92 % Američanů věří v Boha

pavelkabrt Bible, křesťanství, náboženství Napsat komentář

Christine Dao

Z www.icr.org přeložil M. T. – 06/2008. Vyšlo na stránkách ICR.

Studie zveřejněná 23. června 2008 zjistila, že 92 procent Američanů věří v Boha, včetně zhruba jednoho z pěti, kdo udává, že je ateista.

Posudek (1) vypracovaný Fórem Pewova výzkumného centra pro náboženství a veřejný život je druhou zprávou této organizace založenou na přehledu náboženské orientace na území USA, jednom z největších průzkumů, které kdy proběhly, o náboženských názorech Američanů, při němž bylo „vyzpovídáno“ více než 35 000 dospělých.

První zpráva (2) zveřejněná v únoru zkoumala vrozenou náboženskou povahu Ameriky (3). Druhá zpráva konstatuje, že 74 procent Američanů věří v nebesa a 59 procent věří v peklo. A většina lidí též věří, že ve světě pracují jak andělé tak démoni, a že zázraky se dějí dnes stejně jako se děly v minulosti.

V politické terminologii vyjádřeno evangelíci a mormoni mají sklon být republikány či podporovat Republikánskou stranu. Více než tři čtvrtiny členů historicky černošských církví podporují Demokratickou stranu, stejně jako dvě třetiny židů, muslimů, hinduistů a buddhistů.

Zpráva potvrdila, že ti, kdo chodí do kostela a pravidelně se modlí, jsou většinou proti legalizaci potratů a oškliví si homosexualitu. Menší rozdíly jsou mezi křesťany a nekřesťany v jiných otázkách. Většina v obou táborech podporuje větší iniciativu vlády v pomoci potřebným a životnímu prostředí. Většina ve většině náboženství USA také prohlásila, že USA by se měly více zaměřit na řešení domácích problémů a méně na problémy v zahraničí.

Jedenadvacet procent „zpovídaných“ řeklo, že jsou ateisté, ale vyjádřili víru v Boha či univerzálního ducha, stejně jako více než polovina těch, kteří tvrdili, že jsou agnostici. Hraje-li náboženství a víra tak vitální úlohu v životech Američanů, proč potom jsou soustavně zaplavováni ateisticko-naturalistickou, na evoluci založenou vědou v médiích, laboratořích i učebnách?

Odkazy

  1. U.S. Religious Landscape Survey: Religious Beliefs and Practices: Diverse and Politically Relevant. June 2008. The Pew Forum on Religion et Public Life. Available on religions.pewforum.org, accessed June 23, 2008.
  2. U.S. Religious Landscape Survey: Religious Affiliation: Diverse and Dynamic. February 2008. The Pew Forum on Religion et Public Life. Available on religions.pewforum.org, accessed June 23, 2008.
  3. Souhrny zpráv z února i června jsou zde: http://religions.pewforum.org/reports
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments