Evolucionisti zase v úzkých, ale žádné strachy, oni se z toho vylžou

pavelkabrt Ostatní, různé Napsat komentář

Máš ptačí mozek – tak to teď už neplatí, protože papoušci jsou stejně tak inteligentní jako lidoopi. Ptačí mozky, i když malinké, mají více mozkových buněk než mozky opic.
Podle http://www.dailymail.co.uk/news/article-3640017/Bird-brains-No-parrots-j… zpracoval Pavel Kábrt – 6/2016. Vyšlo na stránkách Daily Mail 14. června 2016.

Colin Fernandez
vědecký dopisovatel Daily Mail

Mnoho let byli ptáci (a někteří lidé) posmíváni, že mají „ptačí mozek“.

Teď ale vědci zjistili, že ptáci jsou nejenom tak chytří jako lidoopi, ale že dokonce jejich mozky mají víc buněk než ty opičí, navzdory své malé velikosti.

Vrány a papoušci prokazují mnohé podivuhodné dovednosti, jako je používání nástrojů, sebe rozpoznání v zrcadle a v případě papoušků schopnost naučit se používat lidská slova.

Po mnoho let vědce zaměstnávalo tajemství, jak s tak malými mozky mohou ptáci provádět tyto intelektuální dovednosti.

Nyní ale vědci objevili, že ve svých malých hlavách mají ptáci napěchováno mnohem více mozkových buněk než lidoopi, opice nebo dokonce savci, jejichž mozky váží mnohokrát více.

Vědci z Univerzity Karlovy v Praze měřili množství mozkových buněk u 32 různých ptačích druhů, včetně vran, papoušků, emuů a sov.

A zjistili, že průměrný ptačí mozek má dvakrát tolik buněk na jeden gram než má mozek průměrného savce.

Použili zařízení s názvem izotropní frakcionátor, které je schopno počítat neurony. Pomocí tohoto přístroje spočítali mozkové buňky u různých ptáků – a zjistili, že ptáci jsou v mozkové kapacitě absolutní přeborníci.

Třeba takový maličký králíček obecný (pták), který sice váží devítinu váhy myši, má 2,3 krát více mozkových buněk. Ale těžkou váhou mezi ptačími mysliteli jsou vrány a papoušci.

Třeba takový mozek havrana váží 10,2 gramů, ale má 1,2 miliardy mozkových buněk. Pro srovnání, mozek kapucínské opice váží asi 4x tolik, 39,18 gramů, má ale jen 1,1 miliardy neuronů.

Celý článek v angličtině je zde.

[Připomeňme, že podle evoluční mytologie se savci vyvinuli desítky miliónů let po vzniku ptáků a tím pádem i dinosaurů (konkrétní číslo není známo ani ideologickému oddělení Darwinovy sekty, protože se stále mění a evolucionisti se moc nechlubí s tím, že podle zkamenělin moderní ptáci létali dinosaurům nad hlavou). Kupodivu (pro evolucionisty, ne pro kreacionisty) toto však neplatí o ptačím mozku, jak nám sdělil článek: vývoj mozku ptáků totiž předběhl mozek savců. Ale to je u evoluční báchorky celkem běžné, že některé části těl předběhly ve vývoji svoje moderní nositele a jsou složitější u dávných „primitivů“ než u později „více vyvinutých“. Připomeňme třeba oko trilobita nebo medúzy čtyřhranky. Žádné strachy, prolhaná Darwinova parta si s tím poradí, už v tom mají 150tiletou praxi! Nazvěme to třeba mozaikovou evolucí nebo zrychlenou partikulární evolucí a je to z krku a evoluční mýtus platí dál coby věda pravá ořechová.]

Komentujte

Please Přihlásit to comment
  Subscribe  
Upozornit na