abortion wayfaringvegans-1

Případ Roe vs. Wade

Pavel AkrmanDůsledky evoluční ideologie Napsat komentář

Kdy začíná lidský život?

Napsal Pavel Akrman – 01/2018. Čerpáno z několika zahraničních veřejně dostupných médií, včetně Wikipedie.

Tímto článkem bych rád připomněl jednu z událostí, která patří k velmi smutným důsledkům darwinovské ideologie dvacátého století – legalizace potratů a miliony zabitých nenarozených dětí.

Soudní rozhodnutí Nejvyššího soudu USA ze dne 22. ledna 1973 vešlo ve známost jako případ Roe versus Wade – soudní proces z roku 1973 ve věci legalizace potratů v USA. Pro srovnání:

  • Od roku 1973 do roku 2016 bylo v USA zabito více než 58,5 milionů nenarozených dětí
  • Počet obětí holokaustu se uvádí mezi 11 až 17 miliony lidí
  • Počet obětí Stalinovy vlády se uvádí minimálně 20 milionů lidí

Dovětek: Hlavní protagonistka případu, Norma McCorveyová, uvěřila v roce 1987 v Boha, nechala se pokřtít a stala se členkou křesťanského hnutí. Veřejně vyznala, že své znásilnění si tehdy vymyslela a že to považuje za svou největší chybu svého života. Až do své smrti se v rámci hnutí Pro-life aktivně zapojovala do boje proti potratům.

Norma McCorveyová (vlevo) Zdroj: Daily News

Jeden z nejznámějších případů amerického soudnictví se začal odvíjet již v roce 1970. Zákony v Texasu tehdy nepovolovaly potrat, vyjímkou bylo pouze ohrožení života matky, znásilnění či incest. A právě toho chtěla využít k legálnímu potratu Norma McCorveyová, celým jménem Norma Leah McCorvey (roz. Nelson, 22. září 1947 – 18. února 2017), známější pod pseudonymem Jane Roe. Tvrdila totiž, že byla znásilněna.

Případ se dostal před soud a poté před Nejvyšší soud USA. Stát Texas zastupoval v tomto sporu prokurátor Henry Wade.

22. ledna 1973 učinil Nejvyšší soud v USA rozhodnutí, které se později stalo jedním z nejdiskutovanějších v celé americké historii: Bylo rozhodnuto, že americké státy nemají právo zcela zakázat potrat, neboť zákazem potratů se porušuje právo ženy na svobodné rozhodnutí v rámci rodinné volby.

Tehdy 25letá Norma McCorveyová poprvé podala žalobu na stát Texas v roce 1969, kdy čekala své třetí dítě, ale neuspěla. Obě strany se nakonec tak dlouho odvolávaly, až přišel na řadu Nejvyšší soud USA, který po více než roce nakonec rozhodl ve prospěch Normy McCorveyové a to poměrem hlasů 7:2.

Zákaz potratů údajně narušoval právo na soukromí a svobodu ženy, a od roku 1973 se tedy potraty v USA začaly provádět, a to již v prvním trimestru těhotenství, bez jakékoli medicínské indikace pouze na přání ženy, v duchu hesel moje tělo, moje právo, můj život, moje volba.

V následujících letech ale hnutí Pro-life získává v různých státech přece jen svou ztracenou půdu postupně zpět.

  • Například v roce 1980 Nejvyšší soud zakázal využívat k provádění potratů státní fondy, s výjimkou bezprostředního ohrožení života ženy.
  • V roce 1989 začal platit zákon, který jednotlivým státům umožňuje zakázat provádění potratů na státních klinikách státem placenými zaměstnanci.
  • Po roce 2000 podepsal George Bush zákon, který je rovněž chápán jako vítězství hnutí Pro-life: Vrah, který zabije těhotnou ženu, bude souzen jako dvojnásobný vrah.

Norma McCorveyová zemřela ve věku 69 let 18. února 2017 ve Spojených státech. Krátký souhrn tohoto případu můžete shlédnout na videu níže.

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments