Tornáda, led a buňky: Jak termodynamika vzdoruje scénářům o vzniku života

pavelkabrt Vznik života - chemická evoluce 18 Komentářů

Přeložil Pavel Kábrt z EN (Evolution News) – 6/2017. Publikováno na stránkách EN 24. června 2017. Photo credit: Visit Greenland from Nuuk, Greenland (Blue ice in South Greenland) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons.

V novém příběhu Budoucnost Inteligentního plánu hovoří fyzik a koordinátor vědeckého výzkumu Centra pro Vědu a kulturu Brian Miller se svým hostem, Sarah Chaffeeovou, o termodynamice při vzniku života. V tomto programu Evolution News otvírá Dr. Miller sérii ze čtyřech částí, která bude uzavřena v pondělí. (Viz anglicky zde, zde a zde).

Vysvětluje, proč materialistické teorie o původu života naráží do zdi, když  zkoumají fyzikální možnosti abiogeneze. Dr. Miller diskutuje rozdíl mezi systémem typu tornáda, ledu a živých buněk. Dozvíte se hodně o rovnováze, sebeorganizaci a jak buňka vzdoruje přirozeným tendencím k vyšší entropii a nízké energii.

Poslechněte si to zde, nebo si to stáhněte zde. /v angličtině/

Jak Dr. Miller uzavírá, když mluví o původu genetického kódu a informaci, kterou v sobě obsahuje v samotném srdci buňky:

Kódování a dekódování a informace musely existovat hned najednou, což znamená, že musely předcházet existenci buňky, protože musely existovat dřív než se staly fyzickou realitou. Ale jediným místem, kde může informace v kódu existovat mimo fyzikální realitu, je mysl, což zcela jasně ukazuje na inteligentní plán.

Je to vedle kosmického vyladění konstant ve vesmíru to druhé, co ve svém základu největším možným způsobem odporuje materialismu. Bez nějaké možnosti předchozího původního života, bez řízení a vměšování se plánujícího činitele, tak zcela zřetelně Darwinova evoluce nemá s čím začít. Většinou o této oblasti materialisté mlčí – a mají k tomu velmi dobrý důvod.

18
Komentujte

Please Přihlásit to comment
18 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
FotonVáclav DostálPacakTrevisoOndy Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
jhk - vlasta
jhk - vlasta

Evoluce ve spojení s Darwinem znamená biologická evoluce (vývoj druhů), a Dawkins to ví. Dawkins to možná ví a možná neví a možná to schvalně plete všechno dohromady. Kdo ví tedy, jak to ve skutečnosti Dawkins myslí. Dawkins ale „nutně“ musí začít u toho, že i ten „vznik“ musel probíhat velmi dlouho – neboli – postupně – vývojem. A osobně si vůbec nemyslím, že by to slovo „vývoj“ – vztažené slovem biologický na „živé organizmy“ – mělo nějaký zásadní význam pro to, aby se tím mohl zde pak někdo ohánět… Číst vice »

Treviso
Treviso
Václav Dostál

Trevisovi Na konci svého tvrzení jsem dal smajlíka. To Vás netrklo? Toto své ironické tvrzení jsem získal od zdejších „oponentů“, kteří jsou evolucionisty. Oni totiž tvrdí, že všechno hmotné vzniklo a vyzvíjelo se samovolně = bez zásahu inteligentní bytosti. Takže samovolná evoluce je zařazena už od velkého třesku před několika mld lety až do dneška. Jestliže teorie říká, že se všechno vyvinulo samovolně, jde snad o evoluční teorii? Ale termín „evoluční teorie“ si někteří evolucionisté vyhrazují jenom pro samovolný vývoj živých organismů, takže pro samovolný vývoj vesmíru je nutné použít… Číst vice »

Treviso
Treviso

Většinou je slovo „evolution“ vhodnější překládat jako „vývoj“
Evoluce ve spojení s Darwinem znamená biologická evoluce (vývoj druhů), a Dawkins to ví. Děkuji Václavu Dostálovi za potrzení:

Evoluční teorie (ET) je o vývoji už živých organismů

Václav Dostál:
Můžu se o Teorie evoluce (TE) někde něco dozvědět? Velice bych ocenil, kdyby jste mě odkázal na něco nekreacionistického.

Foton
Foton

Treviso

Ve skutečnosti je to od chvíle kdy vznikl život.

Nie je to pravda:
The English noun evolution refers to any kind of accumulation of change, or gradual directional change. It is the 3,117th most commonly used word in English. While the term primarily refers to biological evolution, there are various types of chemical evolution and it is also found in economics, historical linguistics, and many other technical fields where systems develop or change gradually over time, e.g. stellar evolution, cultural evolution, the evolution of an idea, metaphysical evolution, spiritual evolution, etc.

Foton
Foton

Ondy

Pokud se nemýlím, tak Evoluční teorie neřeší samotný původ života.

Pavel písal o evolučnom myslení. „Evolúcia“ a „Evolučná Teória“ sú 2 rôzne veci. Preto v súvislosti s abiogenézou môže existovať výraz Evolučná abiogenéza.

Václav Dostál

ET a TE
Bratři kreacionisté,
Evoluční teorie (ET) je o vývoji už živých organismů kdežto Teorie evoluce (TE) je o vývoji od velkého třesku do vzniku života. 🙂

Pacak
Pacak

Abiogeneze je singularita evoluce.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Treviso.

Ve skutečnosti je to od chvíle kdy vznikl život.

Divím, se, že to Dawkins neví. Asi není ten správný evoluční biolog.

Treviso
Treviso

evoluční teorie je od prvotního třesku až po vznik člověka,

Až dodnes a někteří lidé se na jejím základě snaží dělat predikce do budoucnosti.

Jinými slovy: Celé vaše tvrzení je špatně.

Treviso
Treviso

evoluční teorie je od prvotního třesku až po vznik člověka,

Ve skutečnosti je to od chvíle kdy vznikl život.

Ondy
Ondy

Pavel Kábrt Evoluční myšlení je však silně pravděvzdorné čili blbomilné: raději než nějaký Pánbíček, tak evolucionista bude věřit, že byla doba, kdy dvě plus dvě bylo tři sta tisíc. To je pro něj bližší než víra v Boha. Tuto tvrdou pravdu o evolucionistickém mozku je třeba si uvědomit, že evoš bude prostě zkoumat, za jakých okolností dvě plus dvě mohlo být kdysi před milióny let tři sta tisíc – pořád lepší, než Pánbíček. Čili furt lepší vymýšlet hovadiny, jak se hmota sama stvořila, pak sama ožila, začala sama od sebe… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

„Kódování a dekódování a informace musely existovat hned najednou, což znamená, že musely předcházet existenci buňky, protože musely existovat dřív než se staly fyzickou realitou. Ale jediným místem, kde může informace v kódu existovat mimo fyzikální realitu, je mysl, což zcela jasně ukazuje na inteligentní plán.“ Ano souhlasím. To má podle mě smysl, že neživá hmota sama o sobě nemůže dát vznik „mysli“, která je tvořivá. A hmota sama o sobě nemůže odnikud dostat informaci o tom, jak má vlastně vypadat – než pouze a jen od Stvořitele – který… Číst vice »