Evoluce – nekonečná série blbostí a zla

pavelkabrt Ostatní, různé Napsat komentář

Evoluce

(Z časopisu Creation, Vol. 34, No. 3, 2012, přeložil Pavel Kábrt – 8/2012. Převzato z článku Nevěřte všemu, co si myslíte, New Scientist 212(2833):32-33, 8. října 2011)

Robert Trivers, profesor antropologie a biologických věd na Univerzitě Rutgers (USA), řekl New Scientist, že je třeba lépe pochopit z evolučního hlediska podvádění a sebeklamání.

Jeho teze je, že lhaní je pro nás prospěšné („Pokud hodláte něco ukrást, budete muset lhát, abyste to zakryli“), a dále říká, že jsme schopnější druhé podvést, pokud máme schopnost oklamat sami sebe a uvěřit, že to, co říkáme, je pravda („lepší je lež zakrýt než ji prohlašovat za neúmyslnou“).

Trivers říká, že aby se podvádění a sebeklam vyvinuly, musel být odměnou reprodukční úspěch, čili pomohlo nám to mít víc dětí. Pokud jde o děti, Trivers říká, že existuje důkaz, že podvádění začíná v šestém měsíci věku. A dále: „Čím je vaše dítě chytřejší, tím víc lže, ať už jde o chlapce či o dívku.“

Když byl dotázán, zda i on sám sebe podvádí, Trivers připustil, že „S podváděním sebe sama bojuji pozoruhodně neúspěšně“, ale honem dodal „avšak ve svém profesním životě vědce mám pocit, že pravděpodobně praktikuji méně sebeklamu“.

Když redaktor New Scientist logicky dovodil, že „se právě možná v tomto pocitu sám podvádíte“, Trivers odpověděl „Rozhodně ano“.

**************************************

Definujme si evoluční teorii:

Je to nikdy nekončící seriál blbostí a zla. Pavel Kábrt

Profesor zoologie Christoph Giebel napsal o evoluční teorii, že je to „chaos neuvěřitelností a nedokázaných pitomých drzostí“.

Komentujte

Please Přihlásit to comment
  Subscribe  
Upozornit na