Naše mozky se scvrkávají

pavelkabrt Fakta pro stvoření Napsat komentář

Carl Wieland

(Z http://creation.com/our-shrinking-brains?utm_media=email&utm_source=info… přeložil Pavel Kábrt – 11/2013)

Před tisíciletími měli lidé větší mozky. Tento závěr byl učiněn poté, kdy vědci rozpoznali, že dávné lidské lebky z Evropy, Středního východu a Asie měly průměrnou kapacitu mozku 1500 cm3 ve srovnání se současnou kapacitou 1359 cm3. (1, 2)

Prověřované staré lebky byly téměř jistě popotopní, takže podle biblických výpočtů byly staré několik tisíc let, a podle evoluční víry „pouhé“ desítky tisíc let.

Pokud by výsledky byly opačné a ukazovaly, že současné mozky jsou větší, bezpochyby by to bylo interpretováno jako evoluce „inteligence“. Jenže tohle způsobilo překvapení – nejen proto, že je to v protikladu k evolucionistickým očekáváním /a předpovědím – pozn. překl./, ale i z hlediska rozsahu a rychlosti. John Hawks z univerzity v Michiganu to nazval „velkým poklesem během evolučního mrknutí okem“.

V praxi větší mozek neznamená automaticky vyšší inteligenci, a tak mají evolucionisté v tomhle zase dobrou výmluvu. Ale je třeba na to zaostřit z obou stran. Lebky označované Homo erectus (které kreacionisté řadí do skupiny popotopních Adamových potomků, a které i podle některých evolucionistů by měly být překlasifikovány na Homo sapiens (3)) mají kapacitu mozku menší než je současný lidský průměr, i když je stále v intervalu kapacity lidské. Což se vykládá tak, že erektové byli „méně vyvinutí“ a měli menší inteligenci; jak ale vidíme, toto není nutný závěr.

Nicméně nám tato zjištění připomínají, že dnešní lidé, vedle rozsáhlejších „znalostí“ nahromaděných od mnohých předků, určitě nejsou chytřejší než jejich předci. Důvtip dávných lidí je zcela jasně vidět na takových konstrukcích, jako jsou pyramidy. Pokud bychom měli mluvit o nějakém skutečném trendu inteligence, bylo by možné očekávat snižování inteligence, pokud jenom to. To je způsobeno mutační zátěží (nahromaděnými chybami zkopírovanými od předků), což se zvyšuje generaci od generace po Adamově pádu. A v poslední době byla zdokumentována extrémně vysoká rychlost těchto lidských mutací (viz o tom knihu a DVD genetika Johna Sanforda na creation.com/store (5)).

Ostatní evolucionisté, ve snaze nasadit po bitvě chrabrou masku „vše je v pořádku“ tvrdí, že tento výsledek „není překvapivý“. Antropolog Brian Hare z univerzity Duke spekuluje, že moderní lidé „vyvinuli odlišné, mnohem sofistikovanější formy inteligence“, která jaksi zřejmě požaduje menší mozkovou kapacitu.

Jiní antropologé říkají, že protože dřívější lidé byli „větší a silnější“, potřebovali i více „šedé hmoty“, která by tu „větší hmotnost kontrolovala“. /Už chápete, proč o evolucionistech říkám, že to jsou Darwinovi darebáci? – http://www.kreacionismus.cz/content/darwinovi-darebaci – pozn. překl./

Všimněte si přístupu „panna – orel“. Pokud by se velikost našeho mozku zvětšovala, bralo by se to jako důkaz vývoje lidské inteligence. Jelikož se mozek zmenšuje, evolucionisté museli nahodit novou piruetu. Takže evoluční psycholog David Geary z univerzity v Missouri říká: „Jak se vynořovaly složité lidské společnosti, mozek se začal zmenšovat, protože k zachování života už nebylo třeba být tak chytrý.“ Je zřejmé, že ať už jsou fakta jakákoliv a ať už je přezkoumává kterýkoliv evolucionista, evoluce bude vždy nezpochybnitelná.

Ale zvažte to jinak…naši předci jen před pár tisíciletími byli větší, silnější a měli více šedé kůry mozkové než my /a dožívali se vyššího věku – pozn. př./ – že by nakonec přece jenom ta zpráva o stvoření v Genesis byla pravdivá?

Odkazy a poznámky

1. Our brains shrinking, The Courier-Mail, 7 February 2011, p. 21. Return to text.
2. Santini, J., Are brains shrinking to make us smarter?, The Sydney Morning Herald, news.smh.com.au, 6 February 2011. Return to text.
3. E.g. Milford Wolpoff, also at the University of Michigan. Return to text.
4. Woodmorappe, J., How different is the cranial-vault thickness of Homo erectus from modern man? J. Creation 14(1):10–13, 2000; creation.com/cranium. Return to text.
5. And interview in Creation 30(4):45–47, 2008; creation.com/sanford. Return to text.

Viz též článek: http://kreacionismus.cz/content/lidstvo-hloupne

Příloha Velikost
00603-5.11.2013-nase_mozky_se_scvrkavaji.doc 37 KB

Komentujte

Please Přihlásit to comment
  Subscribe  
Upozornit na