planaria-model

Legrácky ploštěnek před udivenými darwinisty

pavelkabrt Genetika-teorie informace 13 Komentářů

Z článku Genom ploštěnek je napěchován důkazy o projektu vybral a informacemi z dalších zdrojů doplnil Pavel Kábrt – 2/2018

Když vědci rozřezali červa ploštěnku na mnoho kousků, z každého toho kousku vyrostla celá ploštěnka. V přírodě jsou mnohá zvířata, která mají schopnost regenerovat svoje zničené či ztracené (třeba ukousnuté) orgány, například ocasy nebo končetiny, ale ploštěnky jsou v této schopnosti asi nepřekonatelné – ty regenerují celé tělo. Genom ploštěnky byl sekvenován a evoluční vědci nevycházejí z údivu. Je to pro ně a pro jejich evolucionistický mýtus vývoje ze společného předka naprostý rébus. Tak toto se opět v evoluční teorii nečekalo!

„Důkazy postupného vývoje nepřetržitými drobnými změnami v DNA živých organizmů napříč celou živou říší jednoduše neexistují.“

Ploštěnka Schmidtea mediterranea je typ sladkovodního červa o velikostech 3 až 15 mm délky, ale ploštěnky obecně mohou dorůstat i několik centimetrů.1 Některé typy žijí i ve slané vodě nebo v půdě, jsou to dravci. Jejich rozměry se mohou přizpůsobovat až v intervalu 50ti násobku v závislosti na dosažitelných zdrojích. Bylo zjištěno, že v živých organizmech neexistují žádné evoluční souvislosti DNA, jakýkoliv možný navazující řetězec od „neploštěnky“ k ploštěnce, což platí i pro jiné organizmy a vlastně celou živou přírodu. Ploštěnku můžete rozříznout v jakémkoliv směru na dvě půlky (nebo na více částí), napříč nebo po délce, a z každého takového kusu vám vyroste nový celý červ. Ploštěnky mají miskovité oči a hmatové laloky, předpokládá se u nich též schopnost reagovat na chuťové a čichové podněty. Pohlavně jsou zpravidla hermafrodité, ale vyskytuje se i gonochorismus. Vědě je dosud známo asi 3 500 druhů. Pohybují se pomoci řasinek a hlenu, ústní otvor mají ve středu na břišní straně, svoje vajíčka často upevňují na pevné předměty (např. kameny) ve vodě.2

Ploštěnka Schmidtea mediterranea. Foto: Wikipedia

Někteří vědci rozřezali ploštěnky na stovky kusů a pozorovali regeneraci – kupodivu z každého jednotlivého dílu dorostlo celé tělo, a to i z nepatrného kousku tkáně. Aby vědci porozuměli tomuto neuvěřitelnému tajemství, použili nejmodernější techniku k sekvenování DNA a zmapování genomu ploštěnky.3 Již předtím se o to vědci snažili, ale rozluštit genom tohoto malého červa bylo velmi obtížné. Příčinou jsou velké a neobvykle se opakující segmenty DNA, stejně jako vysoké úrovně genetické variability, kterou je velmi těžké eliminovat. Jejich genom, ve srovnání s jinými zvířaty, má o hodně vyšší obsah nukleotidových písmen A a T než písmen G a C. Toto vše způsobuje obtíže při sekvenování a snaze o rozluštění tohoto genomu.

Jedinečnost genomu ploštěnek, která způsobila tolik obtíží jej dešifrovat, spolu se získanými dalšími údaji, způsobila vážné rozpory v evolucionistickém myšlení a názorech vědců, kteří tento výzkum prováděli. Jeden z předpokladů evoluční teorie je možnost pozorovat průběžně se zvyšující složitost. Měli bychom vidět nové geny a znaky a jejich postupný nárůst, jak jsou organizmy stále pokročilejší na domnělém evolučním stromu života. Navzdory této prognóze makroevolučních očekávání založených na víře ve společné předky, těmto červům chybí 452 genů, které běžně nacházíme u mnoha jiných organizmů. Mnoho z těchto chybějících genů je však přítomno u údajných předchůdců i potomků ve spojení s běžnými metabolickými procesy. Jak se mohly tyto všechny geny na údajném stromu života ztratit, a pak znovu objevit?

