Haterie novozélandská – jen v mezích svého druhu!

pavelkabrt Evoluce organizmů Napsat komentář

Časopis Creation 9(3):18

Z creation.com/tuatara-kind přeložil Pavel Kábrt – pavelkabrt@seznam.cz – 5/2015. Translated with permission from Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com. Článek vyšel v časopisu Creation 9(3):18 v červnu 1987. Anglickou verzi časopisu je možné si objednat zde. Na stránkách CMI jsou i další české články zde.

CMI – Creation Ministries International /Mezinárodní kreacionistická služba/ je celosvětovou organizací, která se řadí ke kreacionistickým organizacím mladé Země a doslovného výkladu Bible /jako jsou např. ICR, CRS, AiG aj./. Zabývá se rozšiřováním vědecké pravdy o Božím stvoření v protikladu k evolucionistické víře, že svět stvořil sám sebe.

tuatara

Foto: wikimedia.org

Vypadá to jako ještěr, ale kuňká to jako žába. Může to jít hodinu bez nadechnutí. A běžně se tvrdí, že může žít až 300 let.1

Tenhle plaz, nazývaný haterie novozélandská [tuatara – „nesoucí šípy“] a nalézající se dnes pouze na několika příbřežních skalnatých ostrovech Nového Zélandu, má mnoho neobvyklých rysů. Odolá až 7 °C nízké teplotě, což je pro plazy nejnižší zaznamenaná teplota. Při takto nízkých teplotních podmínkách se jeho pohyby tak zpomalí, že se o něm ví, že usne uprostřed přežvykování plné tlamy hmyzu.

Haterie novozélandská může dorůst až 60 cm a často se dělí o svoje hnízdo s ptákem bouřlivákem (buřňákem). Když samička haterie novozélandské naklade svá vajíčka, rodiče se po těch 15 měsíců do vylíhnutí potomstva o ně už nestarají. Toto je u plazů nejdelší známá inkubační doba. Rychlost růstu je také pomalá; tuatara dosahuje dospělosti až ve 20 letech, a pak ještě roste až do svých 50 let.

„Pomineme-li skutečnost, že se časem tito plazi zřejmě zmenšují, jejich vzezření je úplně to samé dnes, jaké bylo vždycky.“

Ale haterie novozélandská je vědcům známa ještě z jednoho úžasného důvodu. S naprostou jistotou se nevyvinula! Její zcela identické zkameněliny byly nalezeny v horninách, které evoluční geologové datují na 200 miliónové stáří.2

Zatímco evolucionisté věří, že mutace a přírodní výběr působily až do takové míry, že vytvořily všechny živé organizmy, které tu dnes vidíme, z první mikroskopické formy života, haterie novozélandská je vynikajícím důkazem proti této víře. Je velmi dobrým důkazem pro stvoření, protože se haterie prostě jen množila ´podle svého druhu´ – čili tak, jak to o všech stvořených tvorech říká Genesis.

Podobné články v angličtině

Pro další četbu v angličtině

Videa v angličtině k tomuto tématu

Odkazy a poznámky

  1. Nature’s Kingdom, Deans International Publishing, London, 1984, p. 22; Encyclopedia of Reptiles, Amphibians and Other Cold-Blooded Animals, Octopus Books Limited, London, 1975, p. 119.
  2. Attenborough, D., The Living Planet, Guild Publishing, London, 1984, p. 261.

Komentujte

Please Přihlásit to comment
  Subscribe  
Upozornit na