Senzační evoluční myšlenka roku

pavelkabrt Vznik života - chemická evoluce Napsat komentář

Kreacionisté občas vyhlašují nějakou evoluční, tu nejpitomější myšlenku, „Myšlenkou roku“. Já bych se nyní přimlouval za tuto, níže uvedenou myšlenku, která se týká předchozího článku a snad (neověřoval jsem si to) pochází z časopisu New Scientist:

Laboratorně bylo zjištěno, že podmínky ke vzniku samovolně sebereplikující se struktury se nedaří vytvořit s vynaložením inteligence a zúročením odborných znalostí. Tím se stvoření ukazuje být nepravděpodobné a preexistence inteligentní příčiny, která je nesmyslným předpokladem sama o sobě, stává se i z tohoto pohledu nadbytečnou. Pro zahájení procesu replikace struktury jako podmínky potenciálu k mezigenerační evoluci se nahodilost ukazuje být důležitějším faktorem než inteligence.

Není to nádherná ukázka hluboké logiky, exaktního vědeckého myšlení a vůbec souhrnu všeho, co se zatím o možnosti samovolného vzniku života z neživého zjistilo? Pasteur se asi štěstím obrací v hrobě, nač přišli Darwinovi pohrobci a jak jeho výzkumy a závěry naprosto hravě pohřbili.

Zoufalí evolucionisté se tedy vracejí ke své původní teorii o funkci náhody v evoluci, teorii, kterou už sami ve druhé polovině 20. století pohřbili, protože jim matematici prokázali, že nerozumí teorii pravděpodobnosti a nahodilosti – a tak potichu přestali učit, že evoluce je dílem náhody. A nyní se k tomu vracejí.

Postulují náhodu jako grandiózní myšlenku a vše vysvětlující mechanismus. Přesvědčivě o tom mluví nositel Nobelovy ceny J. Monod ve své knize Náhoda a nutnost:

„Čirá náhoda nic než náhoda, absolutní, slepá svoboda jako základy zázračné stavby evoluce – tento ústřední poznatek … není už dnes jen jednou mezi jinými možnými či alespoň myslitelnými hypotézami; je jedinou představitelnou.“

Sotva asi existuje obor, v němž bují tolik výplodů fantazie jako v evolučním učení. Einstein řekl jednou velmi přiléhavě: „Kdo tu totiž bádá, tomu se jeví výplody jeho fantazie jako nutné a přirozeně dané, že je považuje nejen za výsledky myšlení, nýbrž za dané reality – a byl by rád, kdyby tak uvažovali i ostatní.“ (Werner Gitt: Logos nebo chaos)

Komentujte

Please Přihlásit to comment
  Subscribe  
Upozornit na