„Řada organizmů  má mnoho společných rysů, což je běžným, předpokládaným znakem všech systémů, vytvářených inteligencí.“

Navíc k této domnělé ztrátě důležitých genů, které by odpovídaly evolučnímu příběhu ploštic, bylo u nich objeveno mnoho typů nových genů a sekvencí DNA. Ukázalo se, že nalézat rozpory mezi sekvencemi v genomu a očekávanými evolučními prognózami je zcela běžnou záležitostí. Přitom dobrá věda má právě tento důležitý znak: předpoklady se shodují s nálezy. Evoluční teorie od samotného začátku právě v tomto aspektu dobré a pravdivé vědy selhává. Je to zcela prosté: očekávané důkazy postupného vývoje nepřetržitými drobnými změnami v DNA živých organizmů napříč celou živou říší jednoduše neexistují.

Ovšemže musí existovat v živých organizmech mnoho společných sekvencí DNA, protože mnoho organizmů používá stejné metabolické procesy a má mnoho společných rysů – což je běžným, předpokládaným znakem všech projektů, inženýrských konstrukcí a systémů, vytvářených inteligencí. A tím je též potvrzena Bible a její historický pohled na živou přírodu – všechny živé organizmy byly inteligentně navrženy a jedinečným způsobem stvořeny každý podle svého druhu vynikajícím konstruktérem .4 Genetika popírá evoluci.

Odkazy:

  1. Rink, J. C. 2013. Stem cell systems and regeneration in planaria. Development Genes and Evolution. 223 (1-2): 67-84.
  2. Třída: Ploštěnky
  3. Grohme, M. A. et al. 2018. The genome of Schmidtea mediterranea and the evolution of core celluar mechanisms. Nature. 554: 56-61.
  4. Genesis, 1:20-25

13
Komentujte

Please Přihlásit to comment
12 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Route 66TrevisoVáclav Dostáladminpavelkabrt Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
Route 66
Route 66

treviso, tebou zvolený vývoj plavek jistě nebyl nejštastnější.
daleko příhodnější by byl příklad onoho mého trabanta 40 let u mě na zahradě prodělávající nikým neřízenou ovšem za vydatné pomoci větru deště , sluníčka… evoluci v nejnovější model mercedesu. blbé je, že 40 let a furt nic. asi se v tom kočkolapu nikdy nesvezu…snad moji vnuci….

jhk - vlasta
jhk - vlasta

vývoj plavek nikdo neřídil, nebyl tam žádný záměr, měnili se v závislosti na okolním prostření (společnosti)
S přimouřeným okem by se to k biologické evoluci nechalo přirovnat
(než mě chytnete za slovo, samozřejmě jde o zcela něco jiného)

– jen tak mimochodem – toto je evidentní lež – vývoj plavek – neboli – to, jak budou plavky vypadat byl řízen jednotlivými lidmi, kteří stáli při navrhování plavek – a toto navrhování mělo zpětnou vazbu od jiných výrobců a poptávky. Treviso zde neříká pravdu.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Přidané hodnoty: Menší plavky mají menší odpor, rychlejší pohyb menší plavky, více kůže může být opáleno (pokud žena chce) přidaná hodnota krásné ženy v plavkách z roku 1990 oproti ženě v plavkách z 18. století je nesporná (pokud jste heterosexuál) – to je Vaše domněnka Treviso – nebo skutečnost? Menší plavky – menší odpor – proč nezávodí plavci v malých plavkách? Protože odpor jejich těla je tak velký, že by i nejlepší plavec propadl na chvost. Proto se vyrábějí plavky s „účelem“ – aby co nejvíce snižovaly odpor vody. Menší… Číst vice »

