velky tresk selhal

Velký třesk podle Scientific American selhal

pavelkabrt Vesmír, astronomie 14 Komentářů

Jake Hebert, Ph.D.

Z ICR přeložil Václav Dostál

Vydání časopisu Scientific American z února 2017 obsahuje článek třech předních teoretických fyziků z Princetonu a Harvardu, kteří silně zpochybňují platnost kosmické inflace, důležité části moderní teorie velkého třesku1. Argumentovali, že inflace nemůže nikdy být ukázána jako chybná – nemůže být vyvrácena (falzifikována) – a tudíž inflace ani není vědeckou hypotézou.

Inflační teorii předložil fyzik Alan Guth kvůli řešení mnoha vážných problémů v raných verzích modelu velkého třesku. Podle této teorie se předpokládá, že vesmír podstoupil mimořádně krátké období zrychleného rozpínání právě po velkém třesku.

Ovšem fyzici později pochopili, že tato verze inflační teorie byla příliš zjednodušující. Novější verze inflačních modelů mají inflaci, zastavující se na různých místech v různých dobách, což vedlo k myšlence mnohomíru (multiversa), obsahující mnoho „bublinových“ vesmírů.2

Anna Ijjas, postgraduální studentka J. A. Wheelera na Princeton Center for Theoretical Science; Paul J. Steinhardt, profesor věd Alberta Einsteina z Princeton University (a dřívější teoretik inflace, který se stal od té doby hlasitým kritikem této teorie); a Abraham Loeb, vedoucí katedry astronomie na Harvardské univerzitě, argumentují, že kosmologové by měli vážně uvažovat o opuštění teorie inflace a přemýšlet o alternativách.

Je pochopitelné, že teoretikové inflace tomuto návrhu oponují. Třicet tři vysoce odborných fyziků, včetně Alana Gutha, Stephena Hawkinga, Georgeho F. Smoota III, Andreie Lindeho, Georgeho Efstathiou, Stevena Weinberga, Lisy Randallové a Lawrence Krause publikovali na webových stránkách Scientific American odmítavou odpověď.

Vzdor hvězdným renomé těchto signatářů článků, selhali v přesvědčivé odpovědi na námitky Ijjasové, Steinhardta a Loeba (IS&L). Ve skutečnosti jediný argument byl ve svém nitru spíše emocionální:

„Podle databáze fyziky vysokých energií INSPIRE nyní ve vědecké literatuře existuje více než 14 000 článků, napsaných více než 9 000 různými vědci., kteří používají slovo „inflace“ nebo „inflační“ ve svých titulech nebo pojednáních. Tvrzením, že inflační kosmologie leží vně vědecké metody, IS&L odmítají výzkum nejen všech autorů tohoto dopisu, ale také podstatné části vědeckého společenství.“3

Ovšem zda teorie inflace spadá pod vědeckou metodu nebo ne, nebo zda je správná či ne, není určeno počtem publikovaných článků vztahujících se k inflaci. K pravdě nedojdeme sčítáním nosů.

Je pochopitelné, že teoretikové inflace, z nichž mnozí strávili své kariéry prací na inflačních modelech, jsou na této věci velice zainteresováni. Ale odvolání se na pouhý počet publikovaných článků je emocionální argument, nikoliv logický.

Autoři také argumentují, v rozporu s tvrzeními IS&L, že teorie inflace je vyvratitelná. IS&L odpověděli poukazem na to, že vůdčí teoretik inflace Alan Guth připustil, že „všechno, co se může stát, se stane.“3 Poukázali na to, že inflace ve svém základu předpovídá všechno a tím znemožňuje jakékoliv testovatelné předpovědi. Také odkazují na online video z r. 2014, na němž Alan Guth připouští, že žádný jednoduchý experiment nemůže falzifikovat (vyvrátit) inflaci.4

