Spirální galaxie a mladý vesmír

pavelkabrt Vesmír, astronomie 22 Koment.

David Rives

Z článku Spiral Galaxies and a Young Universe přeložil Pavel Kábrt – 1/2018

Bible nám říká, že „nebesa hlásají Boží slávu a obloha zvěstuje jeho dílo.“ Astronomie je jednou z mých vášní. Miluji pozorování dalekohledy, prohlížení těch neuvěřitelných a krásných věcí, které Bůh učinil a umístil po celé obloze ke své slávě. Badatelé odhadují, že existuje nejméně 170 miliard galaxií v našem pozorovatelném vesmíru. A každá ta galaxie je tvořena miliardami nebo trilióny hvězd. Počet hvězd v našem vesmíru bere dech. Jedním takovým typem galaxie, na který se dnes chceme zaměřit, se nazývá spirální galaxie. Naše vlastní galaxie, Mléčná dráha, je takovou spirální galaxií. Tyto galaxie mají hustý shluk hvězd ve svém středu a ramena, která spirálovitě vybíhají od středu galaxie. Od třicátých let 20. století zde astronomové vidí jistý problém. Zdá se, že vnější hvězdy potřebují k dokončení svojí oběžné dráhy více času než centrální část galaxie. To by znamenalo, že po několika rotacích by spirální ramena ztratila svůj tvar a úplně by zanikla (tak, jak se galaxie navíjí). Pokud by tedy byl vesmír starý miliardy let, už bychom tu neměli žádné galaxie se spirálovitými tvary; jenže my je tu máme, a to po celém vesmíru včetně naší galaxie. Mohl by toto být ukazatel, že vesmír není starý 13,7 miliardy let?

Ale problém je ještě horší. Galaxie, které jsou vzdálené přes 10 miliard světelných let, čímž jsou považovány za ty nejmladší galaxie dosud pozorované, jsou prakticky identické s galaxiemi bližšími (které jsou považovány za mnohem starší)! Jak je to možné, že za tak dlouhou dobu nedošlo k žádné hvězdné evoluci?

A je to ještě horší! Dobře viditelná ramena spirálních galaxií obsahují mnoho modrých hvězd. Modré hvězdy jsou jasně zářivé a horké a má se za to, že svoje palivo spotřebují relativně rychle. Pokud je však vesmír starý miliardy let, jak mohou modré hvězdy existovat všude, kam se jen podíváme? Astronomové vychrlili spoustu různých nápadů, od zhroucení oblaků plynů až po temnou hmotu, a na mnoha videích jsme viděli další různé podněty, ale jen Bible dává odpověď na všechny tyto tři problémy.

Vesmír není starý miliardy let! Bůh stvořil hvězdy a všechno ostatní před zhruba 6 tisíci lety. Proto máme stále spirální galaxie a modré hvězdy, protože žijeme v mladém vesmíru, kde nám věda potvrzuje, že je možné pozorovat spirálová ramena a modré hvězdy. Je to mladý vesmír, který vyhlašuje slávu svému Stvořiteli.

Já jsem David Rives…Opravdu, nebesa hlásají Boží slávu.

Další články a komentáře Davida Rivesa:

How Evolution Crept Into The Church – Evolution of Evolution

Gravity: A Force of Nature

H.G.Wells – The Evolution of Evolution

22
Komentujte

Please Přihlásit to comment
22 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Václav Dostálpavelkabrtvitasjhk - vlasta Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
Václav Dostál
Václav Dostál

Vitasovi – doplnění
Omlouvám se za chybu v minulém příspěvku: Místo 3D jsem měl (v závorkách) napsat 2D

Václav Dostál
Václav Dostál

Vitasovi Teď – na rozdíl od předchozího – bych to vzal ze zcela jiné strany. Poněvadž vidím vaši snahu se nějak se mnou dorozumět, dovolím si nabídnout několik vět, na nichž se pravděpodobně shodujeme. Nejprve uvedu část textu výše uvedeného článku: Badatelé odhadují, že existuje nejméně 170 miliard galaxií v našem pozorovatelném vesmíru. A každá ta galaxie je tvořena miliardami nebo trilióny hvězd. Počet hvězd v našem vesmíru bere dech. Jedním takovým typem galaxie, na který se dnes chceme zaměřit, se nazývá spirální galaxie. Naše vlastní galaxie, Mléčná dráha, je… Číst vice »

