wisdom teeth

Ach! Ty moje bolavé zuby moudrosti!

pavelkabrt Ostatní, různé 17 Komentářů

Robert Doolan

Z CMI přeložil Pavel Kábrt – pavelkabrt@seznam.cz – 6/2017. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com. Článek vyšel v časopisu Creation 18(3):17 v červnu 1996. Anglickou verzi časopisu je možné si objednat zde. Na stránkách CMI jsou i další české články zde.

CMI – Creation Ministries International /Mezinárodní služba stvoření/ je celosvětovou organizací, která se řadí ke kreacionistickým organizacím mladé Země a doslovného výkladu Bible /jako jsou např. ICR, CRS, AiG aj./.

Tisíce vědců se dnes zabývají rozšiřováním přírodovědeckých faktů o stvoření světa Bohem v protikladu k evolucionistickým nevědeckým báchorkám, jak svět stvořil sám sebe.

wisdom teethUž jste se někdy podivovali nad tím, proč mají lidé takové trápení a bolesti se zuby moudrosti? Někteří lidé se domnívají, že zuby moudrosti mohou být ‘pozůstatkem’ evoluce. Jiní uvažují, že se zuby moudrosti prostě jen dostatečně evolučně nevyvinuly. Jaká je správná odpověď?

Ortodontista John W. Cuozzo, DDS, MS z New Jersey ve Spojených státech říká, že zuby moudrosti zcela jistě nejsou nějakým důkazem pro evoluci. Dále říká, že z rozsáhlého výzkumu, který prováděl na zkamenělinách neandertálských dětí se jeví jako problém skutečnost, že lidské čelisti se s postupujícím časem smršťují.

  • “Na základě mého výzkumu Neandertálců i současných studií,” říká Dr. Cuozzo, “to ukazuje, že lidské čelisti se během postupující doby zmenšují. Tím je stále menší a menší prostor v zadní části čelisti pro třetí stoličky čili zuby moudrosti, jejich prořezání se a správnou pozici pro skus.”

Dr. Cuozzo věří, že důvodem, proč k tomuhle dochází, je v současnosti stále rychlejší dospívání děti než tomu bylo v minulosti.

Ukazuje se, že vykopávky hrobů v Griswoldu v Connecticutu v USA, prováděné v roce 1990, s nálezy datovanými na období pozdních let 1600-1700, jeho výzkumy potvrzují. Bylo objeveno 13 dětských ostatků. Jen jediný měl na dřevě rakve monogram. Na připevněném mosazném úchytu bylo uvedeno N.B.—stáří 13 let.

Když byly tyto nálezy zubů na spodní čelisti zkoumány v Institutu patologie ozbrojených sil [Armed Forces Insititute of Pathology (AFIP)] ve Washingtonu, D.C., vývoj kořene a korunky ukázal, že by tyto zuby podle dnešních standardů náležely holčičce staré 9 1/2 roku nebo chlapci starému 10 let, přestože dítěti bylo už 13 let.

  • “To pak znamená,” říká Dr. Cuozzo, “ že před třemi nebo čtyřmi sty lety trvalo 13 let, než dítě dospělo do stavu, ve kterém se dnes nachází už v 9ti či 10ti letech. To ukazuje na velmi rychlé dospívání v dnešní době.”

Dr. Cuozzo zkopíroval všechny rentgenové snímky a fotografie těchto ostatků dětí v institutu AFIP v roce 1992.

„Dr. Cuozzo říká, že zuby moudrosti potřebují více prostoru než se může vytvořit během zkrácené doby růstu čelisti.“

Říká, že zuby moudrosti potřebují více prostoru než se může vytvořit během zkrácené doby růstu čelisti. Děti jsou dnes vyšší, dospívají dříve, což je zřejmě následkem lepší výživy v dětství (nikoli vlivem postupující evoluce). Jenže obličejové kosti potřebují víc než jen stravu — vyžadují také čas. “Je to čas, kterého se nám nyní nedostává.”

A právě tato skutečnost, kdy se zuby moudrosti snaží prořezat v čelisti pro ně příliš malé, nám způsobuje mnoho problémů. Dr. Cuozzo říká, že jsou ještě další problémy spojené s prořezáváním se zubů moudrosti, a mnohým lidem se také dnes zuby moudrosti ani nevytvoří.

  • “Toto není proces evoluce, ale devoluce,” říká Dr. Cuozzo. “Jde o degeneraci a redukci složitosti lidského těla; to je to, co se ve skutečnosti děje.
  • “Samozřejmě, že příčinou je to, že Adam upadl do hříchu a my trpíme a vzdycháme pod kletbou, která od té doby z tohoto pádu vyplývá.”

POZNÁMKA

Přestože se třetí stoličky nazývají zuby ‘moudrosti’, nemají se získáním moudrosti či inteligence žádné opravdové spojení. Svůj název dostaly proto, že se obvykle prořezávají později ve věku dospívání až k 21ti letům—což se tradičně chápe jako ‘věk moudrosti’.

Související články

Další čtení

 

17
Komentujte

Please Přihlásit to comment
17 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
pavelkabrtRoute 66jhk - vlastaTreviso Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
Route 66
Route 66

Samozrejme, ze evoluce me zajima. v souvislosti s lidmi , co ji zde propaguji a kuprikladu s timto videem:
„…Staří misionáři, kteří stále ještě mluvili o rovnosti všech lidí a o tom, že všichni
lidé pochází z Adama a Evy, byli staromódní, nedokázali prý pochopit převratné vědecké teorie …“

https://www.youtube.com/watch?v=mkaZSDyiRJU&feature=youtu.be

Route 66
Route 66

Nejsem překvapen

éééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééé

vytrzeno z kontextu. coz u takovych , jako ty neprekvapuje zase me DDD
none?

Treviso
Treviso

jinak, pochopitelne evoluce , devoluce a podobne nesmysly, tak to me ponekud , nebo spise vubec nezajima.

Nejsem překvapen

Route 66
Route 66

no vidis to. to jsem ale nerozporoval. zene?
moje reakce byla na (ze by thc???) cituji:
Co mají zuby moudrosti společného s přesunem rozhodování z nižšího orgánu na vyšší?

DDD

jinak, pochopitelne evoluce , devoluce a podobne nesmysly, tak to me ponekud , nebo spise vubec nezajima.
pouze, jako predmet samostudia v souvislosti s virou v ni postizeni nestastnici .

jhk - vlasta
jhk - vlasta

evoluční věda se zabývá výběrem nebo adaptací, která vede k tomu, že populace organismů jsou geneticky odlišné od jejich rodových forem. Evoluce nemá žádnou vlastní směřování

– nad tím bych se velmi zamyslel být Vámi Treviso.

Treviso
Treviso

Devolution, de-evolution, or backward evolution is the notion that species can revert into more „primitive“ forms over time. In modern biology the term is meaningless: evolutionary science deals with selection or adaptation that results in populations of organisms genetically different from their ancestral forms, where evolution has no intrinsic directionality. The discipline makes no general distinction between changes leading to populations of forms less complex or more complex than their ancestors, and in such terms the concept of a primitive species cannot be defined. Překlad: Devoluce, nebo zpětná evoluce je… Číst vice »

Route 66
Route 66

ano, zato cestina, ktera je jak videt tvoji spanelskou vesnici, tedy cestina na ceskem webu mi docela staci . nicmene je to snad po prve, kdyz nekdo jako ty zde napise kravinu a blbost a potom se za to omluvi, coz se ceni…zano

Treviso
Treviso

Tvoje angličtina je dost mizerná.

Route 66
Route 66

a jo.
prispevek c. 2.
lze prelozit: „sorry, kazdej se obcas sekne“
tak to beru.

Treviso
Treviso

Route 66:

odpověď viz. můj druhý příspěvek

Route 66
Route 66

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/devoluce

DDD

A nasledne:

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/regresivni-regresivni

cili, jelikoz clanek pojednaval o regresivnim vyvoji , plati vyznam slova devoluce tento, nikoliv ten o presunu.
vis?

DDD

jinak doporucuji edukaci stran jazyka ceskeho o vyznamu vyrazu jako je synonymum, homonymum a pod.

Treviso
Treviso

Devolution: In modern biology the term is meaningless

https://en.wikipedia.org/wiki/Devolution_(biology)

Route 66
Route 66

Co mají zuby moudrosti společného s přesunem rozhodování z nižšího orgánu na vyšší?

éééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééé

ach jo.
to tvoje kuřivo musí byti cosi hrozneho
brrr

clanek nebyl o zadnem prenaseni pravomoci , nybrz o regresivnim , cili upadajicim vyvoji.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Osobně mám problémy se zuby moudrosti v tom, že se snaží vytlačit ven, díky tomu se zanítí dáseň, ale v další řadě se rozhazuje uspořádání všech zubů, protože čelist se už nerozšiřuje – místa je tedy pořád stejně. Je to podobné, jako když si do plně obsazeného 5-ti místného auta sedne buď 5 malých dětí, nebo 5 85-kilových dospělých. V případě dětí tam bude ještě dost místa na to se uvelebit, v případě dospělých tam už žádné místo nebude a v případě některých aut menších rozměrů se tam budou tlačit… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Treviso –

– smysl článku byl v tom, že to, co bylo na počátku bez problému – se v rámci tzv. „biologické evoluce“ jaksi nezvládá – evoluce nemá sílu vyřešit problém s „nadbytečnými zuby“. Když si neumí poradit se zuby, jak si může poradit s mozkem?

Treviso
Treviso

Co mají zuby moudrosti společného s přesunem rozhodování z nižšího orgánu na vyšší?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Devoluce