Všeobecná diskuse

Chcete-li si prohlédnout starší komentáře,
klikněte prosím na Starší diskuse

Tento prostor slouží pro VŠEOBECNOU DISKUSI v rámci tématiky webu.
Diskuse na konkrétní téma je umožněna vždy pod jednotlivými články.
Děkuji Vám, že v diskusi dodržujete daná pravidla.
Pavel Kábrt

(mohlo by vás zajímat: Trollové v internetové diskusi)

(Nápověda k  formátování textu v komentářích)

Máte-li dotazy technického rázu, vkládejte je SEM.

311
Komentujte

Please Login to comment
304 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
jhk - vlastaVáclav DostálFotonStouraJiří Zelinka Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

ad doložte Bechlyho starozemský kreacionismus Váš „překlad narychlo“ pořád nic nedokazuje. Nechte si text odborně přeložit, Vaše uměle dodané „a to“ ve větě „…macroevolution in favor of …“ je opět zavádějící. Věta o Potopě sice něco už naznačuje, ale na jiném místě opět zásadně odmítá i teistickou evoluci, čili není to tak jednoduché, jak jste se snažil to tu prezentovat. Jinak já netvrdím, že dr. Bechly není kreacionista staré země, jen jste to tvrdil na základě něčeho, co tam není. Proto žádost o doložení. Osobně mi je kreacionista starozemec rozhodně… Číst vice »

Stoura
Stoura

ad doložte Bechlyho starozemský kreacionismus Prosím. Cituji (podobně jako Vy) z jeho stránek: „I personally have come to reject common ancestry as naturalistic mode of macroevolution in favor of a sophisticated version of progressive (Old Earth) special creation in terms of non-random adaptive macromutations in the „womb“ of parental organisms … … I also consider so-called Flood Geology as a totally failed approach, … “ To bych narychlo přeložil jako: Osobně jsem došel k odmítnutí spotečného původu rodů coby naturalistického módu makroevoluce, a to ve prospěch sofistikované verze progresivního (starozemského)… Číst vice »

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

Stoura – doložte Bechlyho starozemský kreacionismus Dr. Bechlymu je tu podsouván starozemský kreacionismus – z uvedeného článku to však nevyplývá. Řeč je jen o tom, že ke křesťanství přišel SKRZE ID. Ke konci článku je věta „Posléze si uvědomil, že tento Designer je Bůh Bible“. Není možné jen z tohoto usuzovat, že je starozemský kreacionista. Na svých stránkách on sám rovněž potvrzuje, že na základě nezávislých argumentů ohledně křesťanské víry je osobně přesvědčen, že inteligentní návrhář je Bůh bible: „Based on independent arguments for the truth of Christian theism, I… Číst vice »

Stoura
Stoura

ad Třeba proto, že už by měl jiné starosti, co s penězma.
Může patřit mezi lidi, kteří si nenechají penězi kazit své oblíbené rituály – zde například pravidelnou návštěvu provozovny, kde sází.

Kristův učedník
Kristův učedník

Šťoura: A proč by nesázel pořád stejná čísla, když na ta čísla nevyhrál???

Třeba proto, že už by měl jiné starosti, co s penězma. 🙂

Stoura
Stoura

pro Kristův učedník a jhk – Vlasta:
Zvláštní je, že ten francouz sázel dál i když vyhrál 1 milion EUR.
pouze přemýšlím nad tím, když někdo zadává stejná čísla, zdali je to ještě ona „náhoda“
A proč by nesázel pořád stejná čísla, když na ta čísla nevyhrál???

Stoura
Stoura

Pro Václav Dostál – Bechly a Wille
Pokud měl Váš odkaz zpochybnit mé tvrzení o starozemském kreacionistovi, tak upozorňuji, že starozemským kreacionistou a zastáncem inteligentního designu je osoba, o níž je článek – pan Bechly. Pan Wile je podepsán jen jako autor toho článku.

Stoura
Stoura

pro jhk – Vlasta
ad U kreacionistického kosmologa je to však pochopitelné – jde přeci o znalosti získané člověkem. Tam se bude přepisovat ještě jistě mnohokráte…

Tohle je ale pochopitelné u jakéhokoliv vědce. Vědec by měl přistupovat s určitou skepsí k tomu, co tvrdily předchozí generace a prověřovat to. Bez ohledu na to, jak velkou nebo uznávanou autoritou byli ti, kdo tvrzení zanechali.

Václav Dostál
Václav Dostál

https://rationalwiki.org/wiki/Jay_Wile
Dr. Jay L Wile is a young earth creationist.

Stoura
Stoura

Pro jhk – Vlasta
Jak by ale mohlo dojít u evolucionisty k takové změně, aby si práci „přírodních sil“ přehodnotil a poznal v nich „dílo Stvořitele“?
Odpověď na způsoby Vám přece dávají články na tomto webu. Například tento článek ukazuje, jak se vědec stal starozemským kreacionistou, jenž věří, že evoluci řídí po miliony let Stvořitel a tedy je Jeho dílem.
Vy snad tyhke články nečtete, že se tak podivně ptáte?

Kristův učedník
Kristův učedník

Zvláštní je, že ten francouz sázel dál i když vyhrál 1 milion EUR.
Samozřejmě, že náhoda je jenom název pro děj u kterého je pro člověka nevyjasněná příčina v čase, nicméně ta příčina tam je.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Říkám si, co může vést evolucionistu k zastávání utvoření živé buňky přírodními procesy. Možná že to samé, co vede k oné pravděpodobnosti , že někdo vyhraje dvakrát za sebou když sází stejná čísla – https://www.novinky.cz/koktejl/474291-pan-stistko-francouz-vyhral-dvakrat-milion-eur-v-loterii-sance-mel-mizive.html – pouze přemýšlím nad tím, když někdo zadává stejná čísla, zdali je to ještě ona „náhoda“? Anebo že by stále stejný přírodní proces již byl skutečně takto „tvořivý“ a pak se buńky tvoří jak na běžícím pásu? Anebo je problém ještě někde jinde?

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Stoura Pro Kristův učedník: ad „Co když najdou další zub třeba v Austrálii – bude se zase „přepisovat“, jako už hodněkrát.“ Přepisování je nejspíš obvyklé všude.. Václav Dostál ke změně názorů psal u jiného článku: „Článek byl na tomto webu publikován 07/18/2010 a představuje tedy osm let starý výklad prof. Hartnetta. Během těchto osmi let pan profesor svůj výklad změnil. Udělali to také ostatní kreacionističtí kosmologové.„ – to je pravda. Zvláště v evolucionismu a jeho „kdy vznikl první člověk“. Hranice se stále posouvá do minulosti…… Kam až se… Číst vice »

Kristův učedník
Kristův učedník

Šťoura: Přepisování je nejspíš obvyklé všude..

No jo no, teorie se mění a voda teče. Ještě, že máme zdroj neomylné pravdy.

Stoura
Stoura

Pro Kristův učedník:
ad „Co když najdou další zub třeba v Austrálii – bude se zase „přepisovat“, jako už hodněkrát.

Přepisování je nejspíš obvyklé všude..

Václav Dostál ke změně názorů psal u jiného článku:
Článek byl na tomto webu publikován 07/18/2010 a představuje tedy osm let starý výklad prof. Hartnetta. Během těchto osmi let pan profesor svůj výklad změnil. Udělali to také ostatní kreacionističtí kosmologové.

Kristův učedník
Kristův učedník

sronin: Objev 9,7 milionu let starého zubu, který patřil druhu člověka, jež se údajně objevil až o několik milionů let později v Africe, odborníky naprosto šokoval.

Hmm, a není to zase z prasete? To už tady bylo. A jak zjistili to stáří? Určitě ne radiouhlíkovou metodou.
Co když najdou další zub třeba v Austrálii – bude se zase „přepisovat“, jako už hodněkrát.

Václav Dostál
Václav Dostál

sroninovi
Názvy tří vybraných článků způsobují nedůvěryhodnost zdroje:
1. Odtajněné dokumenty CIA ukazují, že Nacisté úspěšně vyvinuli UFO
2. Vědecká studie naznačuje, že chobotnice se na Zemi vyvinuly z „kryogenicky uchovaných vajec“ mimozemského původu
3. Šílená teorie přímo z archivů FBI: Nikola Tesla pocházel z Venuše a jako batole byl zanechán na Zemi

sronin
sronin

Pozdrav všem. Prosím o názory, díky.

Objev 9,7 milionu let starého zubu, který patřil druhu člověka, jež se údajně objevil až o několik milionů let později v Africe, odborníky naprosto šokoval.

Tento historický objev může přenést kolébku civilizace nejen z Afriky do Evropy, jak už delší dobu naznačují někteří vědci, ale také posunout historii našeho druhu o několik milionů let zpět.

Objev učinili odborníci z Německa, z nichž jeden o objevu prohlásil: „Nechci to moc dramatizovat, ale myslím, že po dnešku bychom měli začít od začátku přepisovat historii lidstva.“

zdroj: https://neveda.cz/10-nejuzasnejsich-archeologickych-objevu-roku-2017

Kristův učedník
Kristův učedník

jhk – vlasta: Je toto evoluce?

To jenom nějací kandidáti na Darwinovu cenu kladou zvířatům nástrahy.
Darwinova cena – příznačný název ocenění, pro ty kterým nebylo dáno. 🙂

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Frljičova hra nahněvala nejen věřící, ale i politiky. Těm zejména vadí scéna, kdy si herečka vytahuje českou vlajku z přirození. „Jako občana mne štve zneužití naší státní vlajky,“ uvedl k tomu například někdejší jihomoravský hejtman a současný krajský zastupitel za ČSSD Michal Hašek. – https://www.novinky.cz/domaci/473367-kraj-se-zdraha-platit-kontroverzni-frljicovy-hry-politikum-vadi-i-tahani-vlajky-z-prirozeni.html – mě jako občana štve něco úplně jiného – štve mě – že tímto přístupem a uváděním takovýchto her, dáváme najevo – že vlastně nemáme žádnou úctu k ostatním lidem. Tzn. nevadí mi, že kvůli té hře svleču herce donaha a přinutím je k takové… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Revoluční objev: Astronomové našli „druhou Zemi.“ Pravděpodobně je na ní i život – https://www.national-geographic.cz/clanky/novy-objev-ve-vesmiru-nasli-jsme-konecne-druhou-zemi.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

– pravděpodobně na ní život nebude. Jak to zjistíme? No jediná možnost jak to zjistit – je – tam doletět, že? Má někdo jistější řešení?

Václav Dostál
Václav Dostál

jhk-vlasta
Stourova slova se dají chápat jako „zhmotnění“ energie = přeměnu energie na hmotu (či hmotnost).
I tímto postupem dojdeme k ekvivalenci energie a hmoty (hmotnosti). A to k ekvivalenci fyzikální či principiální – nejen matematické.

Stoura
Stoura

Pro jhk – Vlasta
Pan Dostál má pravdu. Foton, který excituje atom, mu předá svou energii. O tuto energii naroste hmotnost atomu (dalo by se to zvážit dostatečně citlivou váhou).
Energii může ten atom uvolnit až po čase.

