stone-age

‘Doba’ kamenná — výplod představivosti?

pavelkabrt Původ člověka Napsat komentář

Robert Niemand

Z creation.com přeložil Pavel Kábrt – 12/2016. Permition granted by Creation.com – Přeloženo s povolením od Creation.com.

CMI – Creation Ministries International /Mezinárodní kreacionistická služba/ je celosvětovou organizací, která se řadí ke kreacionistickým organizacím mladé Země a doslovného výkladu Bible /jako jsou např. ICR, CRS, AiG aj./. Zabývá se rozšiřováním vědecké pravdy o stvoření světa Bohem v protikladu k evolucionistickým bájím, jak svět stvořil sám sebe.

Pořád se podivuji, kde se ten termín ‘doba kamenná’ vlastně vzal? Je všude — jako předpokládaný ‘fakt’, že prehistoričtí lidé používali kamenné nástroje více jak dva milióny let předtím, než se naučili jak vyhledat a použít kov. A pak začali používat bronz, a železo přišlo až později.

Jenže fakta z archeologie nejsou tak průzračně jasná, jak byste si mohli myslet.

Christian Thompson, který vymyslel systém ‘tří období’ — doba kamenná, doba bronzová a doba železná — byl ve skutečnosti sběratel mincí, který byl jmenován prvním ředitelem Dánského národního muzea, i když byl z velké části bez kvalifikace.

Jeho úkolem bylo najít klasifikační systém, který by vnesl určitý pořádek do změti lidských artefaktů (nástrojů, zbraní, ozdob a tak dále), které se kupily kolem tohoto muzea.

Jeho nástupce v tomto muzeu, archeolog J.J.A. Worsaae, šel hledat důkazy této posloupnosti na místech vykopávek po celé Evropě—začal vykopávkami pohřebních míst v Irsku, kde našel velkou spoustu kamenných, mosazných a železných nástrojů.

Běžně se tvrdí, že Worsaae tyto artefakty našel ve třech vrstvách, jak to prezentoval jeho předchůdce,1 jenže ve skutečnosti, když si jeho práci ověříte, tak on vlastně říká, že z nástrojů, které vykopal přímo z bahnitého rašeliniště, nemůžete zjistit vůbec nic, protože v takové rašelinové slatině jsou železné, bronzové a kamenné nástroje navzájem promíchány.

„Jenže fakta z archeologie nejsou tak průzračně jasná, jak byste si mohli myslet.“

Také našel hrobky obsahující buď bronzové a kamenné, nebo železné sady nástrojů. Proč tedy došel k závěru, že se tato pohřebiště skládala ze sekvencí tří období? Protože místa s kamenným nářadím obsahovala celá lidská těla, zatímco místa s bronzovými nástroji obsahovala jen popel, což ukazuje, že lidé praktikovali kremaci a byli tedy ‘zřejmě’ mnohem pokročilejší! Tento problematický argument je zpochybněn skutečností, že lidé se železnými nástroji se později znovu vrátili k pohřbívání celých těl.

Moderní archeologové nyní uznávají, že mimo Evropu není tento systém doby kamenné–bronzové–železné příliš užitečný.

Člověk si klade otázku, zda je to vůbec nějak platné kdekoli jinde. Vypadá to tak, že jde převážně jen o další případ dogmatu o ‘lidském pokroku’; dogmatu, kterým byla fakta jen jednoduše znásilněna.

Zatímco technologické inovace mají svoji posloupnost, všechny základní věci existovaly v pokročilém stádiu už dlouho před Noemovou Potopou ve dnech Túbal-kaina, který byl ‘mistrem všech řemeslníků obrábějících měď a železo’ (Genesis 4:22).

Odkazy

  1. Worsaae, J.J.A., The Primeval Antiquities of Denmark, transl. by W.J. Thoms, London, John Henry Parker, 1849. Zpět

ROBERT NIEMAND je pseudonym používaný v případě, že článek byl vytvořen mnoha přispěvovateli/autory takovým způsobem, že je obtížné přesně připsat autorství. (Pokud by se autor neuvedl nebo by se uvedlo, že jde o autora ‘anonymního’, mohlo by to vést k chybné domněnce, že autor nechce za obsah článku převzít zodpovědnost).

Komentujte

Please Přihlásit to comment
  Subscribe  
Upozornit na