Velký třesk přepíšeme – kapalná představa

pavelkabrt Vesmír, astronomie Napsat komentář

(Přeloženo z časopisu Creation, Vol. 35, No. 1., 2013, str. 9. Přeložil M. T. – 2/2013. Autor neuveden.)

Fyzici z univerzity v Melbourne říkají, že je třeba nalézt nové řešení pro stávající evoluční model počátků vesmíru, „velký třesk“.

„Největším problémem modelu velkého třesku je samotný třesk“, říká badatel v oblasti teoretické fyziky James Quach. „V jeho samotném okamžiku se fyzika hroutí. Model neumí nikterak předpovídat jevy, ke kterým při samotném třesku docházelo. Nemůžete použít žádnou matematiku ani (nebo) nějaké teorie“.

Takže vědci navrhují, že namísto toho, abychom si začátek vesmíru představovali jako velký třesk, je lepší představit si ho jako zmrznutí vody v led.

„Představte si, že počáteční vesmír byl jakoby tekutý“, říká Quach. „Pak, s pokračujícím chladnutím, vesmír ´krystalizuje´. Důvodem, proč používáme analogii s vodou, je fakt, že voda nemá tvar. Na počátku neexistoval ani prostor, prostor neexistoval, protože neexistoval tvar“.

Vědci zveřejnili v časopisu Physical Review D článek, který tvrdí, že je asi možné nahlížet ve vesmíru „trhliny“. Je-li tomu tak, pak by to prý podporovalo jejich teorii zhuštěné hmoty označovanou jako „kvantové grafitti“, která říká, že prostor je tvořen nedělitelnými stavebními prvky, podobně jako pixely skládají obraz na monitoru počítače.

Těžko nás může překvapit, že se hledají alternativní teorie počátků, pomyslíme-li na to,
s jakými problémy se potýkají představy „velkého třesku“ – viz creation.com/bigbangblast.

Odkazy

**

Příloha Velikost
00575-unor_2013-velky_tresk_prepiseme-kapalna_predstava-2-creation.doc 1.15 MB

Komentujte

Please Přihlásit to comment
  Subscribe  
Upozornit na