Stoura
Stoura

pro jhk-vlasta
Ve skutečnosti vidí většina lidí jen tři základní barvy. Někteří méně (například nerozeznají zelenou od červené, takže nedostanou řidičský průkaz), jiní více (podle některých výzkumů má několik procent žen a nepatrné množství mužů schopnost rozeznávat 4 základní barvy).
Všechny ostatní barvy zi mozek domýšlí z poměru těch tří barev ve směsi, kterou vidíme. Takto domýšlených odstínů jsou stovky a lidé je nevnímají úplně stejně.
Viditelnost pohhých tří barev také vysvětluje, proč v barevné televizi stačí přenášet tři barevné obrazy a není třeba řešit spojité spektrum.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE:- Václav Dostál – To však znamená, že kvantum energie se v atomu přemění na hmotnost. Opačná změnou je přeměna této „přidané“ hmotnosti na energii při emisi. – – no Václave – já bych to nenazval tím, že se energie zhmotní – vždyť to zatím beru tak, že se pouze „energie přeměňuje“. Tzn. spíše bych to řekl tak, že pokud bude mít foton nějakou schopnost atom určitého prvku „změnit“, pak nejspíše dojde k přeměně energií, tzn. atom energii fotonu nějak zpracuje – přičemž se něco uvolní – např. část vložené… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Stoura – Pravdivé může být obojí. Záleží na míře detailu, kterou zvolíte. jde mi spíše o množství barev. Je konečné – anebo díky něčemu nekonečné? Pokud tedy vidím foton jako kvantum energie a to energie ohraničené jejím množstvím – pak asi množství všech barev by mělo být ohraničené tzn. onen „rozsah“ bude limitován prostým množstvím energie oním fotonem přenášené – takže dejme tomu – zelená „jedné energie“ bude jedna část spektra a další zelená s jiným odstínem bude pokračovat o další kvantum energie dále. Tzn. beru tímto ono… Číst vice »

Stoura
Stoura

pro jhk-Vlasta
mám to brát tak, že tedy existuje ohraničený „rozsah“ barev, anebo je to trochu složitější?
Klidně můžete.
Pravdivé může být obojí. Záleží na míře detailu, kterou zvolíte.

Václav Dostál
Václav Dostál

Poznámky k https://readingfeynman.org/2014/09/16/the-size-and-shape-of-a-photon/. 1. Konstatoval jsem, že je dobré si občas zopakovat některé „základní“ poznatky 2. Obávám se, že daný text laikovi spíše zamotá hlavu. Pod pojmem „tvar“ si bude představovat třeba kouli nebo válec nebo něco podobného. Nic takového ovšem v článku není (a ani být nemůže). 3. V textu je odstavec o absorpci/emisi fotonu atomem. Znovu jsem si položil otázku, zda se absorpcí fotonu změní hmotná podstata excitovaného atomu? Patrně ne. To však znamená, že kvantum energie se v atomu přemění na hmotnost. Opačná změnou je přeměna této… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Stoura – mám to brát tak, že tedy existuje ohraničený „rozsah“ barev, anebo je to trochu složitější?

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Stoura

Měří se energie.
Například 1 foton zeleného světla přenáší příbližně 2,8 E-19 Joule (+- několik %, protože jako odstíny zelené vnímáme fotony z intervalu energií. Doufám že jsem číslo trefil z hlavy přibližně správně,nechce se mi teď přesně ověřovat hodnoity). Fotony s o trochu vyšší energií přenášejí například modré světlo, s nižší energií zase červené.
Na základě „měření“ energií fotonů vnímají dvětlo i naše oči.

– ok. Díky. Myslel jsem si to.

Stoura
Stoura

pro jhk – Vlasta
Měří se energie.
Například 1 foton zeleného světla přenáší příbližně 2,8 E-19 Joule (+- několik %, protože jako odstíny zelené vnímáme fotony z intervalu energií. Doufám že jsem číslo trefil z hlavy přibližně správně,nechce se mi teď přesně ověřovat hodnoity). Fotony s o trochu vyšší energií přenášejí například modré světlo, s nižší energií zase červené.
Na základě „měření“ energií fotonů vnímají dvětlo i naše oči.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Stoura

Z jednoho fotonu se barva změřit dá. Samozřejmě detektorem, protože oko na to nestačí.

– a co se při tom měří?

Stoura
Stoura

Z jednoho fotonu se barva změřit dá. Samozřejmě detektorem, protože oko na to nestačí.
Za vysvětlení skutečnosti, že a jak barva světla souvisí právě s jednotlivými fotony, dostal Albert Einstein Nobelovu cenu a také tím mimochodem položil (spolu s dalšími fyziky) základy kvantové fyziky.
Einsteinův článek vyšel v roce 1905.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: Stoura.

Oko nepotřebuje zase úplné kontinuum.

– však ano – měl jsem na mysli „nejmenší možné kontinuum“ – ze jednoho fotonu barvu nepoznám. A to myslím ani kdybych ho „nějak“ změřil. Barva se měří frekvencí – pokud mě moje mysl slouží – a frekvence je dle mého zjistitelná pouze z kolika? – mimimálně dvou fotonů? Nebo ze 4-ech?

Stoura
Stoura

pro jhk – Vlasta
1. Oko nepotřebuje zase úplné kontinuum. Mezní citlivost (nejslabší viditelný záblesk ve tmě) je přibližně desítka fotonů na jednu buňku sítnice v čase několika desítek milisekund.
2. O tvaru jednoho fotonu se dočtete třeba
– zde: https://readingfeynman.org/2014/09/16/the-size-and-shape-of-a-photon/
– nebo zde https://physics.aps.org/articles/v5/86
Připomínám ale, že ten tvar je pravděpodobnostní.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Václav Dostál Není mi jasná spojitost s problémem duality vlna-částice = fyzikální podstaty EM záření, o němž jsme se dosud bavili. Záznam/přenos informací a fyzikální podstata světla jsou dvě různé věci. No tak mě se to jeví právě tak, že pokud je hmota částicová – pak je to nejen ona částice – atom – určitého prvku, ale je to také energie, kterou v sobě onen atom prvku skrývá/obsahuje – a ona energie se dá změřit, či eventuálně spočítat. Ta energie ale nemá žádný průběh v čase ( jakoby… Číst vice »

Václav Dostál
Václav Dostál

jhk-vlasta
To, co TEĎ píšeš se mi jeví, že jde o tzv. diditalizaci, týká se to moderního přenosu/záznamu (převodu původně frekvenčně modulované EM vlny na číslicový = digitální = binární = dvojkový signál a pak opačného převodu digitálního signálu na analogový).
Není mi jasná spojitost s problémem duality vlna-částice = fyzikální podstaty EM záření, o němž jsme se dosud bavili. Záznam/přenos informací a fyzikální podstata světla jsou dvě různé věci.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Tj. chůzi turisty vysvětlujeme BUĎ jako plynulou NEBO jako kvantovou = složenou z kroků. NENÍ dobré pokoušet se o obojí vysvětlení dohromady – ani to dost dobře nejde.

– podle mě ano. Podobně se v měřících přístrojích používá tzv. taktovací frekvence – na které se „nese“ další průběh. Tzn. pokud chci sinusoidu – vlnu – přenést do „nulek – jedniček“ – pak ji prostě nanesu na nějakou jinou frekvenci – kvanta.

Možná jsem spíše měl na mysli toto – https://cs.wikipedia.org/wiki/Frekven%C4%8Dn%C3%AD_modulace

Václav Dostál
Václav Dostál

jhk-vlasta: Poznámka
Ta analogie s chůzí turisty byla dobrá: Buď sledujeme rychlost chůze nebo sledujeme jednotlivé kroky. Tj. chůzi turisty vysvětlujeme BUĎ jako plynulou NEBO jako kvantovou = složenou z kroků. NENÍ dobré pokoušet se o obojí vysvětlení dohromady – ani to dost dobře nejde.

Václav Dostál
Václav Dostál

jhk-vlasta jak se vůbec počítá/zjišťuje – rychlost světla? http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/664-mereni-velikosti-rychlosti-svetla http://fu.mff.cuni.cz/biomolecules/media/files/course/Metody_mereni_rychlosti_svetla.pdf pokud je to vlna – tak je to vlna „fotonů“ – tzn. ty fotony jsou reálné jako „body“ – které se „nějak“ pohybují – přičemž dohromady skládají nějakou frekvenci – proto to ve výsledku dá pak onu „vlnu“. Ne, tak to není. „Nejlépe viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Dualita_částice_a_vlnění: „světlo lze POPSAT BUĎ jako vlnu NEBO jako částici, v závislosti na uspořádání experimentu a způsobu pozorování.“ „….elektromagnetické záření může někdy vykazovat vlnový charakter (např. při ohybu světla), a jindy se chová jako částicové záření.“… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Václav Dostál – pokud to správně vnímám – pak vlna je pouze určitý obraz letících fotonů, či toku elektronů ve vodiči. Neboli – pohyblivé elmag. pole mi vypůsobí ve vinutí určitý tok elektronů, které bude mít průběh sinusoidy – ale to jen díky tomu, že to probíhá v čase. Kdyby čas neexistoval – byla by to prostá úsečka o velikosti jako bude působit ono elmag. pole na vinutí. Ale protože tu je čas – tak se to stále posouvá dopředu a vytvoří to onu sinusoidu. Ale přesto tak i tak… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Václav Dostál – současně EM vlna a současně tok kvant = fotonů – no právě. Jenomže pokud je to vlna – tak je to vlna „fotonů“ – tzn. ty fotony jsou reálné jako „body“ – které se „nějak“ pohybují – přičemž dohromady skládají nějakou frekvenci – proto to ve výsledku dá pak onu „vlnu“. Nebo se snad mýlím?

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Václav Dostál – jak se vůbec počítá/zjišťuje – rychlost světla? V případě člověka se spočítá za jak dlouho dojde z bodu A do bodu B – ale fotony tak detekovatelné snad nejsou – nebo jsou?

Václav Dostál
Václav Dostál

jhk-vlasta a co padající těleso? Nemá náhodou i to někde „schovaná kvanta“? Má. Těleso se skládá za atomů a ty se skládají z protonů, neutronů a elektronů. To všechno jsou „kvanta.“ Při pohybu toho tělesa (např. při volném pádu) nás to ovšem nezajímá. A světlo ve vakuu? To je právě „klasický“ případ: světlo je současně EM vlna a současně tok kvant = fotonů. Poněvadž nemůžeme sledovat OBĚ podstaty současně, sledujeme vždy jen jednu: BUĎ jenom tu vlnovou NEBO jenom tu kvantovou. V nutném případě sice bereme v potaz OBĚ podstaty,… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Václav Dostál Napadla mě analogie chůze turisty od jednoho turisticky významného bodu (např. od hradu) k jinému (např. k jeskyni) a po cestě mezi nimi není nic vhodného k zastavení se. Turista ať pro jednoduchost kráčí konstatně dlouhými kroky a jde pořád stejnou rychlostí po rovině. Turistu bude zpětně zajímat jakou průměrnou rychlostí šel a proto bude mlčky předpokládat, že se pohyboval plynule, i když se ve skutečnosti jeho chůze skládala z nejmenších možných „kvant chůze“ = kroků. Pohyb turisty bude kvantován, ale to pro výpočet průměrné rychlosti… Číst vice »

Václav Dostál
Václav Dostál

jhk-vlasta: spojitost a přetržitost Napadla mě analogie chůze turisty od jednoho turisticky významného bodu (např. od hradu) k jinému (např. k jeskyni) a po cestě mezi nimi není nic vhodného k zastavení se. Turista ať pro jednoduchost kráčí konstatně dlouhými kroky a jde pořád stejnou rychlostí po rovině. Turistu bude zpětně zajímat jakou průměrnou rychlostí šel a proto bude mlčky předpokládat, že se pohyboval plynule, i když se ve skutečnosti jeho chůze skládala z nejmenších možných „kvant chůze“ = kroků. Pohyb turisty bude kvantován, ale to pro výpočet průměrné rychlosti… Číst vice »