Ještě jedno tvrzení povstalo, téměř letmo, od proinflačních teoretiků. Tvrdí, že poměrně značné množství lehkých chemických prvků [vzhledem k jiným prvkům] bylo úspěšně předpovězeno modelem velkého třesku.3 Ale tak tomu není. Model velkého třesku obsahuje nastavitelný parametr zvaný poměr baryonů k fotonům, a tato hodnota byla teoretiky velkého třesku zvolena tak, aby bylo dosaženo takového množství hélia a vodíku, aby to odpovídalo pozorovanému množství.5,6 Ve skutečnosti Lawrence Krauss, jeden ze signatářů dopisu s protidůkazy, uznal ve své populární knize Vesmír z ničeho, že k této shodě došlo „úpravou“ hodnoty k pozorovaným údajům.Proto je zcela zavádějící tvrzení, že model velkého třesku předpověděl správná množství vodíku a hélia, protože tyto hodnoty byly vybrány – pomocí výběru hodnoty poměru baryonů ku fotonům  – aby to odpovídalo modelu velkého třesku. Navíc, dokonce i s tímto nastavitelným parametrem, velký třesk stále nemůže vysvětlit množství lithia ve vesmíru!8

Mnoho křesťanů je v pokušení přijmout, že velký třesk byl Bohem použit ke stvoření vesmíru. Ale velký třesk rozhodně odporuje Písmu a je prošpikovaný vážnými vědeckými problémy, z nichž některé byly vyzdviženy na světlo tímto nedávným sporem mezi vůdčími teoretiky.9 A pokud nakonec sekulární vědci teorii velkého třesku opustí, kdepak se ocitnou křesťané? Křesťané by měli vzdorovat pokušení přizpůsobovat Genesis omylným a neustále se měnícím představám sekulárních vědců.

Poznámky VD

V nechuti změny přístupu k velkému třesku a inflaci se určitě skrývá obava zahození spousty práce. Zastánce této teorie si položí otázku:  Je moje veškerá dosavadní publikační činnost, doprovázená velkými oběťmi (přinejmenším obětí času) k ničemu? Kdybych to uznal, co tomu řeknou jiní, na mě závislí lidé, např. manželka, že jsem strávil tolik času a tolik energie na špatné teorii? Že jsem „vyhodil“ i část svých peněz, které jsem do příslušných projektů investoval? Je to opravdu nesnadné uznat a přiznat hrubý omyl a velké provinění spojené s nesprávným úsilím! Sám o sobě to nedokáže nikdo, musí si vyžádat vydatnou pomoc Toho, který jako jediný pomoct umí/dokáže. Ani vzorným křesťanům se do přiznání vin příliš nechce. Když se však přesto přiznají, pozorují obrovskou úlevu a dokonce zažívají štěstí.

Někomu může chybět něco kladného: Jestliže je mnou dosud zastávaný názor (teorie) špatný, existuje přiměřená náhrada něčím aspoň stejně úchvatným? Ujištění, že existuje, ale je kdesi skryto a přijde až někdy později (přičemž není jasné kdy) vyžaduje velkou skromnost a důvěru, že ta „náhrada“ skutečně přijde! Ale i sekulární vědci věří, že budoucí rozvoj vědy přinese zásadní změnu a nahradí dosavadní teorii (včetně teorie velkého třesku) něčím lepším!

Jsem přesvědčený, že odlišná teorie už existuje, aspoň v náznacích. Tyto náznaky se objevují „uprostřed“ stávající teorie a praxe. Jejich spojení do smysluplného celku ovšem vyžaduje delší úsilí. Jestliže ovšem někdo odmítne jednotlivé náznaky, např. proto, že se mu jeví jako scestné = odporující současnému přístupu, jen velmi nepravděpodobně může dojít k nějaké zásadní celkové změně v tom přístupu!

Jednou z nadějných možností je určité, sice opatrné, ale principiální = zásadní, přijetí Verlindovy a Debyeho teorie gravitace. Tyto teorie jsou sympatické nezahrnutím temné energie (a temné hmoty) a zavedením oscilací modelu prostoru (konkrétně oscilací holografické fólie včetně informací na ní uložených). Jestliže gravitace není vlastností těles („hmot“), ale „vynořuje se“ z oscilujícího prostoru, je všechno z toho plynoucí úplně jinak než v dosavadní teorii. Určitým „zádrhelem“ zůstává neochota, popsaná v prvním odstavci těchto poznámek. Také namyšlenost či pýcha bude mít velký vliv na přijetí/nepřijetí něčeho, co ukazuje na vlastní hrubé omyly a provinění. A to na dvou „frontách“: v sekulární vědě i ve víře křesťanů. Na druhý aspekt dobře ukazuje poslední odstavec přeloženého článku.

Podobné články v angličtině

Odkazy

  1. Ijjas, A., P. J. Steinhardt, and A. Loeb. Cosmic Inflation Theory Faces Challenges. Scientific American. Posted on scientificamerican.com February 1, 2017, accessed on May 15, 2017.
  2. Steinhardt, P. J. 2011. The Inflation Debate. Scientific American. 304 (4): 36-43.
  3. Guth, A. et al. 2017. A Cosmic Controversy. Scientific American. Posted on scientificamerican.com February 2017, accessed May 15, 2017.
  4. Schulson, M. A Debate Over Cosmic Inflation (and Editing at Scientific American) Gets Heated. Posted on Undark.org May 9, 2017, accessed May 15, 2017.
  5. Bergstrӧm, L. and A. Goobar. 2008. Cosmology and Particle Astrophysics, 2nd Chichester, UK: Springer Praxis Publishing, 167-176.
  6. Hoyle, F., G. Burbidge, and J. V. Narlikar. A Different Approach to Cosmology: From a Static Universe through the Big Bang towards Reality. Cambridge: Cambridge University Press, 97.
  7. Krauss, L. M. A Universe from Nothing. New York: Free Press, 24-25.
  8. Thomas, B. Big Bang Fizzles under Lithium Test. Creation Science Update. Posted on ICR.org September 22, 2014, accessed May 15, 2017.

Hebert, J. and B. Thomas. 2014. Does Science Support the Big Bang? Acts & Facts. 43 (7): 21.

14
Komentujte

Please Přihlásit to comment
14 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
vitasVáclav DostálrafaelFotonKTE Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
rafael
rafael

vitas ,ale hlavne ti zelam trpezlivost, ak na teba foton vypali jeho dokazy

rafael
rafael

vitas, ako je vidiet, fotonova teoria k tebe nedorazila…ale to len na okraj, on sa sam ozve a povie tu svoju chachachalogiu.

vitas
vitas

K článku: Poměr fotonů a baryonů se samozřejmě spočítat nezávislými cestami viz třeba zde. K lithiu zde. Ale i kdyby se kreacionistům povedlo zpochybnit celý velký třesk a vymyslet místo toho nějakou teorii stacionárního vesmíru (což se jim samozřejmě ani vzdáleně nedaří), stále to neznamená, že vesmír není starý. Jen z okrajů naší Galaxie cestuje světlo 50 tisíc světelných let a z nejbližších galaxii několik miliard. Zatím ke mě nedorazila žádná teorie, která by měla hlavu a patu. A natož nějak odpovídala tomu, co pozorujeme. K poznámce Václava Dostála: na… Číst vice »

Foton
Foton

Verlinde vysvětluje gravitaci jako „vynořující se“, jestliže budeme uvažovat holografickou folii („plátno“) se zaznamenanými informačními bity. Promítáním skrze tuto folii získává tělesa a jejich vzájemné gravitační ovlivňování. Nerieši však pôvod sily. Prof. Kulhánek na svojich prednáškach často hovorieva: „Sílu je velmi těžké definovat. Zpravidla ji chápeme jako součin hmotnosti a zrychlení. K definici pojmu zrychlení musíme umět měřit délky a čas v inerciálním souřadnicovém systému. Inerciální systém je takový systém, ve kterém se volná hmotná tělesa pohybují rovnoměrně přímočaře a volná tělesa jsou taková tělesa, na která nepůsobí síly. Celý… Číst vice »

Václav Dostál

V poznámce a v diskusi je zmínka o Debyeho teorii, tak tady předkládám výpisky ze svého textu: http://vaclavdostal.8u.cz/odlis_vyklad_kosm.pdf čili Odlišný výklad kosmických jevů – Reakce na článek o křivkách rotace galaxi: https://arxiv.org/pdf/1706.02960.pdf: Autor A. C. Navia .. vybírá Debyeho gravitační teorii (DGT), jíž chce popsat a vysvětlit rychlosti rotace galaxií…. Místo Verlindeho pevné holografické folie ji uvažuje kmitající. …. Verlinde vysvětluje gravitaci jako „vynořující se“, jestliže budeme uvažovat holografickou folii („plátno“) se zaznamenanými informačními bity. Promítáním skrze tuto folii získává tělesa a jejich vzájemné gravitační ovlivňování. Verlindova i Navieho teorie… Číst vice »

Foton
Foton

Viem, ateistické pudy nedali. Človek ktorý nerozozná bunkovú orangelu od mydlovej bubliny ide niekoho učiť o mýtoch. Komédia. 😀 ….Prečo sa vyjadruješ k témam ktorým nerozumieš? Potom to takto dopáda, že si len na smiech. (Popri čom sa smeješ z vlastnej hlúposti…) 🙂

rafael
rafael

nemohol som si pomoct, clovek, ktory si pletie myty s realitou a napise toto, samozrejme s odstupom casu ti doslo, ze pocas tahania gumoveho kacera po dvore si dostal ten napad s temnou energiou a davajuc do suvisu s roztiahnutim nebies, uz sa to nestane, prepac, bol som len ovaleny tou chchachalogiou, co pouzivas.

Foton
Foton

rafael
Nespamuj tu. Ak nemáš k téme čo povedať tak páľ… (…aj tak ťa admin zmaže spolu s týmto mojim príspevkom. Tvoj problém je, že riskuješ BAN ty „chchalog“. Keď sa vo veciach nevyznáš, tak neotravuj)

rafael
rafael

mozno ta napadlo akurat tak stado rozzurenych ovci, ale ty si skratka taky vedecky genius slahnuty nespravnym uvazovanim, s tou ciernou hmotou si ma dostal ty chachachalog.

Foton
Foton

Mám pět semestrů kvantové mechaniky.

Na to sa ťa nikto nepýtal. Ak dokonale chápeš jeho podstatu, budeš zrejme prvý na svete…

kvantové teorii nerozumí nikdo
—Richard Feynman—
(…Samozrejme okrem KTE, který má pět semestrů kvantové mechaniky…)

KTE
KTE

@Foton
Mám pět semestrů kvantové mechaniky. Domnívám se, že tvůj výkřik do tmy s problematikou spolehlivosti radiometrického datování tak nějak nesouvisí.

Foton
Foton

Tam je NAPŘ., že temná energie je pitomost, což sj´kutečně JE!

V podstate máte pravdu, pretože to nie je TEMNÁ energia, ale Božia Moc plná Jeho svetla a slávy (kâbôd). Kol 1,17: „On je přede vším a všechno v něm spočívá.“ Čiže keby Boh prestal existovať, razom by zanikol aj Vesmír, lebo On je jeho „napájací zdroj“.

Foton
Foton

KTE
Máš už dokonale vysvetlené kvantové tunelovanie? Vieš čo všetko môže/nemôže mať naň vplyv?

KTE
KTE

Někteří kreacionisté neví či odmítají vzít na vědomí, že u radiokarbonové metody stačí i jediný atom 14C, aby naměřené „stáří“ vzorku řádově neodpovídalo stáří skutečnému. Vzorky uhlí či dřeva jsou porézní, měkké, náchylné ke kontaminaci. Krom toho uhlík 14C ve vzorku nemusí pocházet z původního biologického materiálu, ale může vznikat in situ podobnými jadernými reakcemi, jakými vzniká 14C v atmosféře. Lidé, kteří „neumí zkontrolovat“ vcelku jednoduché výpočty, snáze podléhají kreacionistické propagandě (a ti hoši v RATE to pochopitelně vědí).