Václav Dostál

Treviso vývoj plavek nikdo neřídil, nebyl tam žádný záměr, měnili se v závislosti na okolním prostření (společnosti) Vy sám jste vyjmenoval několik záměrů. Plavky se SAMY od sebe neměnily (nevyvíjely) nýbrž byly např. oněmi módními návrháři měněny (vyvíjeny) „v závislosti na okolním prostředí (společnosti)“ čili podle vkusu oné společnosti. Navíc ty plavky někdo vyráběl. S přimouřeným okem by se to k biologické evoluci nechalo přirovnat Přirovnání vývoje plavek s vývojem v přírodě „sedí jak přišité“ ! To přimhuřování oka by bylo spíše obdivné u muže s běžnou sexuální orientací na… Číst vice »

Treviso
Treviso

Tak jsem si už málem myslel, že jsem na to konečně kápnul, co se tím myslí, když evolucionista mluví o stále probíhající evoluci i dnes, jenže zase jen samé zmenšování, degradace, žádná přidaná hodnota.. Tak teď nevím… Přidané hodnoty: Menší plavky mají menší odpor, rychlejší pohyb menší plavky, více kůže může být opáleno (pokud žena chce) přidaná hodnota krásné ženy v plavkách z roku 1990 oproti ženě v plavkách z 18. století je nesporná (pokud jste heterosexuál) Ilustrace evoluce je skvostná. plavky se vyvíjely na … plavky. Nevyvinuly se na… Číst vice »

Václav Dostál

Plavky
Ilustrace evoluce je skvostná. plavky se vyvíjely na … plavky. Nevyvinuly se na klobouk nebo na boty. Navíc se nevyvíjely samy od sebe, ale byly vyvíjeny (módními návrháři).

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Pavel Kábrt.

Ten obrázek s „vyvíjejícími se“ plavkami je názorný, jen tam mělo být vpravo ještě místo na dva kolíčky bez plavek (nudi pláž).

– no jo – jenomže všichni dobře víme, že to právě onou „nuda pláží“ začalo. Tak jaký to je potom ten „vývoj“? Onen vývoj je tedy vlastně pouze „reakce“ na změnu prostředí. To ale není žádný vývoj – to je pouze proměna/reakce na změnu okolí. Pokud evolucionista říká proměně vývoj – tak to netuším, kam na to chodí.

admin

Hezký víkend… 🙂

…ale kde se v přírodě nebo u nich doma, třeba v kuchyni nebo ve špajzu, v lékárničce nebo v laboratoři, nějaká jedna otevřená soustava prvků stále vylepšuje, vyvíjí, zesložiťuje a má více funkcí?

Tak jsem si už málem myslel, že jsem na to konečně kápnul, co se tím myslí, když evolucionista mluví o stále probíhající evoluci i dnes, jenže zase jen samé zmenšování, degradace, žádná přidaná hodnota.. Tak teď nevím… 🙁
_comment image

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Pavel Kábrt. úplně jiná věc je ochota lidí ta fakta vzít vážně a přizpůsobit jim svůj pohled na věc, svoji víru. PK – to se týká evolucionistů – že díky oné svojí premise – dlouhé věky – přizpůsobují svůj pohled faktům – kreace. Fakt je totiž jasný – že to bylo stvořeno – důkazů je už mnohem více – než před několika tisíci lety. To evolucionisté přišli s další teorií a drží se jí zuby nehty – jen aby nemuseli přiznat – že to na fakta ani trochu… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Je to zcela prosté: očekávané důkazy postupného vývoje nepřetržitými drobnými změnami v DNA živých organizmů napříč celou živou říší jednoduše neexistují. – však na to buď evolucionisté přijdou, anebo přijdou na to, jak se tomu přizpůsobit – neboť evoluce je také mimo jiné o přizbůsobení se. …. v tomto případě o přizpůsobení se chybějícím nebo nedostatečným faktům. Genetika popírá evoluci – s tím naprosto souhlasím. Dodal bych – genetika popírá evoluci. Jenomže někdo na to může mít jiný názor. Ovšem samozřejmě – na to má každý právo si vysvětlovat některá… Číst vice »