové vědecké objevy.

Darwinistická evoluce – ať už její hodnotu vnímá, kdo chce, jak chce – neposkytuje žádné plodné objevitelské prostředí pro experimentální biologii.

Odkaz

  1. Skell, P.S., Why Do We Invoke Darwin? Evolutionary theory contributes little to experimental biology, The Scientist, 29 August 2005; the-scientist.org.

inteligence

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments