dino-velikosti

Jak velcí byli vlastně dinosauři?

Pavel AkrmanDůsledky evoluční ideologie 1 Komentář

Jonathan Sarfati

Zdroj: Creation.com, překlad a české znění Pavel Akrman – 03/2024. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

Dinosauři byli největšími suchozemskými zvířaty, která kdy chodila po Zemi, ale dnes už jsou vyhynulí.1 Jejich velikost přesahují pouze mořští tvorové, jako je plejtvák obrovský.

Jak velký byl průměrný dinosaurus?

Ačkoli v lidové kultuře bývají nejznámější velcí dinosauři, existovali i malí dinosauři, někteří velikosti kohouta.

Analýza z roku 1995 dospěla k závěru, že nejobvyklejší hmotnost („modus“) byla asi 1–10 tun (t).2 Pro srovnání, dnešní nosorožec bílý a slon africký váží asi 2 a 6 t.

„Střední hmotnost dinosaura je určena na 630 kg (1 400 lb), neboli velikost amerického bizona, na základě dosud největšího publikovaného a nejpřesnějšího souboru dat.” — Tim Clarey a Jeff Tomkins

Vědec, provádějící tuto analýzu poznamenal, že první výzkumníci měli tendenci shromažďovat spíše větší dinosaury, avšak současní výzkumníci našli větší podíl menších dinosaurů. Další analýza v roce 2015 to potvrdila a ohledně dřívějšího výzkumu upřesnila:

Střední hmotnost dinosaura je stanovena na 630 kg (1 400 lb), což je na základě dosud největšího publikovaného a nejpřesnějšího souboru dat velikost amerického bizona. Vypadá to, že většina dinosaurů zůstávala buď velmi malá (0–60 kg [0–132 lb]) nebo vyrostla jako velmi velká (1 080–56 000 kg [2 380–125 000 lb]), přičemž ve středním rozsahu je méně druhů.3

Který druh dinosaura byl největší?

Jako skupina byli se svými dlouhými krky a ocasy téměř jistě největšími dinosaury s velkým náskokem sauropodi. Rozhodování o největším sauropodovi je však obtížné, protože většina z nich je známa jen z velmi malého počtu pozůstatků.

Amphicoelias?

amphicoelias-fragillimus

Amphicoelias fragillimus (© Aleksandrs Tihonovs / 123rf.com)

Během takzvaných amerických „Bone Wars“ (Kostní války) popsal Edward Drinker Cope (1840–1897) dinosaura jménem Amphicoelias fragillimus, o kterém se předpokládá, že je to diplodocid, typ sauropoda. Jeden paleontolog odhadl, že na délku měřil „58 m [190 stop], v nejvyšším bodě hřbetu měl asi 9,25 m [30′], s tělesnou hmotností 122 400 kg [asi 270 lb]“.4 takže byl mnohem větší než jakýkoli jiný známý dinosaurus.

Ale jaké máme důkazy? Jediný, a ještě porušený obratel! Ten byl nahlášen jako 2,7 m (9′) dlouhý, ale i ten byl ztracen – zůstaly pouze fotografie a záznamy z měření, a o jeho velikosti se pochybovalo. Nicméně odhad velikosti Amphicoelia nejspíš překračuje tělesné limity hmotnosti suchozemských zvířat.5

Další velcí kandidáti

Mluvilo se však i o jiných kandidátech na největšího sauropoda, jako např. Bruhathkayosaurus, Argentinosaurus, Turiasaurus, Puertosaurus, Pellegrinasaurus, Ruyangosaurus, Patagotitan a další. Ale jejich rozměry byly v každém případě založeny pouze na srovnávacích odhadech z menších částí kostry.

Ti nejdelší a nejtěžší ze spolehlivých důkazů?

diplodocus-carnegi

© Corey A Ford / 123rf.com

Obrázek vlevo: Možná nejdelší dinosaurus, Diplodocus carnegii.

Jací jsou ti největší na základě kompletnosti pozůstatků? Pokud jde o téměř úplné kostry, pak nejdelší mohl být Diplodocus carnegii, 25 m (~80′) a 10–16 t;6 a tím nejmohutnějším dinosaurem byl pravděpodobně Giraffatitan brancai (dříve Brachiosaurus brancai), 23 m (75′) a 40 t.6

Nejhmotnější dinosaurus známý z velké, i když nekompletní kostry je pravděpodobně Futalognkosaurus dukei nalezený v západní Argentině, asi 30 m dlouhý s váhou přes 50 t.7 Kosti jeho kyčle, žeber a hřbetních obratlů a krku jsou známé, ale chybí hlava, nohy nebo ocas. Celkově bylo z kostry získáno jen asi 15 % (a asi 27 % typů kostí).

„Nejhmotnější dinosaurus známý z velké, ale stěží kompletní kostry je pravděpodobně Futalognkosaurus dukei nalezený v západní Argentině, asi 30 m dlouhý a přes 50 t.”

