teropoidus_01

Dinosauři byli vždycky jen dinosaury

pavelkabrt Evoluce organizmů 32 Komentářů

Frank Sherwin, M.A.

Z původního článku přeložila Martina Potužníková – 12/2017.

PLOS ONE oznámil nedávný objev megatheropoda – obrovského, dvounohého dinosaura podobného T. rexovi – v Africe.1

Autoři zprávy uvedli impozantní rozměry Kayentapus ambrokholohali – délka téměř 9 metrů – stejně jako několik hrozivě vypadajících tříprstých otisků nohou, které jsou těmi největšími stopami theropoda nalezenými v Africe.

„Kreacionisté tvrdí, že dinosauři byli stvořeni 6. den stvořitelského týdne.“

Tento nález je důležitý ze dvou důvodů: zaprvé je to sám fakt, že, ještě jednou, to byl nález 100 % dinosaura – v tomto případě druhu známého jako theropod – ne nějakého přechodného článku. Kreacionisté tvrdí, že dinosauři byli stvořeni 6. den stvořitelského týdne. Proto nebude nic udivujícího, že dinosauři byli vždy dinosaury. Nevyvinuli se z ne-dinosauřích (tj. plazích) předků.
Nyní se pozornost posunula od toho, jak vymřeli, k tomu, kde se tu v prvé řadě vzali. Dinosauři spíše koexistovali se svými plazími předky, než aby je nahradili.2

„Dobrá věda ukazuje, že dinosauři byli vždy dinosaury.“

Druhým důvodem je, že jeho obrovská velikost, místo nálezu a věk, byly z evolučního pohledu neočekávané. Paleontologové očekávali značně menšího dinosauřího theropoda v sedimentech datovaných evolucionisty do rané jury přibližně před „200 miliony lety.“ To ale nebyl tento případ – nalezli obrovského tvora.“Až mnohem později v jurském období a v období křídy, které začíná před 145 miliony let, se objevují opravdu velké formy theropodů, jako je T. rex, ve fosilních záznamech těl a stop.“1 Kreacionisté tvrdí, že geologický sloupec není starý milióny let, ale byl nanesen rychle během Potopy, před pouhými několika tisíci lety, takže tato fosílie pro nás nebyla překvapením. Různé druhy měkkých tkání, které jsou uložené v řadě sedimentárních oddělení, také podporují tuto biblickou interpretaci.

Dobrá věda ukazuje, že dinosauři byli vždy dinosaury a my se těšíme na další „neočekávané“ objevy.

Odkazy

  1. ‚Mega-carnivore’ dinosaur roamed southern Africa 200 million years ago. Science Daily. Posted on sciencedaily.com, accessed October 24, 2017; Sciscio, L. et al. 2017. The first megatheropod tracks from the Lower Jurassic upper Elliot Formation, Karoo Basin, Lesotho. PLOS ONE. 12 (10). e0185941.
  2. A new fossil find in Brazil rewrites the history of the dinosaurs. The Economist. Posted on economist.com November 10, 2016, accessed October 24, 2017.

32
Komentujte

Please Přihlásit to comment
32 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Route 66Fotonjhk - vlastaVáclav Dostálpavelkabrt Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
Route 66
Route 66

PK
„krásný vylhaný obrázky“ nadělaly paseky v lidských myslích

———————————————————————————————————————

To ano. Jako kluci jsme je „hltali“ v každé knížce. A samozřejmě nerozlišovali, zda jde o ilustrace Karla Maye, nebo někoho jiného….

Route 66
Route 66

Jj., pan Štorch , ten toho napovídal….. A ty krásný obrázky Zdenka Buriana….

Route 66
Route 66

Ale, ale pánové, když já mám furt zažité to,co do nás naši přátelé evolucionáři od útlého věku tloukli. Třeba i s pomocí upraveného(zpotvořeného) díla J Verna „Na Kometě“ , kde štika , nebo, či co vyskočí z vody začnou jí růst nožičky, rypáček, zakroucený ocásek a pan Effa vytáhne dvojku, že by jako případně ukuchtil kančí kýtu na smetaně!. S brusinkama! Snad tímto pánové nemyslíte, že by tehdy nám, DĚTEM evolucionářští dobrodinci LHALI???? Na druhou stranu se silně věřící a praktizující katolík J.Verne asi diví , co všechno mu s… Číst vice »

Foton
Foton

Všeobecne platí, že jeden druh živočícha sa vyvinul z iného len vo fantázii evolucionistu. Asi niečo šňupajú, preto sa im snívajú takéto prechody.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Ale Route – přechodná forma ze srnky do kachny právě žádná není. Vše probíhá po tak malých krocích, že si toho kreacionista nemá šanci všimnout. Toto privilegium mají pouze evolucionisté. Takže se musíš nejprve stát evolucionistou – a potom to teprve všechno uvidíš. Evoluce neumí nějaké polovičaté věci – jako např. ještě ne ryba ještě ne medvěd. Chlupatá ryba by nemohla existovat – utopila by se. Podobně ani okřídlený kůň také neexistuje, pouze v pohádkách a bájích. Všechno se děje po malých krocích. Nejprve tedy se kachna změní v neopeřenou… Číst vice »

Route 66
Route 66

PK
No, nevím, nevím, že toto bude ona přechodná forma?

comment image?hash=3a038062691652eb46ecabee085e54e7

Route 66
Route 66

Škoda, už jsem se radoval ošálen tím, jak se pan Landauer s fortelem a zápalem „rozjel“ , že konečně,opravdu konečně nám , tak jako kouzelník Houdini, když vytáhne z klobouku králíka, či z nosu holuba, někdo představí skutečné a nefalšované přechodové formy o kterých člověk od ranného dětství tak často slýchá a které želdárvin mu představeny nakonec nikdy a nikým nebyly. Vždycky to dopadne tak, jako zde v případě páně Landauera. Nebo i hůř. Hmm. Tak někdy zase příště. Všechno nejlepší , pokoj, mír v duši a Boží požehnání do… Číst vice »

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

re – Jan Landauer Nezlobte se, ale myslím, že se kloužete jen na povrchu. Jak tady pan Kábrt někde uváděl ty stupidní odpovědi studentů, tak mě to ani moc nepřekvapilo. Sám nemám moc dlouho od školy, a tak vím, že většina mladých lidí je jen líných trochu víc se ponořit do čehokoliv, co je zrovna momentálně moc „nebere“. To stejné vidím u vás, i když nevím kolik je vám let. Mícháte to všechno dohromady, jako bramboračku. Mám ten dojem, že vy chcete mít prostě jen klid, všechno je OK, všichni… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Není to spíše tak, že fauna a flora před potopou a krátce po ní – byla naprosto stejná – pouze přežily jen některé organizmy a ostatní se tzv. „přizpůsobily“ – a změny na nich potom začaly probíhat pouze v rámci „možného“ v jistých – již příliš neproměnujících se přírodních podmínkách? Anebo se spíše tyto organizmy přizpůsobily určité oblasti – a rozvíjely se „lokálně“ – ovšem vždy pouze v rámci druhu? Nevypadá to ze zachovaných pozůstatků spíše takto? A není to právě dnešní situace?

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Ano, možná jejich proměny nebyly tak rychlé, jako když si je vzal do parády člověk, ale musely probíhat, když víme, jak tvárný pes je.

– hmmmm. To se asi prý dobře pozná na evoluci koně. Co víme o evoluci koně? Byl někdy kůň tak rozdílný, že bychom si ho museli splést např. s myší? Anebo je to spíše tak, že kůň mohl nabývat všelijakých velikostních forem – ale přesto to byl vždy kůň – ať už v rozmezí různých velikostí – avšak jistým pevným způsobem pevně ohraničených?

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Pavel Kábrt…. Kdy už konečně evolucionisté pochopí, že dlouhý čas nemůže nahradit programátorský a konstruktérský intelekt? Jak dlouho jim bude trvat tuto prostou myšlenku vstřebat? – že by za „miliony let“? …….. – ne, to je sranda….. i když…….. co kdyby……….?!!!!!! Samozřejmě, že by panelákový smeták okamžitě vyhynul – nebyl „tvarován“ vnějšími podmínkami, ale člověkem. – co za miliony let – až se nebude vědět, kdo a jak „piloval“ plemena – jak se rozezná, že ona „kostra“ byla tvarovaná člověkem, nebo přírodou? Co kdyby nebyly žádné záznamy? Jak… Číst vice »

Jan Landauer
Jan Landauer

pavelkabrt – i tady došlo k omylu a nedorozumění – neuvádím to jako příklad evoluce, uvádím to jako příklad tvárnosti života a ta je nepopiratelná. A netvdil jsem nic z toho, co mi tu podsouváte. Takže ještě jednou – když vidím, co dokáže pár desítek let šlechtění, nemůžu věřit tomu, že by po miliony let vznikaly jen variety, ale jinak pes by byl pořád pes. Pokud to tak ovšem je, jak ostatně tvrdíte, proč by tu nemohli kdysi v pravěku pobíhat psi velikosti slona, psi se žirafím krkem, psi libující… Číst vice »

Jan Landauer
Jan Landauer

jhk – vlasta – na to jsem chtěl jen demonstrovat tvárnost života, tady došlo k omylu a nepochopení. Samozřejmě, že by panelákový smeták okamžitě vyhynul – nebyl „tvarován“ vnějšími podmínkami, ale člověkem.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Život je velmi tvárný, vemte si co např. během pár desítek let dovedl člověk se psem. Tolik různých plemen!

