Vzácná supernova opět připomíná záhadu chybějících zbytků

pavelkabrt Vesmír, astronomie Napsat komentář

Brian Thomas, M. S.

(Z www.icr.org přeložil M. T. – 9/2011)

Astronomové objevili „supernovu generace“, jak se vyjádřil Joshua Bloom z Kalifornské univerzity (1). Série fotografií přináší svědectví o rychlém nárůstu jasnosti hvězdy proměňující se v supernovu. Mají-li pravdu standardní modely, měl by z ní brzy zbýt obrovský oblak či mlhovina obklopující malou, hustou neutronovou hvězdu.

Podobný výbuch ve vesmíru vždy nadzvedne celou astronomickou komunitu, ale zároveň nám připomíná záhadu, kterou už dlouho řešíme – kam se poděly zbytky oněch všech ostatních supernov, které bychom měli dnes pozorovat, je-li vesmír starý mnoho miliard let.

„Naše“ supernova dostala označení PTF 11kly a nachází se v krásné spirální Větrníkové galaxii asi 21 milionů světelných let od země. Jde o první supernovu objevenou tak brzy po začátku svého výbuchu a jeden z vedoucích vědců laboratoře v Berkeley Peter Nugent se vyjádřil, že „její jasnost roste každou minutu“ (1). Brzy bychom ji měli vidět na noční obloze pouhým triedrem.

Badatelé objevili PTF 11kly dalekohledem na Palomarské hvězdárně v Kalifornii a s podporou energeticky náročného superpočítače zaměřeného na stopování krátkodobých stelárních událostí. Andrew Howell z centra globální sítě teleskopů Kalifornské univerzity v Santa Barbara/Las Cumbres prohlásil, že díky téhle události „objevujeme nové klíče k řešení záhady původu těchto supernov, která nás trápí už 70 let“ (1).

Ať už by se o tom Howell zmínil či ne, jednou z takových záhad je nápadná absence zbytků prachových mračen ze supernov, které prý vybuchly v uplynulých mnoha miliardách let vesmírných dějin. Astrofyzik D. Russel Humphreys shrnul tuhle záhadu roku 2005 takto:

  • Podle astronomických pozorování zažívají galaxie jako je ta naše zhruba jednu supernovu (prudce vybuchující hvězdu) každých 25 let. Plynné a prachové zbytky z takových explozí (jako třeba Krabí mlhovina) se rychle rozpínají a měly by být viditelné přes milion let. Avšak oblasti v sousedství naší galaxie, kde bychom mohli pozorovat takové plynné a prachové obaly, obsahují pouze asi 200 zbytků supernov. Takové množství odpovídá pouze 7000leté historii supernov (2, 3).

Problém chybějících prachových mračen ze supernov je jen jedním z devíti astronomických pozorování, která astronom Danny Falkner z univerzity Jižní Karolíny citoval roku 1998 jako zjištění, která jsou v přímém rozporu s miliony let dějin hvězd postulovaných většinou astronomů (4).

Bezprecedentní příležitost pozorovat PTF 11kly takto bezprostředně po výbuchu může přinést odpověď na některé – a otevřít nové – otázky o příčinách a důsledcích supernovy. Tento objev nám posloužil také jako připomínka, že zbytků supernov je ve vesmíru jen tolik, kolik odpovídá tisícům, nikoli milionům let jeho existence.

Standardní evolucionistické kosmologie se asi pokusí vysvětlit tahle data tak, že bude tvrdit, že četnost výskytu supernov je o mnoho řádů menší než o tom svědčí dnešní pozorování, nebo evokovat představu o jakémsi vakuu ve výskytu zbytků supernov. Všechny zmíněné problémy však zmizí, je-li vesmír starý pouze pár tisíc let, v souladu s kreačním modelem.

Odkazy

  1. Vu, L. Berkeley Scientists Discover an „Instant Cosmic Classic“ Supernova. Lawrence Berkeley National Laboratory news release. Posted on newscenter.lbl.gov August 25, 2011, accessed August 26, 2011.
  2. Humphreys, D. R. 2005. Evidence for a Young World. Acts & Facts. 34 (6). Emphasis in original.
  3. See also Sarfati, J. 1997. Exploding stars point to a young universe. Creation. 19 (3): 46-48; and Clark, D. H. and J. L. Caswell. 1976. A study of galactic supernova remnants, based on Molonglo-Parkes observational data. Royal Astronomical Society, Monthly Notices. 174: 267-305.
  4. Faulkner, D. 1998. The Current State of Creation Astronomy. Proceedings of the Fourth International Conference on Creationism. Pittsburgh, PA: Creation Science Fellowship.

Komentujte

Please Přihlásit to comment
  Subscribe  
Upozornit na