Václav Dostál
Václav Dostál

Vitasovi Máte pravdu, že času mám málo, Nic takového jsem netvrdil. Myslím si něco jiného: Když máte čas se mnou celkem zbytečně debatovat, máte čas na hlubší studium předložených textů – byť mnou. Nevím co nazýváte kličkováním. ŽE jde o Vaše kličkování jsem usoudil ze znovu přečteného souhrnu mých+ Vašich diskuzních příspěvků (na něž jsem odkázal). … zcela marně …abych Vám vysvětlil jak funguje fyzika. Vy jste se pokoušel mně vysvětlit např. že součet úhlů v trojúhelníku nemusí být vždy 180 st…. apod., čemuž já ale rozumím. Jenže já jsem… Číst vice »

vitas
vitas

Zdravím Václava Dostála, Sice jste po tom toužil, ale budete to řádně (do hloubky) číst? Ano, přečetl jsem si vaše komentáře a jeden odkaz. Zatím to z mé klasifikace nijak nevybočuje. Máte pravdu, že času mám málo, ale na druhou stranu mě to hodně zajímá, rád bych se k tomu dostal. Po letech se ukazuje, že mi nerozumíte a myslím, že ani nechcete. Nevím co nazýváte kličkováním. Mrzí mě, že mě podezíráte z nekalých úmyslů Vy, po té co jsem několikrát opakovaně a zjevně zcela marně vložil tolik energie do… Číst vice »

Václav Dostál
Václav Dostál

Vitasovi
Jak vidíte, uvedl jsem Vám celou řadu odkazů. Sice jste po tom toužil, ale budete to řádně (do hloubky) číst? Já si myslím, že ne.
Doplňuji: Svého času jsem do svých webových stránek uložil Diskuzi mezi námi dvěma z května 2015 (http://vaclavdostal.8u.cz/diskuze.htm). Je to poučné čtení, z něhož se potvrzuje, že jste velký mistr v kličkování – jak jste to znovu ukázal v nedávné diskuzi. Některé spory se týkaly gravitačních vln a prostoru. Po letech se ukazuje, že mi nerozumíte a myslím, že ani nechcete.

Václav Dostál
Václav Dostál

Vitasovi – další pokračování: J.G.Hartnett ve svém článku „Přemýšlení o rudém posuvu ve stvořeném vesmíru“ (https://biblescienceforum.com/2015/02/13/speculation-on-redshift-in-a-created-universe/) píše: „Kosmický tvůrčí proces V kosmu vidíme procesy od 4. tvůrčího dne jen 6000 let po stvoření, jestliže všechny objekty ve vesmíru jsou 6000 let staré. Galaxie a hvězdy, např. naše Slunce, jsou 6000let staré. Za podmínek Einsteinovy konvence soudobosti (ESC) (Hartnett, J.G., How do we see distant galaxies in a 6000 year old universe?) cestovní čas světla o konstantě c může být nad mnoho miliard tvůrčího týdne.let, ale všechno světlo původně dolétlo k… Číst vice »

Václav Dostál
Václav Dostál

Vitasovi – pokračování: Uvedený citát (z článku R. Grigga) dokládá odlišný přístup od mého. K němu jsem poznamenal mj.): Nepřijatelnost stvoření světla současně s jeho zdrojem kvůli dlouhému času pro dopad tohoto světla od dalekého zdroje, vyvěrá z utkvělé představy, že „světlo“ (tj. celé EM záření) nemůže existovat bez svého zdroje. Typickým příkladem existence EM záření bez zdroje, z něhož by vycházelo, je CMB (mikrovlnné záření kosmického pozadí, CIB (infračervené záření kosmického pozadí) a další druhy záření kosmického pozadí. CMB i CIB má charakter záření černého tělesa. Poněvadž CIB není… Číst vice »

Václav Dostál
Václav Dostál

Vitasovi k otázce doletu světla z velmi vzdálených objektů: Russell Grigg ve svém článku „Světlo před Sluncem?“ (http://creation.com/morning-has-broken-but-when) píše: „Mohly být v mladém vesmíru hvězdy vzdáleny miliardy světelných let? I když naše omezené myšlení nemůže vypracovat definitivní odpověď na tuto otázku, neznamená to, že vesmír musí být miliardy let starý. Odpověď na tuto záhadu je, že pravděpodobně Bůh nestvořil světlo „na jeho cestě“, kdy bychom viděli věci, které se nikdy reálně neudály (např. hvězdu explodující před miliony lety). A možná, že světlo údajně nemělo v minulosti klesající rychlost, a někteří,… Číst vice »

vitas
vitas

Zdravím Václava Dostála,

děkuji za odkaz. Přidám si do sbírky.

S pozdravem

vitas
@;;

vitas
vitas

Zdravím Pavla Kábrta,

… prostě na vše říkáme „to tak udělal Bůh, to Bůh“. Tenhle nesmysl evolucionisté opakují už léta

naposledy jste ho opakoval Vy (citací rozhovoru kreacionistických vědců) pod článkem o černých dírách.

S pozdravem

vitas
@;;

Václav Dostál
Václav Dostál

Vitasovi- doplnění
Chcete odkazy . V kapitole http://kreacionismus.cz/category/vesmir-astronomie/ jsem zatím našel http://kreacionismus.cz/gravitacni-vlny-velky-tresk-kreacionismus/. je to jiný pohled než můj. při letmém hledání v té kapitole jsem úmyslně vynechal své články. Pochybuji, že odkázaný článek budete řádně číst.

Václav Dostál
Václav Dostál

Vitasovi-doplnění
Chcete odkazy. Zatím jsem našel: http://kreacionismus.cz/gravitacni-vlny-velky-tresk-kreacionismus/

jhk - vlasta
jhk - vlasta

ale vůbec neříká o tom jestli platí nebo neplatí ‚tak to Bůh chtěl‘.

To je sice hezké Viťasi – ukažte mi ale jakéhokoli fundamentálního evolucionistu – který stoje na tomto tvrzení – přijal Boží existenci.

Kdyby každý prorok čekal na to, že mu Bůh nějak potvrdí „vědecky“ slovo, které od Boha přijal – asi bychom se také daleko od Adama nedostali….

Václav Dostál
Václav Dostál

Vitas
Nedá mi to. Přesto, že jsem před chvílí napsal diskusní příspěvky pod svůj článek, dovoluji si uvést shodné Pavlovo hodnocení s mým : nerozlišujete původ soustavy od její funkce. Éto vsjo róvno. Naneštěstí pro Vás je pravdivé, i když já jsem místo „soustavy“ uváděl „gravitační vlny“ a místo „funkce“ jsem uváděl nefunkčnost – fyzikální neovlivňování. Nijak se z toho neraduji. Naopak jsem se snažil z takového ztotožňování vyvést.

vitas
vitas

Zdravím Pavla Kábrta, Nedávno jsem tu psal o klamavém výroku (uzenáči). Když někdo třeba řekne „Franta je nepoctivec“ a tatínek Franty řekne „Ale Jarda je také nepoctivec“, tak tím samozřejmě ten první výrok potvrdil. No spíš je to, že kreacionisté řeší, že Franta má nakřivo knoflíček u saka, a já tvrdím, že Franta je nahý. O času doletu světla ze vzdálených hvězd, …, pojednávají jiné články na tomto webu. Opravdu není v mých silách číst všechny články, ale tohle mě opravdu hodně zajímá. Vím, že v tom opět vidět úskok,… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

A je to ještě horší! Světlo z libovolné galaxie (jiné než ta naše) k nám putovalo mnohokrát déle, než kolik je podle kreacionistů stáří vesmíru! A je to ještě horší: kreacionisté neví co s tím. Při pohledu na hvězdy se kreacionismus rozpadá jako domeček z karet.

– kreacionisté si zase ale nevymýšlejí temnou hmotu. Tedy já aspoň tedy o žádném takovém nevím.

vitas
vitas

A je to ještě horší! Světlo z libovolné galaxie (jiné než ta naše) k nám putovalo mnohokrát déle, než kolik je podle kreacionistů stáří vesmíru! A je to ještě horší: kreacionisté neví co s tím. Při pohledu na hvězdy se kreacionismus rozpadá jako domeček z karet.

Ale je to ještě horší: kreacionisté neváhají argumentovat galaxiemi, které jsou 10 miliard světelných let daleko. To je opravdu absurdní.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

A je to ještě horší! Dobře viditelná ramena spirálních galaxií obsahují mnoho modrých hvězd. Modré hvězdy jsou jasně zářivé a horké a má se za to, že svoje palivo spotřebují relativně rychle. Pokud je však vesmír starý miliardy let, jak mohou modré hvězdy existovat všude, kam se jen podíváme? – možná by mohl někdo namítnout – no jo, jenomže problém je v čase. Ty modré hvězdy v miliardy let vzdálených galaxiích – jsou stále mladé, protože je to pouze „ozvěna“. A ta k nám přišla prostě po miliardách letech. Tzn.… Číst vice »