– tolik různých plemen – to ano – zkusme tato plemena napospas „holé“ přírodě – uvidíme, jaký vyšlechtěný kus zůstane….. a komu se asi bude nakonec podobat spíše…… asi ne onomu panelákovému „smetáku“….

Jan Landauer
Jan Landauer

pavelkabrt – Jaké přechodné články? Ty patří tak do 19. stol. Dnes přece nikdo nemůže mávat přechodnými články, je to jako kdyby odpůrce technologií nadával na parní stroj. Každý druh je skvěle přizpůsobený k životu. I taková poletucha, co jen plachtí a nelétá není nešťastná, že nemá tak dokonalá křídla jako třeba netopýr nebo kaloň. Život je velmi tvárný, vemte si co např. během pár desítek let dovedl člověk se psem. Tolik různých plemen! A to mluvíme jen o desítkách let. Teď si představte co s touhle tvárnou hmotou dovedou… Číst vice »

Václav Dostál

Vždyť existuje spousta důkazů, že dodnes žijí v neprostupných džunglích střední Afriky nebo jižní Ameriky.
Uveďte JEDEN z té spousty. Ne plácání.- ale důkaz. A ne poukaz na ptáky jakožto příbuzné!

Jan Landauer
Jan Landauer

pavelkabrt – Proč by to byl nesmysl? Vždyť označení pták a dinosaurus si vymyslel člověk, těm zvířatům je fuk, jak jim říkáme a kam je kdy přeřazujeme, to je rozdělení jen pro nás. Marná sláva ptáci a dinosauři si jsou velmi podobní. Stačí se podívat na jejich tříprsté nohy. A spousta teropodních dinosaurů měla zobáky jako ptáci (oviraptor např.) a gigantičtí praptáci měli křídla vybavená prsty s drápy jako dinosauři (phorusrhacos např.), tak proč by jednoduše dinosauři (theropodi) a ptáci nebyli totéž nebo alespoň velmi blízcí příbuzní? Jako třeba vlk… Číst vice »

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

re – pavelkabrt: Toho průkazného materiálu pro jasné škrtnutí 65 miliónů let mezi posledním vyhynulým dinosaurem a prvními „vyvinutými“ lidmi,máme víc než dost

Ano, to určitě souhlasím také pane Kábrte. Ty důkazy víceméně znám a bohatě mi stačí, jen jsem je chtěl po panu Landauerovi, protože mě zkrátka vůbec nepřesvědčil, že si tu nedělá jen legraci.

Jan Landauer
Jan Landauer

pavelkabrt – To rozhodně. Vlastně přímo větev teropodních dinosaurů v podstatě prokazatelně nevymřela, dodnes nám zpívá nad hlavami ve stromech (myslím tím samozřejmě ptáky). Takže dinosauři koexistovali a pořádm koexistují s lidmi. Co se týče tvorů, jako emelantuka, mokele mbembe nebo čipekve, tam je to záhada. Je sice fůra kamer a tak, ale zkoumat neprostupné džungle pomocí expedic je jako zkoumat hlubiny oceánů podběrákem – samozřejmě, že se vám do něj velký žralok nechytí. A taky jsem četl o hoře Kurupiri v jižní Americe, kterou tamní vláda úpenlivě brání a… Číst vice »

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

re – Jan Landauer
Tak v tom případě sem s nimi – bývá tu dobrým zvykem, že se uvede aspoň nějaký odkaz na zdroj, nebo jinak jsou to jen s prominutím plané výkřiky, jak řekl v diskusi u jiného článku pan Kábrt.

Jan Landauer
Jan Landauer

Nepřišel… Vždyť existuje spousta důkazů, že dodnes žijí v neprostupných džunglích střední Afriky nebo jižní Ameriky.

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

re – Jan Landauer
Nezlobte se, ale pokud jste si sem nepřišel dělat legraci, tak byste váš příspěvek snad mohl nějak více rozvést. Děkuji.

Jan Landauer
Jan Landauer

Dinosauři žijí dodnes! Proč to vědci tají?