Dalším obrovským dinosaurem s poměrně velkým počtem objevených kostí, rovněž v Argentině, je Dreadnoughtus schrani.7 Bylo nalezeno více než 45 % z jeho kostry a 70 % typů kostí. Byla nalezena většina kostí ocasu, kyčle, ramen a nohou a některé zadní obratle, ale pouze jeden z krku; a chybí lebka. Takto popisuje Dreadnoughta jeho objevitel, docent Ken Lacovara:

…všechno na tomto dinosaurovi je obří, stehenní kost [nejdelší, nejsilnější kost nohy] je 6 stop vysoká … ocasní kosti jsou mohutné s obrovskými svalovými úpony, které nám ukazují, že měl svůj 30 stop dlouhý ocas v podstatě jako zbraň … byl to neuvěřitelně velký a svalnatý jedinec, který se ve své krajině nemusel ničeho bát… jeho ocas byl vskutku neuvěřitelně objemný, s mohutnými svaly, všechno na něm vypovídá o jeho síle… dinosaurus v tomto hmotnostním rozsahu, 65 tun, skutečně posouvá hranice toho, co je fyziologicky možné… .8

Jde tedy o kandidáta na největšího dinosaura známého z hlavních částí jeho kostry? Pozdější odhady založené na realističtějších tělesných hustotách a objemu tkání9 drasticky snížily jeho hmotnost na přibližně 25 t.7 Nicméně Lacovara si i nadále myslí, že jeho odhad je mnohem pravděpodobnější.10

giraffatitan-brancai

© Corey A Ford / 123rf.com

Giraffatitan brancai (dříve Brachiosaurus brancai), možná nejmohutnější dinosaurus

Závěr

V průměru byli dinosauři skupinou velmi obrovských zvířat. Pokud jde o největší ze všech, pak víme jistě, že extrémně dlouhý dinosaurus byl Diplodocus carnegii a extrémně masivní byl Giraffatitan brancai. Je docela dobře možné, že někteří další byli i větší, ale fosilní důkazy jsou nedostatečné, takže si nemůžeme být jisti.

Jak mohl Noe dostat tak obrovská zvířata na Archu?

growth_rateProtože největší dinosauři byli tak mohutní, odpůrci Bible to ihned použili proti Noemově Arše a tvrdili, že se do ní nevešli, a už vůbec ne přes její dveře. V odpovědi na to existuje několik bodů, jak jsme je zdokumentovali již dříve, všechny s dostatkem odkazů na výzkumné práce:

Jak zde bylo uvedeno, průměrné rozměry dospělého dinosaura nebyly tak velké, i když byly stále větší než průměrná velikost jiných skupin suchozemských zvířat.

Není důvod, aby Bůh poslal Noemovi (Genesis 6:20) největší dospělé jedince. Dinosauři se líhli z vajec, a dokonce i to největší vejce, klasifikované jako Macroelongatoolithus od dinosaura Beibeilong sinensis, měřilo pouze 61 cm (2 stopy) na délku a bylo protáhlé.1 A z růstových prstenců na kostech mnoha dinosaurů vědci prokázali, že tito prošli obdobím velkého růstového skoku. Všichni dinosauři tedy mohli nastoupit ve věku rok před tímto rychlým růstem. Pak např. Apatosaurus mohl být na palubě jen jako čtyřletý 1t exemplář, nikoli jako dospělý 25tunový. Po roce se vylodili a mohli zahájit svůj růstový skok.2

noahs-animals

© Keng Po Leung / 123rf.com

Přestože existuje mnoho různých pojmenovaných dinosauřích rodů a druhů, stvořených druhů bylo nepochybně mnohem méně. Např. Apatosaurus pravděpodobně nebyl na palubě sám o sobě, ale byl reprezentován párem druhu vytvořeného Diplodocidem, který zahrnuje Apatosaura. Navíc se mnoho pojmenovaných dinosaurů – nejspíš až třetina z nich – ukázalo jako nezralé verze jiných pojmenovaných dinosaurů.3

Odkazy a poznámky

 1. Robinson, P., Vejce největších dinosaurů: Jak byla velká a jak to souvisí s Noemovou Archou? Creation 41 (1):20–23, 2018.
 2. Sarfati, J., How did dinosaurs grow so big? Creation 28 (1):44–47, 2005; creation.com/dinogrowth.
 3. Bailey, J., Shape-shifting dinosaurs, Creation 36 (3):12–14, 2014; creation.com/shape-shifting-dinosaurs.

Odkazy a poznámky

 1. Carter, R.W., Bates, G., and Sarfati, J., Dinosaurs are almost certainly extinct: It is time to let go of the idea of ‘living dinosaurs’, creation.com/dinos-extinct, 22 Feb 2018.
 2. Peczkis, J., Implications of body-mass estimates for dinosaurs, J. Vertebrate Paleontology 14(4):520–533, 1995.
 3. Clearey, T.L. and Tomkins, J.P., Determining average dinosaur size using the most recent comprehensive body mass data set, Answers Research Journal 8:85–93, 18 Feb 2015.
 4. Carpenter, K., Biggest of the big: a critical re-evaluation of the mega-sauropod Amphicoelias fragillimus Cope, 1878; in: In Foster, J.R. and Lucas, S.G., eds., Paleontology and geology of the Upper Jurassic Morrison Formation, New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin 36:131–138, 2006.
 5. Woodruff, C. and Foster, J.R., The fragile legacy of Amphicoelias fragillimus (Dinosauria: Sauropoda; Morrison Formation–Latest Jurassic), PeerJ PrePrints 15 Feb 2015.
 6. Paul, G.S., Princeton Field Guide to Dinosaurs, p. 48, 2nd Edn, Princeton University Press, 2016.
 7. Lacovara, K.J. and 16 others, A gigantic, exceptionally complete titanosaurian sauropod dinosaur from southern Patagonia, Argentina, Nature Scientific Reports 4(6196), Sep 2014.
 8. Lacovara, K.; cited in: Geggel, L., Dreadnoughtus dinosaur weighed whopping 65 tons, feared nothing, livescience.com, 4 Sep 2014.
 9. Bates, K.T. and four others, Downsizing a giant: re-evaluating Dreadnoughtus body mass, Biology Letters, Royal Society, 10 Jun 2015.
 10. Lacovara, K., cited in: Drake, N., Dinosaur that vied for ‘world’s biggest’ gets downsized, news.nationalgeographic.com, 9 Jun 2015.

 

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments