Úžasný fosilní drát z oplocení

pavelkabrt Stáří Země a vesmíru Napsat komentář

Fotografie Col Lewis

(Z creation.com přeložil M. T. – 1/2011)

asný fosilní drát z oplocení_1-kolo drátu.jpg

Foto 1: Kotouč drátu na oplocení v hornině skalního podkladu krátce po nalezení.

Kulatý předmět na první fotografii s průměrem asi 70 cm (2.3 stopy) našla na pláži Eighty Mile na severu Západní Austrálie Amy Lewisová, 11letá dcera majitelů místního parkoviště karavanů Cola a Jo Lewisových. Předmět odkrytý odlivem byl mimořádně tvrdý (1) a těžký – asi 75 kg. Při bližším zkoumání se ještě předtím, než byl rozříznut, ukázalo, že jde o „zkamenělý“ kotouč moderního drátu sloužícího k oplocení, který byl zcela uzavřen v hornině skalního podkladu.

Na fotu 2 je vidět zblízka povrch zmíněné horniny včetně „fosilních“ lastur mořských mlžů.

 

Autorem fotografií je Steve Cardo

Foto 2 (výřez): Detail velmi tvrdého povrchu zmíněné horniny obsahující fosilní lastury mořských mlžů.

Foto 3: Plocha horniny v podélném řezu, na kterém jsou vidět rozměry drátu.
Foto 4 (ve výřezu): Plocha v místě, kde se vzorek odlomil; je zde vidět příčný řez drátem.

Horninu tvoří tvrdý, masivní, vápnitý pískovec. Drát je obyčejným drátem „číslo 8“ sloužícím k oplocení – týmž drátem, který používali na blízkém statku Wallal Downs v letech 1920 až 1970 (2). Pan Lewis si vzpomíná, že viděl, jak jedno staré křídlo plotu v 70. letech 20. století na tomhle místě spláchlo moře. V kraji patřilo k běžné praxi, že opotřebované pobřežní oplocení (se životností zhruba 10 let) se srolovalo do kotoučů jako je tenhle a vyhodilo, občas na pláž či do moře.

Je samozřejmé, že kolem drátu se hromadil písek, lastury, i jejich úlomky. Pak začaly sloučeniny oxidu železitého z korodujícího drátu vázat chemicky písek a lasturovou drť do pevné horniny obepínající drát. Celý tenhle proces proběhl za několik desetiletí, nikoli za mnoho milionů let.

Průměrného člověka bohužel vědci stále krmí svými „miliony let“, chce-li se poučit o tom, jak vznikají horniny a fosilie. Jak jsme však již mnohokrát zdůraznili (a podepřeli to mnoha příklady) – v příznivých podmínkách se vytvoří horniny i fosilie za velmi krátkou dobu.

Poznámky

1. Vzorek byl tak tvrdý, že „zvučel“ jako zvon, když jste do něj klepli. Ještě než jsme ho otevřeli, bylo naše podezření, že obsahuje drát z plotu (plynoucí z jeho tvaru), posíleno skutečností, že přitahoval magnet. Po pouhých několika týdnech v suchu naší klimatizované kanceláře v Brisbane praskl a rozpůlil se napříč.

2. Stalo se to v době, kdy na statku chovali ovce a používali jak ostnatý, tak obyčejný drát. Novější ohrada pro krávy byla pouze z drátu ostnatého. Informace: pan Col Lewis, který v kraji žije již dlouho.

Komentujte

Please Přihlásit to comment
  Subscribe  
Upozornit na